کد خبر: ۴۶۶۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰

آمریکا به طرف‌های عراقی مهم اطلاع داده که حیدر العبادی صرف نظر از جایگاه ائتلافش و کسانی که با آن هستند انتخاب اول واشنگتن برای تصدی پست نخست وزیری عراق است.

به گزارش شفاف، یک منبع که خواست نامش فاش نشود به روزنامه الشرق الاوسط گفت، آمریکا به طرف‌های عراقی مهم اطلاع داده که حیدر العبادی نخست وزیر کنونی عراق صرف نظر از کسانی که با او هستند و کسانی از ائتلافش خارج شدند و می‌خواهند به او بپیوندند تنها گزینه آن برای این پست است.

وی که خواست نامش فاش نشود، تاکید کرد: برخی پیام‌های آمریکایی شدیداللحن و حامل هشدارهایی مبنی بر این بوده که اگر فراکسیون‌ها و احزاب و شخصیت‌هایی بر نامزدهای دیگر که مورد تایید آمریکا نیستند اصرار کنند تحت تحریم‌های آمریکا به عنوان گروه‌ها و اشخاص قرار می‌گیرند.  

این منبع افزود: این تا حد زیادی به تنش در روابط آمریکا و ایران و اعمال تحریم‌ها علیه تهران مرتبط است و دولت آمریکا احتمالا طرف‌های عراقی و نه دولت عراق را مشمول تحریم‌هایش می‌کند.

این سیاستمدار عراقی آگاه گفت: از بین نامزدهای دیگر غیر از العبادی هادی العامری رهبرائتلاف الفتح است که شانس زیادی در سایه اصرار آمریکا بر گزینه العبادی و ماهیت نگرش آمریکا به العامری که او را نزدیک به ایران می‌داند، ندارد و ممکن است شانسش کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: نامزدهای مورد توافق و نامزدهای مستقل هنوز مشخص نشده‌اند و معلوم نیست کفه ترازو به کدام سمت سنگینی کند.

این سیاستمدار عراقی گفت: آمریکایی‌ها این بار می‌خواهند فقط خودشان نخست وزیر آینده را تعیین کنند.

این در حالی است که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر اخیرا ۴۰ شرط را برای تشکیل دولت آینده و نخست وزیر تعیین کرده که العبادی با شروط او مطابقت ندارد.

آخرین اخبار