کد خبر: ۴۶۶۳۱۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳

سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: با پیگیری‌های وزارت ورزش و جوانان و همکاری بانک مرکزی مشکل تهیه ارز باشگاه‌ها در حال رفع شدن است.

به گزارش شفاف، حمیدرضا گرشاسبی در گفت‌وگو با سایت باشگاه پرسپولیس از برنامه‌ها برای آینده باشگاه سخن گفت که می‌تواند پرسپولیس را وارد دوران جدیدی کند. دورانی که در آن هر روز و هر شب با بحث درباره بدهی‌ها، احکام بین‌المللی، تهدید کسر امتیاز و مشکلات برای کسب مجوز حرفه‌ای‌سازی و مواردی از این دست، سپری نشود.

او درباره مشکل تامین ارز مورد نیاز باشگاه گفت: خوشبختانه این مشکل با ورود وزارت ورزش و جوانان، پیگیری‌های خوبی که از سوی وزیر محترم و معاونان ایشان صورت گرفت و همکاری بانک مرکزی در حال رفع شدن است تا نیاز ارزی کلیه باشگاه‌ها تامین شود. به هر حال مراودات بین‌المللی در هر عرصه‌ای درگیر موضوع ارز است. حل نشدن این مشکل، وجهه کشور را خدشه‌دار می‌کند. در حال حاضر صحبت‌های مطرح شده، بسیار نویدبخش است. از سوی دیگر همه می‌دانیم ورزش تاثیر رسانه‌ای و اجتماعی گسترده‌ای دارد و این مساله از نظر روانی روی سایر مراودات بین‌المللی، مثل گردشگری یا فعالیت شرکت‌های بین‌المللی تاثیر مثبت می‌گذارد. مسائل در حال انجام است و در حال حاضر نگرانی ما رفع شده است.

گرشاسبی درباره اقدامات باشگاه هم اظهار کرد: به هر حال نمی‌شود دست روی دست بگذاریم. ما به عنوان امانت‌دار باید جلوی به وجود آمدن مشکلات غیر قابل جبران را می‌گرفتیم. در چنین مواقعی باید مشکلات را مدیریت کنیم. بالاخره گاهی مساله محدودیت زمانی را باید در نظر گرفت. به هر ترتیب سعی کردیم مساله خطرناکی برای باشگاه و تیم حادث نشود و الان خوشحالیم که در ادامه می‌توانیم ارز مورد نیاز را برای رفع نیازهای ضروری دریافت کنیم.

سرپرست باشگاه پرسپولیس درباره بدهی‌های این باشگاه هم گفت: بخش عمده‌ای از بدهی‌های باشگاه پرداخت شده و روند باشگاه با وجود تمام مشکلات مثبت است. البته با بسیاری هم سازش کردیم و بودند افرادی که قسمت یا بخش عمده‌ای از طلب خود را در این سازش‌ها و مذاکرات به پرسپولیس بخشیدند. ما در حال حاضر منتظر تزریق منابع مالی هستیم تا نسبت به تسویه موارد بعدی اقدام کنیم. ما حدود ۴۰ میلیارد بدهی و معوقات داشتیم که الان به نزدیک ۸ میلیارد تومان رسیده است. برنامه‌ریزی باشگاه برای این منظور است تا در فهرست کنفدراسییون فوتبال آسیا و مراجع بین‌المللی چون فیفا و CAS بدهی‌های باشگاه صفر شود.

او افزود: امیدواریم با تحقق پیش‌بینی‌ها و درآمدها، این مهم برای اولین بار در تاریخ باشگاه محقق شود و پرسپولیس به نقطه صفر مالی برسد. از آن زمان تازه این باشگاه می‌تواند برای آینده خودش برنامه‌ریزی کند. بخشی از این منابع مربوط به درآمدهای ما از شرکت در مسابقات مانند تبلیغات محیطی است که در اختیار فدراسیون فوتبال قرار دارد. بخش دیگر را از اسپانسر تامین می‌کنیم. ما با قانون ممنوعیت کمک دولت روبرو هستیم چون باشگاه حرفه‌ای به حساب می‌آییم. به این ترتیب باید با مساعدت و همکاری فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و حامی مالی خودمان بر این مشکلات غلبه کنیم.

گرشاسبی همچنین گفت: بدهی مالیاتی با تدبیر و دستور وزیر امور اقتصاد و دارایی و پیگیری‌های وزیر ورزش و جوانان معلق شده است تا مورد بررسی مجدد قرار بگیرد. پرونده در حال بررسی و حسابرسی است. امیدواریم با توجه به این که در تمام این سال‌ها هزینه‌ها از درآمد بیشتر بوده است این مساله حل و فصل شود.

از قول گرشاسبی گفته شده بود که "حضور بازیکنانی که قرار است به پرسپولیس بیایند برابر پرسپولیس اخلاقی نیست." سرپرسپت باشگاه پرسپولیس درباره این مساله گفت: فکر می‌کنم توضیحی که خواهم داد، همه چیز را روشن کند. این بازیکنان در حال حاضر نسبت به قراردادی که با باشگاه‌ها و تیم‌های خودشان دارند، متعهد هستند. این تعهد هم اخلاقی و هم حرفه‌ای است. پرسپولیس هم بازیکنانی می‌خواهد که به چنین تعهدهایی پایبند باشند. صحبتی که من با این بازیکنان داشتم، چیز دیگری بود. نظر شخصی من هم بود و لزوما موضع باشگاه نبود. هیچ اجباری هم برای آنها نگذاشتیم. صرفا یک توصیه و پیشنهاد با توجه به تجربه‌های موجود بود. به آنها گفتم اگر توانستید و باشگاه‌هایشان موافق بودند، برای عدم حضور در این بازی توافق کنند. دلیلش هم حاشیه‌هایی است که به هر حال در کنار فوتبال وجود دارد و با توجه به بزرگی پرسپولیس، مورد حساسیت قرار می‌گیرد. صحبت ما این بود که این بازیکنان به هر حال موظف هستند بهترین کیفیت و عملکرد خودشان را نشان بدهند. طبعا بازیکنان خوبی هستند و ممکن است این مساله حساسیتی را نسبت به آنها نزد هواداران و حتی رسانه‌ها پس از بازی با پرسپولیس ایجاد کند.

او ادامه داد: از سوی دیگر ممکن است روزی که برابر پرسپولیس قرار می‌گیرند، مثل هر بازیکنی که روز بد دارد یا روزش نیست یا به خاطر حوادث و اتفاقاتی که در هر بازی فوتبال امکان وقوع دارد با حاشیه یا بدبینی روبرو شوند و در رسانه‌ها یا تیم‌های خودشان دچار مشکل شوند. تمام بحث ما این بود که خودشان آسیب نبینند. همانطور که گفتم اجبار، شرط، فشار یا حتی انتظاری هم در کار نبود.

گرشاسبی درباره انتظارش از تیم در پایان فصل گفت: واقعیت این است که ما نسبت به ابتدای فصل قبل، ۵۰ درصد از بازیکنان اصلی خودمان را در اختیار نداریم. صادق محرمی، وحید امیری، محسن مسلمان، فرشاد احمدزاده و حتی مهدی طارمی را نداریم. سنگینی محرومیت از نقل و انتقالات هم که بر گرده باشگاه و تیم بوده است. ما فصل را این گونه آغاز کردیم. خوشبختانه تیم دوره آماده‌سازی خودش را طبق برنامه و به خوبی پشت سر گذاشته است. برنامه‌های آقای برانکو مو به مو عملیاتی شد. ما هم توانستیم به استثنای وحید امیری، خواسته‌های آقای برانکو را تامین کنیم و در جذب بازیکن جدید هم در دو مورد اقدام بیشتر از خواست ایشان داشتیم و منتظر هستیم تا در نیم فصل دوم به تیم اضافه شوند. بچه‌ها و کادر فنی کار خیلی سختی دارند ولی ما در باشگاه، اعضای تیم و هواداران فقط برای قهرمانی می‌جنگیم. با بال‌های بسته پرواز می‌کنیم و تا نیم فصل خودمان را حفظ می‌کنیم. من بعد از اولین بازی احساس قوی‌تری نسبت به همه این موارد داشتم.

او درباره زمان گرفتن کاپ سوپرجام هم گفت: یکسری مراحل قانونی دارد که در حال طی شدن است. فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و کمیته انضباطی این بازی را ۳ بر صفر اعلام کرده‌اند. ما منتظر رأی کمیته استیناف هستیم و امیدواریم هر چه سریع‌تر این رأی اعلام شود.

گرشاسبی در پایان گفت: از هواداران می‌خواهیم مثل همیشه و حتی بیشتر از آن مراقب تیم باشند و از آن حمایت کنند. با توجه به شرایطی که گفتم. فشار زیادی روی این بچه‌ها وجود دارد. البته باشگاه هم فشار و دشواری‌های زیادی را تحمل می‌کند. ما با وجود همه مشکلات شرایط را طوری مدیریت کرده‌ایم که دو قهرمانی پیاپی را داشته باشیم و در اکثر شاخص‌ها برترین باشیم. قطعا یکی از شاخصه‌های برتر ما هم، هواداران هستند. از آنها می‌خواهیم کمک و حمایت کنند تا در اخلاق هم جزو برترین‌ها باشیم. بسیار اهمیت دارد که از بازیکنان در شرایط سخت و در نتایج مختلف حمایت کنند و انگیزه و انرژی و اعتماد آنها را در بالاترین سطح نگه دارند.