کد خبر: ۴۶۵۹۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با هدف جوانگرایی دستگاه های اجرایی تصویب کردند، این طرح هم اکنون در مرحله بررسی در شورای نگهبان است.

به گزارش شفاف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته طرحی را تصویب کردند که براساس آن به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی به استثنای روسای قوا، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزیران، نمایندگان مجلس و معاونان رییس جمهوری ممنوع می شود.
طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی سه شنبه گذشته با 194 رای موافق به تصویب رسید.
با تصویب مجلس به کارگیری بازنشستگان در سمت های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری (روسای قوا، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس و معاونان رییس جمهوری) و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است.
همچنین بر اساس این طرح به کارگیری بازنشستگان در وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است، همچنین دارندگان اجازات خاصه رهبر معظم انقلاب، جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا ازشمول این قانون مستثنی هستند.
پیش از این در قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاص از رهبر معظم انقلاب مجاز به کارگیری در دستگاه های اجرایی بودند که مجلس آن را اصلاح کرد.
همچنین پیش از این علاوه بر روسای قوا، معاون اول رییس جمهوری، نواب رییس مجلس، نمایندگان مجلس، اعضای شورای نگهبان، معاونان رییس جمهوری و وزیران،(سفرا، استانداران و معاونان وزرا) می توانستند در دستگاه های اجرایی به کار گرفته شوند که هم اکنون آنان مستثنی شدند ولی هم اکنون سفرا، استانداران و معاونان وزرا از شمول این دایره خارج شده و بازنشستگان این سه بخش می بایست از دستگاه های اجرایی خارج شوند.

**مخالفان و موافقان
پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس که از موافقان این طرح است، معتقد است: تصویب این طرح بارقه امیدی را در شرایطی که دشمنان داخلی و خارجی جوانان را از انقلاب ناامید می کنند در دل آنها روشن می کند.
وی افزود: هرچند قانون گذشته به دنبال هموار کردن مسیر اشتغال جوانان بود اما نتوانست زمینه اشتغال آنان را فراهم کند و راه را برای به کارگیری بازنشستگان هموار کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: باید در کنار جوانان از تجربیات بازنشستگان استفاده شود و خروج بازنشستگان ایثارگر باعث می شود فرزندان آنها به کارگیری شوند.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مخالفت با طرح گفت: ما به وضع قانون برای عدم به کارگیری بازنشستگان خوشبین نیستم زیرا ضمانت اجرایی وجود ندارد که پس از برکناری بازنشستگان، جوانان مشغول شوند.
وی ادامه داد: قوانین وضع شده به سویی پیش می رود که به مرور زمان باعث حذف جامعه ایثارگری از دستگاه ها می شود، ایثارگران قوانین مختص به خود را داشته و نیازی به وضع قوانین جدید ندارند.
جعفرزاده افزود: فضایی ایجاد شده که می خواهند جامعه ایثارگری را از دستگاه های اجرایی حذف کنند.

**استقبال وزارت کشور از منع بکارگیری بازنشستگان
سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور با استقبال از مصوبه جدید مجلس در خصوص منع بکارگیری بازنشستگان تصریح کرد: سیاست جوانگرایی همواره مورد تاکید وزیر کشور بوده است و این مصوبه پس از سیر مراحل قانونی و با ابلاغ ریاست جمهوری مانند سایر قوانین، در وزارت کشور اجرا خواهد شد.
وی با تاکید بر تحقق سیاست جوانگرایی دولت در وزارت کشور، از کاهش میانگین سنی استانداران و فرمانداران در دولت دوازدهم خبر داد و گفت: با توجه به تاکید ریاست جمهوری و ضرورت جوان تر شدن بدنه مدیریت کشور، در یکسال گذشته، کاهش میانگین سنی مدیران یکی از رویکرد‌های وزارت کشور در انتصابات بوده است ، به نحوی که با تغییر مدیریت ٢٠٧ فرمانداری در سراسر کشور شاهد حضور بیشتر جوانان در جایگاه مدیریت عالی دولت در شهرستان‌ها بوده ایم.
وی با استقبال از مصوبه جدید مجلس در خصوص منع بکارگیری بازنشستگان اظهار داشت: سیاست جوانگرایی همواره مورد تاکید وزیر کشور بوده است و این مصوبه پس از سیر مراحل قانونی و با ابلاغ ریاست جمهوری مانند سایر قوانین، در وزارت کشور اجرا خواهد شد.
حال باید منتظر ماند که آیا شورای نگهبان با این مصوبه مجلس شورای اسلامی موافقت می کند یا آن را دارای ایراداتی می داند.