کد خبر: ۴۶۶۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳

گروه تروریستی داعش مسئولیت کشته شدن چهار دوچرخه‌سوار خارجی در جنوب تاجیکستان را بر عهده گرفت.

به گزارش شفاف، برخی رسانه‌های روسیه و تاجیکستان با استناد به پایگاه اینترنتی آمریکایی «SITE Intelligence Group» اعلام کردند داعش مسئولیت حمله به گردشگران خارجی در جنوب این کشور را بر عهده گرفت.

بنابر این گزارش، داعش با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد گردشگران خارجی با دستور و توسط سربازان این گروه کشته شدند.

این سازمان ترویستی در بیانیه خود از حمله‌گران به عنوان «سربازان داعش» نام برده که در پاسخ به درخواست هدف قرار دادن اتباع «ائتلاف کشورهای صلیبی» این اقدام را انجام دادند.

طبق این اظهارات، خودرو سربازان این گروه نخست با دوچرخه‌سواران خارجی برخورد کرده و سپس 4 نفر از آنها را با ضربات چاقو کشته و بقیه را زخمی کردند.

داعش در اظهارات خود شهروندان کشورهای مسیحی را تهدید کرده که به آنان در هر جای از دنیا آسیب خواهد رساند.

در رسانه‌های تاجیکستان همچنین ویدیوئی 21 ثانیه‌ای از این حادثه منتشر شده است.

وزارت کشور تاجیکستان در گزارشی جزئیات کشته شدن دوچرخه سواران خارجی در جاده «دوشنبه-کولاب» در ناحیه «دنغره» را توضیح داد.

ساعت 15:30 دقیقه روز 29 ژوئیه در منطقه «سیبستان» ناحیه «دنغره» استان «ختلان» تاجیکستان خودرویی 7 دوچرخه‌سوار خارجی را زیر گرفته و سپس عوامل این حادثه با هدف قتل توریست‌های خارجی با استفاده از چاقو و تبر به آنان حمله کرده و سپس از محل حادثه فرار کردند.

در نتیجه این حادثه 4 گردشگر خارجی از جمله 2 شهروند آمریکا، یک شهروند سوئیس و یک شهروند هلند کشته و 2 شهروند سوئیس آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شدند.

تنها فردی که در این حادثه خونین هیچ آسیبی ندیده شهروند فرانسه می‌باشد.

بلافاصله بعد از وقوع این حادثه به دستور «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان گروه ویژه‌ای متشکل از نمایندگان دادستانی کل، وزارت کشور و کمیته امنیت ملی با هدف شناسایی و دستگیری عوامل این حادثه تشکیل شد.

در نتیجه اقدامات نهادهای امنیتی تاجیکستان در نخستین ساعات وقوع این حادثه در روستای «تاربلاق» ناحیه دنغره یک نفر از عوامل آن دستگیر و یک نفر دیگر در مقابله با پلیس کشته شد.

مشخص شد که خودرو مذکور متعلق به «جعفر الدین یوسف اف» متولد 1997 میلادی بوده و در جریان وقوع این حادثه چند نفر دیگر نیز همراه وی بودند.

روز گذشته نهادهای امنیتی تاجیکستان در نتیجه یک عملیات ویژه عوامل دیگر حمله به گردشگران خارجی در محدوده روستای «آسمان دره» ناحیه «دنغره» استان «ختلان» این کشور را شناسایی که آنها در نتیجه مقابله علیه کارمندان نهادهای امنیتی با استفاده از چاقو و تبر کشته شدند.

با این حال فعلا وزارت کشور تاجیکستان از کشته شدن 4 نفر و بازداشت 5 نفر از اعضای این گروه اطلاع داده است.

مقامات تاجیک تا به حال در رابطه با ادعای داعش واکنشی نشان نداده اما وزیر کشور تاجیکستان روز گذشته در نشستی خبری از بررسی چندین فرضیه درباره کشته شدن دوچرخه سواران خارجی در جنوب این کشور خبر داد.

در صورت تایید حمله تروریستی بودن حادثه روز یکشنبه در جنوب تاجیکستان این نخستین اقدام ترویستی علیه شهروندان کشورهای خارجی در قلمرو این کشور خواهد بود.