کد خبر: ۴۶۶۵۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳

تیم شطرنج ایران در حالی توانست در بیستمین دوره مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا با کسب عنوان قهرمانی هتریک کند که کارشناسان این حوزه ورزشی این موفقیت را سرآغازی بر دوره طلایی شطرنج ایران تعریف می کنند.

به گزارش شفاف، اهمیت این قهرمانی زمانی بیش از پیش خواهد شد که تیم ایران با کسب عنوان قهرمانی آسیا، سهمیه مستقیم حضور در مسابقات تیمی قهرمانی جهان را هم کسب کرد.
در این زمینه «مهرداد پهلوان زاده» رییس فدراسیون شطرنج به خبرنگار ایرنا گفت: در 68 سال از تاسیس فدراسیون شطرنج در ایران، قهرمانی آسیا برای ما به یک رویا تبدیل شده بود اما انگیزه جوانی و میزبانی خوب شهر همدان زمینه ها را برای رسیدن به این عنوان فراهم کرد. 
مدرس بین المللی شطرنج تصریح کرد: موفقیت و رسیدن به قله افتخار قاره کهن یک شبه و به صورت اتفاقی رقم نخورده بلکه روندی است که با سرمایه گذاری بر روی نخبگان این رشته در سنین پایین آغاز و با استخدام مربیان بین المللی و دانش افزایی ورزشکاران این رشته، در حال تکامل است.
میانگین سنی پایین شطرنج بازان ایرانی حاضر در تیم قهرمان آسیا از دیگر مباحثی بود که پهلوان زاده آن را انگیزه ای برای قهرمانی ایران دانست و گفت: نگاهی به ترکیب تیم اصلی (سبز) نشان می دهد تیم ما در این دوره از مسابقات یکی از تیم های جوان بود که با میانگین سنی کمتر از 19 سال توانست تاریخ سازی کند. این ترکیب می تواند موفقیت تیم ملی ایران را در سال های آینده بیمه کرده و عناوین مختلف جهانی و آسیایی را از آن خود کند. 
همچنین «مرتضی محجوب» از بازیکنان اسبق تیم ملی در زمینه موفقیت شطرنج بازان جوان ایران در آسیا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآور شد: به صراحت می گویم که موفقیت کنونی در کوتاه مدت به دست نیامده بلکه این قهرمانی نتیجه یک برنامه بلندمدت است که بیش از 10 سال از اجرای آن می گذرد. کار پایه ای، سرمایه گذاری بر روی جوانان و نوجوانان و اعزام به مسابقات بین المللی مهمترین مولفه های چشم انداز بلندمدت فدراسیون شطرنج است.
وی افزود: در مسیر قهرمانی آسیا نباید از همکاری خانواده شطرنج بازان چشم پوشی کنیم زیرا آنها برای پیشرفت فرزندانشان وقت گذاشتند و همگام و همراه با فدراسیون شطرنج در زمینه اجرایی شدن برنامه ها همکاری داشتند.
او با بیان اینکه لازمه موفقیت کار بر روی سنین پایه است، گفت: موفقیت در مسابقات جام ملت های آسیا آغاز افتخار آفرینی شطرنج بازان ایرانی نیست بلکه آنان 2 سال پیش در مسابقات المپیاد جهانی باکو نیز در گروه دوم مسابقات، عنوان قهرمانی را از آن خود کرده و در بین 10 تیم برتر دنیا قرار گرفتند. امیدوارم در مسابقات المپیاد جهانی شطرنج در گرجستان این تیم به موفقیت های خود ادامه دهد. البته نباید فراموش کنیم که لازمه استمرار این امر در نسل های دیگر کار و برنامه ریزی بر روی سنین پایه و نخبگان شطرنج می باشد.
محجوب در پایان با اشاره به حمایت ارگان های مختلف از تیم ملی شطرنج اظهار داشت: باید از وزارت ورزش و جوانان و سایر دست اندرکاران حوزه شطرنج تشکر کنم که دید مثبتی نسبت به این رشته داشتند و حمایت های آنان موجب شد تا تیم ملی ایران در رقابت جام ملت های آسیا در شهر همدان تاریخ ساز شود. 
با توجه به آنچه گفته شد سه گانه قهرمانی شطرنج ایران در همدان آغازی بر راه طولانی مدت افتخار آفرینی در این رشته ورزشی است. راهی که می تواند فارغ از تمام مشکلات پیش روی این رشته ورزشی، ایران را به رقیبی بزرگ برای قدرت های جهانی تبدیل کند زیرا در این مسیر، ایران نیروی جوان و استعداد لازم را برای رسیدن به قله های افتخار جهانی در اختیار دارد.

آخرین اخبار