کد خبر: ۴۶۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
فرمانده نیروی دریایی ارتش:

فرمانده نیروی دریایی ارتش، با بیان اینکه باز ماندن تنگه هرمز وابسته به منافع ایران است گفت: ما آمریکا را تاثیرگذار در تصمیم نداجا در حوزه تنگه هرمز نمی‌دانیم و اقدام ما وابسته به نظر رهبر انقلاب است.

به گزارش شفاف، دریادار حسین خانزادی در نشست خبری مسابقات بین المللی نظامی روسیه ۲۰۱۸ که به میزبانی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی این نیرو در نوشهر برگزار می‌شود، اظهار کرد: این مسابقات ده سال است که به صورت پی در پی با ابتکار کشور روسیه در حال برگزاری است که ایران برای اولین سال میزبان مسابقات غواصی است.

وی با بیان اینکه این مسابقات در 27 رشته در حال برگزاری است که ایران فقط میزبانی مسابقات غواصی آن را برعهده دارد، خاطر نشان کرد: در این مسابقات 40 کشور شرکت می کنند که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در 17 رشته از این مسابقات شرکت می کنند. هم اکنون 100 نفر از کشورهای مختلف در بندر نوشهر حضور دارند تا در این مسابقات شرکت کنند.

فرمانده نداجا تصریح کرد: در این مسابقات از پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا استفاده می شود. در حال حاضر نیز غواصانی از 8 کشور در بندر نوشهر حضور دارند. این مسابقات از عصر چهارشنبه آغاز می‌شود.


خانزادی با اشاره به برگزاری رزمایش‌های نیروی دریایی در سال جاری گفت: در آذرماه شاهد یک رزمایش بزرگ نیروی دریایی هستیم و در پایان سال نیز رزمایش بزرگ نیروهای مسلح برگزار می‌شود که نیروی دریایی ارتش هم در آن حضور خواهد داشت.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت ناوشکن سهند اظهار کرد: این ناوشکن در حال طی کردن آخرین تست‌ها و آزمایش‌های خود است و پس از طی کردن این مراحل به ناوگان نداجا ملحق می شود.

دریادار خانزادی در پاسخ به پرسی درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر بستن تنگه هرمز گفت: بستن تنگه هرمز مقدمه ای دارد. کارکرد تنگه ها به شدت وابسته به باز بودن آنها است و تحریم ها بر کار کردها به شدت اثر گذار است و تحریم‌هایی که علیه ایران صورت می‌گیرد بر کارکردهای تنگه هرمز اثر گذار است. در محیط بین اللمل خروجی یک تصمیم مابسته به یک بازیگر نیست و تنگه هرمز بخشی از منافع جمهوری اسلامی است. نداجا تا کنون آزادی تردد در این تنگه را تامین کرده است و با قدرت هم به این کار ادامه خواهد داد. باز ماندن تنگه هرمز وابسته به منافع ایران است و جامعه بین اللمل باید متعهدانه به تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی عمل کند. ما آمریکا را تاثیرگذار در تصمیم نداجا در حوزه تنگه هرمز نمی‌دانیم و اقدام ما وابسته به نظر رهبر انقلاب است.


فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره مسائل پیش آمده در خصوص صیادی در خلیج فارس اظهار کرد: علاوه بر نیروی دریایی سازمان های دیگری هم در حوزه دریا مسئولیت دارند و اکر موضوعی در حوزه امنیت رخ دهد نیروی دریایی با آن برخورد می کند و هیچ اقدام غیر قانونی در حوزه دریایی جمهوری اسلامی امکان ندارد.


وی با اشاره به تسلیحات جدید نداجا گفت: ناوشکن دنا در ناوگان جنوب نداجا در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان سال کار آن هم به پایان برسد و به نداجا الحلق شود زیر دریایی فاتح هم مراحل پایانی کار خود را طی می کند و امیدواریم فاتح را تا آذرماه با قابلیت هایی که نمی شود رسانه ای کرد به ناوگان نداجا الحاق کنیم و کار احیای ناوشکن دماوند هم تا پایان سال تمام می شود.

آخرین اخبار