کد خبر: ۴۶۶۴۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶

تعدادی از مردم در طی چند روز گذشته در برخی شهر‌های مازندران از ترس شایعه کمبود بنزین به سمت پمپ بنزین‌ها روانه و سبب طولانی شدن صف‌ها و اختلال در توزیع سوخت شدند.

به گزارش شفاف، شنیده‌ها از آن حکایت دارد که برخی از صاحبان پمپ بنزین‌ها و عرضه کنندگان سوخت، با وجود داشتن بنزین در مخازن خود، از فروش آن ممانعت می‌کنند و عده‌ای نیز معتقدند که آن‌ها خواستار گران شدن قیمت سوخت هستند.

این نگرانی سبب شد مردم علاوه بر تلاش برای پر کردن باک ماشین شان به ذخیره سازی سوخت در خانه‌شان اقدام کنند و در این میان برخی آژانس‌های مسافربری از این موضوع سوء استفاده کرده و بنزین را با گاهی ۲ برابر بیش از قیمت جایگاه‌ها به فروش برسانند.

هرچند در شهرستان‌های فریدونکنار، نور، تنکابن، سرخرود، بابلسر، قائمشهر و برخی دیگر شهر‌های استان مازندران، برخی پمپ‌های بنزین تعطیل شده و یا در برخی شهر‌های دیگر صف‌های طولانی در مقابل جایگاه‌های سوخت ایجاد شده است، اما مسئولان ذیربط معتقدند دلیلی برای نگرانی از کمبود بنزین وجود ندارد.

مشکلات فنی توزیع بنزین، عامل ایجاد صف‌های طولانی در جایگاه‌های مازندران

علی نبیان، معاون عمرانی استاندار مازندران، با بیان اینکه در حال حاضر در تمام جایگاه‌های سوخت سراسر این استان بنزین در حال توزیع است، اظهار کرد: طی چند روز گذشته در بحث فنی دچار مشکلاتی بودیم که توزیع بنزین را با مشکل مواجه کرده بود و در حال حاضر برطرف شده است.

معاون عمرانی استانداری مازندران ترافیک و حمل و نقل را عامل دیگر توزیع نامناسب بنزین، عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر این مشکل مرتفع شده و بنزین در حال توزیع است.

نبیان با تاکید بر اینکه مردم صبوری کنند، گفت: در تولید بنزین مشکلی وجود ندارد و در اختیار مردم قرار می‌گیرد و با صبوری می‌توان مشکلات را حل کرد. توزیع بنزین به همه مناطق و شهر‌ها به ترتیب در حال انجام است تا مشکلی در زمینه تامین آن برای مردم وجود نداشته باشد.

معاون عمرانی استانداری مازندران ادامه داد: در حال حاضر تمامی نیرو‌ها در ساری و در غرب استان در حال توزیع بنزین در جایگاه‌های سوخت هستند و در فریدونکنار و سایر شهر‌ها توزیع به نوبت در حال انجام است.

نبیان به دلیل اخلال ایجاد شده در توزیع بنزین در سطح استان از مردم پوزش خواست و گفت: از مردم خواستاریم صبور باشند تا به طور کامل مشکل را رفع کنیم.

مشکلی در توزیع بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت در شرق مازندران وجود ندارد

رئیس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ناحیه بهشهر و گلوگاه گفت: هیچ مشکلی در توزیع بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت شهرستان‌های بهشهر و گلوگاه وجود ندارد.

حمیدرضا آقاملا اظهار کرد: ۱۱ جایگاه عرضه سوخت در شهرستان‌های بهشهر و گلوگاه وجود دارد که تحت نظر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ناحیه بهشهر قرار دارند.

وی افزود: ۱۰ جایگاه عرضه سوخت در بهشهر و گلوگاه فعال است و به اندازه کافی سوخت دارند و هیچ مشکلی در توزیع بنزین به مراجعه کنندگان نداریم. فقط یکی از پمپ بنزین‌های بهشهر به علت تعمیرات به طور موقت غیرفعال است که به زودی بازگشایی می‌شود.

رئیس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ناحیه بهشهر گفت: به زودی جایگاه عرضه سوخت روستای سارو در شهرستان بهشهر افتتاح می‌شود که تعداد جایگاه عرضه سوخت در شهرستان‌های بهشهر و گلوگاه به ۱۲ جایگاه می‌رسد.

مراجعه مردم به جایگاه‌های نور با نبود بنزین در شهر‌های چالوس، نوشهر، رامسر

علیرضا واحدیان، رئیس شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی ناحیه نور نیز با اشاره به اینکه شهرستان نور با ذخیره ۳۵۰ هزار لیتر بنزین در جایگاه با کمبود بنزین مواجه نشد، اظهار کرد: در روز گذشته به دلیل نبود بنزین در شهر‌های چالوس، نوشهر، رامسر، مردم به شهرستان نور می‌آمدند و به دلیل فشار زیاد موجب شد که یک جایگاه سوخت در این شهرستان تعطیل شود.

رئیس شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی ناحیه نور با بیان اینکه ۹ جایگاه از ۱۰ جایگاه در حال حاضر فعال و دارای سوخت است، تصریح کرد: کشیک‌های جایگاه‌ها تا ساعت ۲۲ فعال هستند و اگر موردی برای میزان سوخت پیش آید حتما پیگیری خواهد شد، اما تاکنون گزارشی نشده است.

علی شادمان، فرماندار شهرستان نور نیز با اشاره به اینکه شهرستان در مجموع خوب عمل کرده است، اظهار کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده در شهرستان نور روند به صورت عادی و نرمال در حال انجام است.

فرماندار شهرستان نور تصریح کرد: کمی تاخیر درسوخت گیری ایجاد شد، اما اکنون در شهرستان نور هیچ مشکلی از نظر جایگاه و سوخت نداریم.

تاخیری در نحوه توزیع و پخش بنزین در غرب مازندران وجود ندارد

کامبیز حمیدی، مسئول روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چالوس گفت: سوخت بنزین برای جایگاه‌های سوخت غرب مازندران تامین شده و هیچ مشکلی در عرضه سوخت جایگاه‌های سوخت غرب مازندران وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تاخیری در نحوه توزیع و پخش بنزین وجود ندارد و همه جایگاه‌ها فعال هستند. در حال حاضر همه ۵۴ جایگاه بنزین غرب مازندران فعال هستند.

کارخانه‌های فراوان شالیکوبی در فریدونکنار عامل اصلی روند کند توزیع بنزین

محمدمهدی نصیری کناری، فرماندار فریدونکنار نیز در پاسخ به این پرسش که دلایل کند شدن روند توزیع بنزین در این شهرستان چیست، اظهار کرد: مشکل تامین بنزین مربوط به تمام استان‌های شمالی کشور است و تنها مختص به فریدونکنار نیست.

وی با اشاره به اینکه وضعیت فریدونکنار نسبت به شهر‌های دیگر بهتر است، تصریح کرد: اینکه چرا پمپ‌های بنزین امروز، خالی است و بنزین در فریدونکنار موجود نیست را بررسی می‌کنیم.

فرماندار فریدونکنار خاطرنشان کرد: نقص وجود دارد و شکی در آن نیست و یکی از دلایل اصلی آن نیز وجود کارخانه‌های فراوان شالیکوبی در مسیر پمپ بنزین و قطعی مکرر برق با افزایش فشار بار است.