کد خبر: ۴۶۶۰۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰

نشست ستاد عالی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ در حالی این هفته برگزار می‌شود که تصمیم‌گیری نهایی در خصوص اعزام ۴ سابریست دختر به هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی یکی از موضوعات این نشست خواهد بود.

به گزارش شفاف، نشست ستاد عالی بازی‌های آسیایی 2018 در حالی روز دوشنبه در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار می‌شود که تصمیم‌گیری نهایی در خصوص اعزام 4 سابریست دختر به هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی یکی از موضوعات این نشست خواهد بود.

 پیش از این از سوی کمیته ملی المپیک اعلام شده بود که شمشیربازی 4 نماینده در سابر مردان و سه ورزشکار در اپه مردان به بازی‌های آسیایی اندونزی اعزام خواهد کرد در حالی که با توجه به تاکید مسئولین ورزش بر توجه به بانوان در این دوره از بازی‌های آسیایی، جای خالی بانوان در این رشته کاملا محسوس بود.

ماجرای اعزام دختران سابریست از آنجایی جدی‌تر شد که در مسابقات قهرمانی آسیا که تیر ماه در تایلند برگزار شد، در سابر بانوان شاهد درخشش نمایندگان کشورمان بودیم به طوری که نجمه سازنچیان با صعود به جمع هشت نفر برتر سابر آسیا یکی از بهترین نتایج تاریخ بانوان شمشیربازی را رقم زد. علاوه بر سازنچیان، باید به عملکرد سایر سابریست‌های ایران نیز در این مسابقات توجه کرد چرا که کیانا باقرزاده، فائزه رفیعی و پریماه برزگر با عملکرد خوب در بخش مقدماتی، در جدول 64 نفره نیز با یک برد به جمع 32 بازیکن رسیدند که این نتیجه نیز برای سایر بانوان قابل قبول است. تیم ملی اسلحه سابر بانوان نیزبا ترکیب کیانا باقرزاده، پریماه برزگر، نجمه سازنچیان و فائزه رفیعی دست‌به‌کار بزرگی زد و رتبه ششمی آسیا را کسب کرد، رتبه‌ای که برای نخستین بار در تاریخ سابر بانوان رقم خورد.

همین نتایج باعث شد تا فضل الله باقرزاده، رئیس فدراسیون برای اضافه کردن سهمیه دختران سابریست به کاروان ایران در بازی‌های آسیایی عزم خود را جزم‌تر و با مسئولین کمیته ملی المپیک و سرپست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی وارد مذاکره و گفت‌وگو شود و در نهایت موفق شد تا با ارائه گزارش و ادله، رضایت کادر سرپرستی کاروان ایران را جلب کند اما تصمیم نهایی در خصوص حضور بانوان شمشیر باز در جلسه آتی ستاد عالی بازی‌ها گرفته خواهد شد که در صورت تائید، 4 سهمیه بانوان برای شمشیربازی نهایی خواهد شد.

توافقات اولیه برای حضور بانوان سابریست در حالی انجام شد که نمایندگان کشورمان با ارائه عملکردی قابل قبول در مسابقات جهانی چین، بار دیگر نشان دادند که آماده پاسخگویی به اطمینان مسئولان هستند.در این مسابقات فائزه رفیعی با برتری برابر شمشیرباز قزاقستانی و  قهرمان آسیا ثابت کرد که راهی را آغاز کرده که می‌تواند منتهی به مدال‌آوری در جاکارتا باشد.کیانا باقرزاده نیز حریف قدرتمند هنگ کنگی و قهرمانان آسیا را شکست داد تا ثابت شود نتایج بانوان اتفاقی نیست.

در بخش تیمی نیز بانوان کشورمان، قزاقستانی را شکست دادند که ماه پیش در مسابقات قهرمانی آسیا بر سکوی سوم‌ ایستاد و عنوان قهرمانی  دوره قبل بازی‌های آسیایی در اینچئون را در کارنامه دارد.

نتایج دختران در مسابقات قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان در حالی امید به مدال آوری در جاکارتا را افزایش می‌دهد که  سطح مسابقات قهرمانی آسیا از بازی‌های آسیایی بالاتر است چراکه در قهرمانی آسیا در بخش انفرادی از هر کشور چهار ورزشکار می‌تواند شرکت کند اما قانون بازی‌های آسیایی تنها مجوز حضور دو ورزشکار در هر اسلحه را می‌دهد و همین امر شانس مدال آوری دختران سابریست را افزایش می دهد. همچنیت قزاقستان اصلی ترین حریف ما در جاکارتا است که هم در بخش تیمی و هم انفرادی مغلوب نمایندگان کشورمان شده است.

اطمینان به بانوان سابریست حتی اگر منجر به مدال‌آوری در جاکارتا هم نشود، مطمئنا در آینده ای نزدیک با مدال‌آوری در آسیا و جهان همراه خواهد بود و دختران به زودی پاسخ اعتماد مسئولین را خواهند داد. اگر امروز سابر مردان در جهان و حتی المپیک حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، جز با همین اعتمادها و میدان دیدن‌ها محقق نشده است. هنوز از یاد نبرده‌ایم که پسران هم 5 سال پیش با در پیش گرفتن همین روند، خود را به یکی از قدرت های اصلی آسیا و حتی جهانی تبدیل کرده‌اند و مدال‌آوری بانوان در آسیا از آرزو به واقعیت تبدیل نخواهد شد مگر با اطمینان مسئولان و حضور در میادین بزرگ آسیایی و جهانی.

با این شرایط باید منتظر ماند و دید آیا نتیجه تصمیم ستاد عالی بازی های آسیایی، اعتماد به بانوان و حضور آنها در جاکارتا  خواهد بود یا یک جواب منفی قاطع و مأیوس کردن دخترانی که در این ماه‌ها به امید بهترین جایگاه در بازی های آسیایی تمرین کرده اند؟