کد خبر: ۴۶۵۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است بهار سال 98 برگزار شود و با اینکه هنوز حدود 9 ماه به این انتخابات مانده، بازار شایعات در این باره داغ است و گروه های مختلف از این طریق سعی در رسیدن به مقاصد خود دارند و حتی برخی خواستار دخالت ارتش شده اند.

به گزارش شفاف، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری الجزایر از سال 1999میلادی تاکنون قدرت را در این کشور در دست دارد و این روزها بحث پنجمین بار نامزد شدن وی برای ریاست جمهوری مطرح است. حضور وی در انتخابات آینده این کشور موافقان و مخالفانی دارد، هر چند خود بوتفلیقه هنوز تصمیمش را در این خصوص اعلام نکرده و پیش بینی هم نمی شود به این زودی آن را اعلام کند، زیرا در انتخابات سال 2014 میلادی نیز اندکی پیش از نامنویسی نامزدها، تصمیم خود برای انتخابات را اعلام کرد.

** موافقان و مخالفان بوتفلیقه و صف آرایی مقابل هم 
در حالی که این روزها برخی احزاب و گروه ها مانند «حزب جبهه آزادیبخش ملی الجزایر» ( بزرگترین حزب سیاسی در الجزایر و دارای 164 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس نمایندگان) و همچنین مسئولان «زوایا» ( اهل تصوف)، خواستار تداوم ریاست جمهوری بوتفلیقه هستند، ولی برخی از مخالفان دولت می گویند که با توجه به شرایط سنی بوتفلیقه (او اکنون 81 ساله است) و بیماری وی، بهتر است در این انتخابات نامزد نشود، اما باید دانست اکنون موافقان بر کرسی قدرت ماندن بوتفلیقه قدرت بیشتری دارند.

** درخواست کمک مخالفان دولت از ارتش 
سال گذشته برخی از مخالفان بوتفلیقه با مستمسک قرار دادن بیماری وی و برای رسیدن به مقاصد خود، خواستار عمل به ماده 102 قانون اساسی این کشور شده و ادعا کردند بر اساس این ماده قانون، بوتفلیقه باید عزل شود. بوتفلیقه از سال 2013 با مشکلات جسمانی ناشی از سکته دست و پنجه نرم می کند و اکنون بر صندلی چرخدار کارهای خود را انجام می دهد.
بر اساس ماده 102 قانون اساسی الجزایر، اگر رئیس جمهوری به بیماری مزمن و خطرناکی مبتلا شده باشد و نتواند وظایف خود را انجام دهد، شورای قانون اساسی تشکیل جلسه می دهد و با اجماع اعضای این شورا در خصوص نداشتن توانایی رئیس جمهوری در اداره امور، این مساله به پارلمان ارجاع داده می شود و در صورت تایید دو سوم نمایندگان پارلمان، رئیس پارلمان به مدت 45 روز عهده دار اداره امور کشور می شود و پس از آن اگر رئیس جمهوری بهبودی نیافته باشد، مجلس وظیفه دارد، رئیس جمهوری را عزل و انتخابات برگزار کند.
پس از آنکه مخالفان بوتفلیقه از این طریق نتوانستند به مقصد خود برسند، بحث دخالت ارتش را مطرح و اعلام کردند که نظامیان باید قدرت را در الجزایر به دست گیرد. «احمد قاید صالح» قائم مقام وزیر دفاع (خود رئیس جمهوری مسئولیت وزارت دفاع را بر عهده دارد) و فرمانده ستاد ارتش الجزایر اعلام کرد که ارتش صرفا به وظایف خود که در قانون اساسی آمده، یعنی دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و خاک کشور عمل می کند و در هیچ شرایطی در امور سیاسی دخالت نخواهد کرد .
وی تاکید کرد که ارتش قصد کودتای نظامی در هیچ شرایطی ندارد و اینگونه مخالفان رئیس جمهوری را از ارتش ناامید کرد.

** درخواست دوباره از ارتش برای دخالت در سیاست
«عبدالرزاق مقری» رئیس حزب «حمس» ( حزبی قدرتمند که وابسته به اخوان المسلمین شناخته می شود) چند روز پیش بحث مشارکت ارتش در هرگونه راه حل توافقی در الجزایر در خصوص آینده سیاسی این کشور را مطرح کرد، اما این پیشنهاد او با مخالفت شدید «جمال ولد عباس» دبیر کل حزب جبهه آزادیبخش ملی الجزایر و بسیاری از گروه های دیگر مواجه شد. 
پس از آن نیز قاید صالح جانشین وزیر دفاع الجزایر گفت که نباید ارتش را وارد بازی های حزبی و سیاسی کرد، ارتش متعلق به همه الجزایری ها است .
وی در ادامه گفت: این عجیب و غیر معقول است که برخی با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات، به جای تلاش برای جلب اعتماد مردم از طریق ارائه برنامه های درست، سعی می کنند وارد مسائل دیگری شوند، کسانی که خود را وکیل ارتش یا سخنگوی آن می دانند، باید بدانند ارتش متعلق به همه مردم است و فقط از رئیس جمهوری که فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع است، دستور می گیرد.

** نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال 2019
هر چند هنوز زمانی برای نامنویسی جهت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام نشده، اما «جنبش دمکراتیک اجتماعی » فردی به نام «فتحی غراس» را به عنوان نامزد خود را برای این انتخابات معرفی کرده است.
غراس چند هفته پیش گفت، همه می دانند نامزد مورد حمایت نظامیان هر کس که باشد، در انتخابات آینده الجزایر پیروز می شود، اما ما با نامزدی در آن دیدگاه خود را در خصوص مسائل جاری در کشور و در مورد کشورهای همسایه و جهان بیان می کنیم.
«ناصر بوضیاف» پسر «محمد بوضیاف» رئیس جمهوری اسبق الجزایر در سال 1992میلادی که مدت کمی پس از ریاست جمهوری ترور شد نیز آمادگی خود را برای نامزدی در این انتخابات اعلام کرده است. 
بوضیاف در ویدیویی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد، گفت: آرزوی من رها کردن کشور از نظام حاکم کنونی، تحقق عدالت ، بالا بردن سطح علمی و رونق اقتصاد و تحقق دمکراسی واقعی و بازگرداندن حقوق مردم به آنان است.
بوضیاف شخصیت شناخته شده ای در الجزایر نیست و به نظر می رسد بنا بر اعتبار پدرش قصد دارد وارد این عرصه شود .
گفته می شود فردی به نام «فیلالی غوینی» رئیس «جنبش اصلاح ملی» نیز برای نامزدی در انتخابات آینده الجزایر اعلام آمادگی کرده، اما نامزدی هیچ یک از این افراد قطعی نیست، زیرا نام نویسی برای نامزدها هنوز شروع نشده است.
نکته مهم در این میان این است که بوتفلیقه هنوز تصمیمش را در مورد نامزدی در این انتخابات اعلام نکرده و البته این مساله بسیار مهمی است، زیرا با توجه به سابقه او و همچنین طرفدارانی که در الجزایر دارد، اگر او نامزد این انتخابات شود، بعید به نظر می رسد کس دیگری بتواند با او رقابت کند و حتی «احمد اویحیی » نخست وزیر و برخاسته از حزب «مجمع ملی دمکراتیک الجزایر» ( دومین حزب بزرگ الجزایر و دارای 97 کرسی در مجلس نمایندگان) که برخی از او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یاد می کردند، یک ماه پیش صراحتا اعلام کرد که از بوتفلیقه حمایت می کند و خواستار تداوم ریاست جمهوری او است.

** شرایط حساس منطقه و انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
الجزایر در حالی به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شود که شرایط منطقه و همچنین داخل این کشور بسیار حساس است، از یک سو منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه با مشکلات زیادی روبرو است و بسیاری از کشورهای اسلامی درگیر جنگ هستند و از سوی دیگر الجزایر به دلیل بحرانهای سالهای اخیر و بیماری رییس جمهوری، با چالشهای متعددی مواجه شده است .
بوتفلیقه که از 19 سال پیش تاکنون قدرت را در الجزایر در دست دارد، موفق شده با طرح آشتی ملی، امنیت را در الجزایر برقرار کند و به دوران «دهه سیاه» ( دهه نود قرن بیستم) که بنابر گفته «احمد میزاب» کارشناس امنیتی الجزایری بیش از 200 هزار نفر طی آن کشته شدند، پایان دهد . اکنون مردم این کشور که طعم تلخ ناامنی و بی ثباتی و تروریسم را چشیده اند، نمی خواهند به هیچ عنوان به آن دوران بازگردند و به همین دلیل امنیت را اولویت نخست می دانند.
ناگفته پیداست که هر کس در سال 2019 به عنوان رئیس جمهوری الجزایر انتخاب شود، تاثیر زیادی در سیاست های داخلی و خارجی این کشور در شمال آفریقا خواهد داشت . 
رئیس جمهوری آینده الجزایر سیاست خارجی کشور را ترسیم می کند و اگر بوتفلیقه همچنان تمایل به ادامه کار داشته باشد، باید گفت که بعید به نظر می رسد، سیاست خارجی الجزایر و از جمله رابطه با کشورهای مختلف چندان تغییری کند، اما اگر فرد دیگری جانشین او شود، این احتمال وجود دارد که تغییراتی در سیاست خارجی و داخلی الجزایر به وقوع بپیوندد.