کد خبر: ۴۶۶۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰

تیم کشتی آزاد کشورمان مانند سنوات گذشته بخت نخست قهرمانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی است.

به گزارش شفاف، برترین آزادکاران آسیا در بازی‌های آسیایی 2018 به میدان خواهند رفت. بازی‌های آسیایی همواره در سطح بسیار بالایی ‌برگزار شده و معمولا برخی از تیم‌ها سعی می‌کنند تا تیم اصلی خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی در آب نمک خوابانده و با تیم دوم خود در مسابقات جهانی حاضر شوند که همین امر نشان می‌دهد که موفقیت در این بازی‌ها برای کشورهای آسیایی چقدر حائز اهمیت است.

البته با نگاهی آماری به رقابت‌های جهانی در چند سال اخیر خواهیم دید که سهم آسیایی‌ها از مدال‌های توزیع شده بسیار اندک بوده است و همین موضوع بیانگر اوضاع نا به سامان کشتی در این قاره است. کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی، ازبکستان، مغولستان و قزاقستان به همراه تیم کشورمان همواره رقابتی داغ و حساس را برای قهرمانی در بازی‌های آسیایی داشته‌اند که خوشبختانه سهم کشورمان بیشتر از سایر تیم‌ها بوده است. ملی پوشان کشورمان در دوره گذشته این بازی ها چهار طلا و یک نقره کسب کردند که در مجموع نتایج بدی به حساب نمی‌آید. نکته قابل توجه این است که این دوره از بازی‌ها قبل از رقابت‌های جهانی برگزار می‌شود و همین امر می تواند روی کیفیت این مسابقات تاثیر به سزایی بگذارد و باعث شود که این رقابت‌ها در سطح مطلوب‌تری برگزار شود. در دوره گذشته کشتی گیر مطرحی مثل حسن رحیمی کمتر از دو ماه بعد از رقابت‌های جهانی تاشکند، در بازی های آسیایی اینچئون به میدان رفت که علی رغم نمایش دلچسبی که در رقابت‌های جهانی داشت اما به دلیل نزدیکی این رقابت‌ها با بازی های آسیایی و همچنین دو بار وزن کم کردن در یک بازه زمانی کوتاه، رحیمی نتوانست در اینچئون نمایش قابل قبولی را از خود بر جا بگذارد و خیلی زود از گردونه مسابقات حذف شد.

با این تفاسیر و با توجه به اینکه بر خلاف ادوار گذشته، این بار بازی‌های آسیایی قبل از رقابت‌های جهانی برگزار می‌شود، قطعا اوج قدرت و آمادگی کشورهایی مثل ایران که معمولا با یک تیم در رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی حضور پیدا می کند را در بازی‌های آسیایی خواهیم دید. حتی این احتمال نیز وجود دارد که کادرفنی تیم ملی کشورمان در تصمیمی کم سابقه، با ترکیب اصلی در بازی‌های آسیایی حاضر شده و تیم دوم خود را به رقابت‌های جهانی اعزام کند.

در ادامه نگاهی به وضعیت تیم‌های مدعی در بازی‌های آسیایی خواهیم داشت:

یکی از تیم‌های مدعی برای بالا بردن کاپ قهرمانی تیم ملی ازبکستان است. ازبک‌ها از آن دسته تیم‌هایی هستند که معمولا تیم دوم خود را به رقابت‌های جهانی اعزام می‌کنند و با تیم اصلی خود روانه بازی‌های آسیایی می‌شوند تا شانس بیشتری برای موفقیت در این رقابت‌ها داشته باشند. شاخص ترین کشتی گیر تیم ازبکستان ماگومد ابراگیموف است که تا کنون مدال برنز المپیک و طلای رقابت‌های آسیایی را برای ازبک‌ها به دست آورده است. بکزاد عبدالرحمانوف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی اینچئون به همراه داوید موزماناشویلی گرجستانی الاصل دارنده مدال نقره المپیک و برنز جهان از شاخص ترین کشتی گیران حاضر در این رقابت ها خواهند بود.

تیم مغولستان نیز احتمالا با نفراتی چون گانزوریک دارنده مدال برنز جهان، بخبایار اردنبات نفر سوم جهان، پروجاو نایب قهرمان جهان و اویتومن اورگودول در این دوره از رقابت‌ها حضور پیدا کنند.

در ترکیب تیم ملی ژاپن نیز کشتی گیران مطرحی همچون یوکی تاکاهاشی دارنده مدال طلای جهان، سوسوکه تاکاتانی نایب قهرمان جهان و دایچی تاکاتانی حضور دارند که همگی مترصد رسیدن به مدال طلای بازی های آسیایی 2018 هستند. ژاپنی‌ها همواره در اوزان سبک وزن و میان وزن نمایندگان قابلی را به میدان فرستاده اند و مدال‌های ارزشمندی را در این اوزان به دست آورده اند.

از دیگر تیم‌های قدرتمند آسیا می توانیم به تیم ملی قزاقستان اشاره کنیم. در ترکیب این تیم احتمالا کشتی گیرانی مانند دولت نیازبیکوف دارنده مدال برنز جهان و طلای آسیا، مامد ابراگیم اف نفر پنجم مسابقات جهانی پاریس، عظمت دولت بیکوف و دولت شابانبای نفر پنجم المپیک حضور خواهند داشت که شانس‌های زیادی برای رسیدن به مدال دارند. قزاق‌ها همواره در بین کشورهای مدعی قرار داشته است اما هیچگاه انسجام لازم برای رسیدن به سکوی نخست تیمی آسیا را نداشته اند و معمولا فقط دو یا سه کشتی گیر مطمئن در ترکیب خود دارند و سایر اعضای این تیم در صورتی که قرعه به آن ها روی خوش نشان دهد، به جمع پنج نفر نخست می پیوندند.

هندی ها نیز چند سالی است که با سرمایه گذاری‌های هدفمند در کشتی توانسته‌اند پیشرفت قابل ملاحظه ای را در این رشته داشته باشند و به جمع مدعیان این قاره بپیوندند. هندی‌ها همواره در رده های سنی پایه، جزو مدعیان اصلی قاره آسیا بوده‌اند و حتی چند باری نیز کاپ قهرمانی آسیا را در رده سنی نوجوانان بالای سر برده است اما هیچگاه در رده سنی بزرگسالان تا این اندازه منظم و هدفمند عمل نکرده اند.

در ترکیب تیم هندوستان کشتی گیرانی چون باجرانگ دارنده مدال برنز جهان و ساندیپ تومار قهرمان آسیا قرار دارند که بخت زیادی برای رسیدن به مدال طلای اوزان خود دارند.

کره‌ای‌ها نیز از مدعیان سنتی این قاره است. آنها سابقه درخشانی از حضور در بازی‌های آسیایی دارند اما در این دوره از رقابت‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند جزو مدعیان اصلی برای رسیدن به عنوان قهرمانی قرار بگیرند و حتی شاید جایی در بین چهار تیم اول نیز نداشته باشند. کره ای‌ها حال و روز خوبی در کشتی آزاد ندارند و دستشان خالی تر از هر زمان دیگری است. به جرات می‌توانیم بیان کنیم که در طول تاریخ کشتی آزاد، هیچگاه تیم کره جنوبی را تا این حد ضعیف و ناتوان ندیده بودیم.

کره شمالی نیز بی شک در اوزان اول کشتی گیران بسیار خطرناکی را روانه میدان می‌کنند که کار برای سایر کشتی گیران سخت خواهند کرد.

اما تیم کشورمان نیز همچون سنوات گذشته بخت نخست برای رسیدن به مقام قهرمانی است. احتمالا رضا اطری نفر سوم آسیا، مهران نصیری قهرمان جام یاشار دوغو، مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان، حسن یزدانی قهرمان جهان و المپیک، علیرضا گودرزی یا مجتبی گلیج و پرویز هادی در بازی‌های آسیایی اندونزی حضور پیدا خواهند کرد. تیم کشتی آزاد کشورمان در آخرین دوره از رقابت‌های جهانی پاریس در رده نهم و در مسابقات آسیایی 2018 بیشکک به مقام نایب قهرمانی رسیده است اما اکثر ملی پوشان کشورمان حالا در مرحله ای تجربه و آمادگی قرار دارند که رسیدن به مدال طلای بازی‌های آسیایی برای آن‌ها خیلی هم دور از دسترس نیست.

آخرین اخبار