کد خبر: ۴۶۶۴۶۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶

تحقیقات نشان می‌دهد حدود دو‌سوم از گاز‌های گلخانه‌ای موجود در جو زمین حاصل عملکرد ۹۰ شرکت تولیدکننده بزرگ آلاینده‌های کربنی است.

به گزارش شفاف، و به نقل از یورو نیوز نتایج کار محققان که در نشریه «تغییرات اقلیمی» منتشر شده است نشان می‌دهد از این ۹۰ شرکت، ۸۳ کمپانی تولید کننده صنعتی نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ هستند و ۷ شرکت دیگر را تولیدکنندگان صنعتی سیمان تشکیل می‌دهند.

آمار نشان داده است این تاسیسات صنعتی در مجموع سالانه هشت میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن و متان وارد جو کرده‌اند.

از این شرکت‌های عظیم تولید‌کننده گاز‌های دی‌اکسید کربن و متان ۵۰ کمپانی متعلق به بخش خصوصی، ۳۱ شرکت متعلق به بخش دولتی و ۹ کمپانی نیز وابسته‌های فعلی یا قبلی به دولت‌ها هستند.

آمار منتشره بازه زمانی حدود ۱۵۰ سال اخیر، از سال ۱۸۵۴ تا ۲۰۱۰ را شامل می‌شود. محققان با بررسی میزان گاز‌های گلخانه‌ای در جهان، این ۹۰ شرکت را مسئول افزایش ۰.۴ درجه‌ای جو کره زمین دانسته‌اند. رقمی که معادل ۵۰ درصد کل دمای افزایش یافته طی یک قرن و نیم اخیر است.

این تحقیق همچنین می‌افزاید عملکرد این ۹۰ شرکت در مابین سال‌های ۱۸۸۸ تا ۲۰۱۰، مسئول بالا آمدن ۵.۷ سانتی‌متر سطح دریا‌ها است که رقمی معادل ۳۲ درصد مجموع بالاآمدگی آب‌ها را شامل می‌شود.

دانشمندان خاطرنشان کرده‌اند در صورت ادامه روند فعلی عملکرد این ۹۰ شرکت، آب دریا‌ها تا سال ۲۰۴۰ حدود ۱۷ سانتی‌متر دیگر بالا خواهد آمد.