کد خبر: ۴۶۶۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

وزیر دادگستری ترکیه در واکنش به تحریم وی توسط واشنگتن اعلام کرد: هیچ پولی در آمریکا ندارم.

به گزارش شفاف به نقل از آناتولی، عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه در واکنش به تصمیم آمریکا برای تحریم وی و وزیر کشور، در پیامی توئیتری اعلام کرد: در آمریکا و دیگر کشورها، به‌ جز ترکیه نه درختی کاشته و نه یک کروش (یکصدم لیر) پول دارم.

وزیر دادگستری ترکیه در ادامه نوشت: آرزویی جز زندگی در کشور خودم ندارم.

این در حالیست که واشنگتن شب گذشته اعلام کرد وزیران دادگستری و کشور ترکیه به دلیل نقش داشتن در دستگیری یک کشیش آمریکایی مورد تحریم این کشور قرار گرفته اند.

به گفته «سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید، داد و ستد و روابط تجاری با این دو مقام ترکیه ممنوع بوده و تمام دارایی های آنها در آمریکا مصادره می شوند.

در پی این سخنان وزارت خزانه داری آمریکا نیز با تایید تحریم این دو وزیر ترکیه ای، آنها را مسئول و مجری اقدام دولت ترکیه در بازداشت و محاکمه یک کشیش آمریکایی در ترکیه دانست.

گفتنی است، دادگاهی در شهر ازمیر ترکیه سه شنبه هفته جاری در حکمی فرجام‌ خواهی کشیش آمریکایی برای آزادی از بازداشت خانگی را رد کرده بود. 

«اندرو برانسون» کشیش آمریکایی که در ترکیه به همکاری با عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در این کشور متهم شده پیش از این از دادگاه درخواست فرجام‌ خواهی کرده بود تا بتواند با عنوان بیماری از بازداشت خانگی خارج شود.

آندرو برونسون کشیش آمریکایی به اتهام همکاری با گروه‌ وابسته با فتح الله گولن- که ترکیه مدعی دست داشتن آن در کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ در این کشور است- و نیز جاسوسی در بازداشت بوده و به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

دادگاهی در ازمیر با توجه به وضعیت جسمانی وی حکم مذکور را به حبس خانگی تبدیل کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه گذشته در صفحه شخصی خود نوشته بود: ایالات متحده به دلیل بازداشت طولانی مدت آندرو برونسون که یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسانی فوق العاده است تحریم های گسترده ای را علیه ترکیه اعمال می‌کند. این مرد با ایمان و بی گناه باید فورا آزاد شود.

پیش از ترامپ مایک پنس معاون اول ریاست جمهوری آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفت: ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون این مرد با ایمان و بی گناه تحریم‌های گسترده ای را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.

آخرین اخبار