کد خبر: ۴۶۶۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰

مرکز آمار ترکیه طی گزارشی اعلام کرد که میزان درآمد گردشگری ترکیه در نیمه نخست سال جاری میلادی به حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش شفاف، بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه، درآمد گردشگری این کشور در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۱ درصد افزایش داشته است.
بنا به این گزارش، در این دوره بیش از ۱۶ میلیون گردشگر خارجی وارد ترکیه شده اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰.۴ درصد بیشتر بوده است.

مرکز آمار ترکیه اتباع روسیه را بیشترین گردشگران خارجی ترکیه عنوان و اعلام کرد: بر این اساس ۴۰.۵۶ درصد افزایش، در نیمه نخست امسال ۲ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۴۳۹ گردشگر روس وارد ترکیه شده اند و پس از روسیه، با ۲۵.۱۵ درصد افزایش، یک میلیون و ۵۶۰ هزار و ۲۵۱ گردشگر آلمانی به ترکیه سفر کرده اند.

مرکز آمار ترکیه همچنین گردشگران ایرانی را سومین گروه پرشمار گردشگران خارجی ترکیه اعلام کرد و گزارش داد: در سال جاری میلادی با ۱۳.۴۸ درصد افزایش، یک میلیون و ۱۴۲ هزار و ۱۱۱ گردشگر ایرانی وارد ترکیه شده اند.
بر اساس گزارش این مرکز، شهروندان گرجستان نیز با بیش از ۹۸۸ هزار گردشگر در جایگاه چهارم گردشگران خارجی ترکیه جای گرفته اند.
بنا به این گزارش، متوسط سرانه هزینه گردشگران خارجی ترکیه ۶۲۹ دلار بوده است.

سرانه هزینه هر فرد گردشگر خارجی در ترکیه به طور متوسط در سطح ۶۸۱ دلار است، ولی بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و هر کدام از گردشگران ترکیه ایرانیان به طور متوسط بیش از یک هزار دلار هزینه می‌کنند.
ترکیه سال گذشته با جذب ۳۲.۶ میلیون گردشگر، ۲۶.۲ میلیارد دلار از محل سفر گردشگران خارجی درآمد ارزی کسب کرد.
این کشور در سال جاری برای جذب ۴۰ میلیون گردشگر و ۳۲ میلیارد دلار درآمد گردشگری برنامه ریزی کرده است.
وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اوایل امسال اعلام کرد که بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تا سال ۲۰۲۳ تعداد گردشگران ورودی ترکیه به ۵۰ میلیون نفر و میزان درآمد گردشگری این کشور نیز به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.