کد خبر: ۴۶۶۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳

تیم کشتی فرنگی کشورمان با ترکیبی از کشتی گیران جوان و با تجربه به جاکارتا اعزام خواهد شد که در صورت حفظ روحیه، می‌تواند عملکردی درخشان را در بازی‌های آسیایی رقم بزند.

به گزارش شفاف، رقابت برای رسیدن به مقام قهرمانی کشتی فرنگی در بازی‌های آسیایی معمولا بین کشورهای ایران، کره جنوبی، ژاپن، قزاقستان و حتی ازبکستان برقرار بوده و در بازی‌های آسیایی 2018 نیز پیش بینی می‌شود که عنوان قهرمانی به یکی از کشورهای یاد شده برسد. البته کشورهایی مثل چین و کره شمالی نیز تک ستاره‌هایی را در ادوار مختلف این رقابت‌ها داشته‌اند که گاها حتی معادلات و پیش بینی‌ها را نیز بر هم زده‌اند. تیم کشتی فرنگی کشورمان در دوره گذشته این رقابت‌ها با دو مدال طلا و چهار برنز عملکرد نسبتا قابل قبولی را رقم زد. البته باید توجه داشت که در دوره گذشته کشتی‌گیران با تجربه تری در معیت تیم ملی کشورمان قرار داشتند که خیال کادرفنی را در برخی اوزان راحت کرده بود. اما در حال حاضر شرایط تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در قیاس با دوره گذشته بسیار متفاوت است.

اشکانی برای موفقیت در بازی‌های آسیایی 2018 کار بسیار سختی خواهد داشت. تیم کشورمان با ترکیبی از کشتی گیران جوان و کشتی گیران با تجربه به جاکارتا اعزام خواهد شد که با نگاهی اجمالی به شرایط فعلی تیم کشورمان و نگاهی به سابقه و روحیه ملی پوشانی که در معیت این تیم هستند باید بگوییم که شرایط حساسی بر این تیم حاکم است به طوریکه پتانسیل کسب بیشترین مدال طلا در این دوره از بازی‌ها را دارد و در عین حال اگر کادرفنی نتواند ملی پوشان را از نظر روانی و جسمانی به فرم ایده آل برساند، نتایجی رقم خواهد خورد که شاید تعجب و انتقاد همگان را در پی داشته باشد. البته شواهد حاکی از آن است که اتحاد و همدلی بسیار خوبی در بین ملی پوشان برقرار است و این امیدواری وجود دارد که فرنگی‌کاران کشورمان به لحاظ روحی و روانی با مشکل خاصی مواجه نباشند.

تیم کشورمان با مربیگری اشکانی و با کشتی‌گیرانی که اکثر آن‌ها تجربه چندانی از حضور در رقابت‌های بزرگ جهانی و المپیک نداشتند، تا کنون به عنوان سوم جام جهانی، یک قهرمانی و یک عنوان پنجمی در مسابقات آسیایی، قهرمانی در بازی‌های کشورهای اسلامی و عنوان نایب قهرمانی در مسابقات جهانی پاریس رسیده است. شکست مطلق در رقابت‌های جهانی اوزان غیر المپیکی را نیز به پای اشکانی نمی‌نویسیم اما فارغ از تمام نتایجی که تا کنون کسب شده است باید عرض شود که عیار و هنر اشکانی در بازی‌های آسیایی و مسابقات بعد از آن، مشخص خواهد شد چرا که همانگونه که گفته شد، شرایط حساسی بر کشتی فرنگی و ملی پوشان کم تجربه این تیم حاکم است که اگر به درستی مدیریت شوند، توانمندی‌های بالقوه ملی پوشان جوان کشورمان در بازی‌های آسیایی بالفعل خواهد شد و نتایج بسیار خوبی حاصل خواهد شد اما اگر کادرفنی نتواند تیم را به خوبی جمع و جور کند، قطعا نتایجی دور از باور برای کشتی فرنگی رقم خواهد خورد.

با این تفاسیر باید نگاهی به وضعیت سایر تیم‌ها نیز داشته باشیم. در بازی‌های آسیایی تیم‌های قدرتمندی به میدان خواهند آمد که هر کدام از آن ها با کشتی گیرانی که در اختیار دارند درصدد هستند تا عنوان قهرمانی را از آن خود سازند. یکی از حریفان اصلی کشورمان در بازی های آسیایی، تیم کره جنوبی خواهد بود.

کره‌ای‌ها در جاکارتا احتمالا از وجود کشتی گیرانی مثل سئونگ هاک کیم نفر سوم مسابقات جهانی پاریس، هان ریو سو دارنده دو مدال طلای جهان و کیم هیون وو قهرمان جهان و المپیک در ترکیب تیم خود بهره خواهد برد که هر کدام از آن‌ها بخت نخست برای رسیدن به عنوان قهرمانی در اوزان خود هستند.

قزاق‌ها نیز دو چهره شاخص را به همراه خواهند داشت. میرامبک آیناگولوف نایب قهرمان جهان و المات کبیسپایف دارنده مدال نقره و برنز جهان از مطرح ترین کشتی گیران حاضر در جاکارتا خواهند بود.

مطرح ترین کشتی گیران تیم ملی قرقیزستان نیز کانیبک ژولچوبیکوف قهرمان آسیا و نفر پنجم جهان، اوزو دژوزوبکوف و یرولان ایسکاکوف هستند که احتمالا در بازی‌های آسیایی به میدان خواهند آمد.

ژاپنی‌ها نیز احتمالا شینوبو اوتا دارنده مدال طلای آسیا و جهان، تسوچیکا شیمویامادا نایب قهرمان آسیا و ماساتو سومی را روانه میدان خواهند کرد و امیدهای زیادی به موفقیت این کشتی گیران بسته است.

رستم آساکالوف دارنده مدال نقره جهان و طلای بازی‌های آسیایی، المورات تسمورداف نفر سوم جهان و المپیک و مومینجان عبداله اف نیز به نمایندگی از تیم ازبکستان به روی تشک خواهند رفت.

یانگ بین چین از چین و ری سه یونگ از کره شمالی نیز تک ستاره‌هایی هستند که پتانسیل بر هم زدن هر معادله‌ای را دارند.

تیم کشورمان نیز با کشتی گیران جوان و مستعدی چون محمدرضا گرایی، مهرداد مردانی و شهاب قوره جیلی در کنار عنوان دارانی مثل محمدعلی گرایی و حسین نوری بخت‌های نخست تیم کشورمان برای رسیدن به مدال طلای بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی خواهند بود.