کد خبر: ۴۶۶۰۷۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳

شورای فدراسیون روسیه قانونی را تصویب کرد که براساس آن روز الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه تزاری در تقویم رسمی روسیه نوین ثبت می‌شود. شبه جزیره کریمه در سال ۱۷۸۳ پس از سرکوبی کامل قیام تاتار‌های کریمه به این کشور الحاق شد. در سند الحاقی به قانون جدید گفته شده است: درخواست حمایت ساکنان کریمه از امپراتوری پیشین روسیه که از جنگ خسته شده بودند شکل قانونی پیوستن کریمه به روسیه بود.

به گزارش شفاف به نقل از شورای فدراسیون روسیه، این شورا روز شنبه قانون تعیین روز ۱۹ ماه آوریل (۳۰ فروردین) به عنوان روز پیوستن شبه جزیره کریمه و منطقه تامان و کوبان (دو منطقه دیگر در مجاورت کریمه) به روسیه تزاری را تصویب کردند.
شبه جزیره کریمه در سال ۱۷۸۳ پس از سرکوبی کامل قیام تاتار‌های کریمه به این کشور الحاق شد.
در سند الحاقی به قانون جدید گفته شده است: درخواست حمایت ساکنان کریمه از امپراتوری پیشین روسیه که از جنگ خسته شده بودند شکل قانونی پیوستن کریمه به روسیه بود.
منطقه کریمه با ۲۷ هزار کیلومتر مساحت و ۲ میلیون و ۲۸۴ هزار نفر جمعیت در ساحل دریای سیاه قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، با وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف آن را انقلاب و روس‌ها از آن به عنوان کودتای سال ۲۰۱۴ یاد می‌کند، مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه دست به مخالفت با دولت مرکزی زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه وضع کرده اند تا شاید روسیه کریمه را به اوکراین که معتقد است روسیه در اقدامی تجاوزکارانه کریمه را به کشورش الحاق کرده است، پا عقب بگذارد.
اقدامات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در چهار سال گذشته نشان می‌دهد که روسیه به هیچ عنوان قصد ندارد به چنین خواسته‌ای تن دهد و حتی در دیدار اخیر رهبران روسیه و آمریکا، پوتین گفت که بر سر کریمه با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.