کد خبر: ۴۶۶۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله روز یکشنبه به هفت گردشگر خارجی در تاجیکستان که چهار تن از آنها کشته شدند را به عهده گرفت.

به گزارش شفاف به نقل از روز سه شنبه پایگاه خبری 'فرانس 24' فرانسه از شهر دوشنبه این گروه تروریستی دیروز/دوشنبه با صدور بیانیه ای این اقدام خود را 'حمله به شهروندان کشورهای ائتلاف صلیبی' عنوان کرد و مسئولیت آن که تروریست های مسلح با مواجهه با یک گروه از گردشگران آمریکایی، سوئیسی، فرانسوی و هلندی آنها را زیر گرفته و چهار تن از آنها را کشته و 3 تن دیگر را زخمی کردند، پذیرفت.
رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان دیروز در یک نشست خبری گفته بود که تروریست های مسلح سوار بر یک خودروی تهاجمی، یک کاروان 7 نفره از دوچرخه سواران خارجی در یک منطقه روستایی دَنغَره در 90 کیلومتری جنوب غرب پایتخت، آنها را زیر گرفته که براثر این حادثه چهار گردشگر آمریکایی، سوئیسی، فرانسوی و هلندی کشته شدند.
وی همچنین از زخمی شدن سه گردشگر دیگر که اتباع سوئد، هلند و فرانسه بودند خبر داده بود و گفت که یکی از زخمی ها حتی با دشنه زخمی شده است.
رحیم زاده همچنین اعلام کرد که چهار تن از مهاجمان مسلح در یک عملیات جستجوی مجرمان در حالی که مقاومت می کردند کشته و یک مهاجم هم دستگیر شد. 
پلیس تاجیکستان نیز دیرور با صدور بیانیه ای از کشته شدن پنج مهاجم مشکوک از جمله فردی به نام جعفرالدین یوسف، صاحب خودروی دِوو لِاگانزا خبر داد و همچنین اعلام کرد که حداقل چهار تن دیگر در این رابطه دستگیر شدند.
سفارت آمریکا نیز دیروز با صدور بیانیه ای ضمن تایید این حادثه از افشای نام شهروند آمریکایی کشته شده در این حادثه که از آن به عنوان 'بزن و در رو' یاد می شود خود داری کرد صرفا به بهانه اینکه احتمالا این حادثه بخشی از یک حمله بین المللی باشد که حتما ابعاد آن باید مخفی بماند.
طی سال های اخیر تعداد زیادی از اتباع تاجیکستان که برای جنگیدن در کنار تروریست های داعش به عراق و سوریه سفر کرده بودند، اما آنها بعد از شکست داعش در آن دو کشور به کشورشان بازگشتند و همچنان تهدیدی جدی به شمار می روند.
سفارت خانه های سوئیس و هلند در دوشنبه نیز بیانیه های خاص خودشان را در این رابطه صادر کردند.