کد خبر: ۴۶۶۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱

با تداوم ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا، این کشور جایگاه خود در دومین بازار بزرگ سرمایه جهان را به ژاپن واگذار کرد.

به گزارش شفاف به نقل از سی ان بی سی، تا پایان معاملات هفته گذشته ارزش بورس‌های چین به ۶.۰۹ تریلیون دلار کاهش یافت تا بدین ترتیب این کشور جایگاه دومی خود را به ژاپن با بورس ۶.۱۶ تریلیون دلاری واگذار کند. در حال حاضر آمریکا بزرگ‌ترین بورس جهان را دارد.

در نوامبر ۲۰۱۴ بورس چین موفق شده بود همتای ژاپنی خود را پشت سر بگذارد. بورس آمریکا تا پایان معاملات هفتگی با ۳۱ تریلیون دلار ارزش بافاصله زیادی از رقبای خود در جایگاه با ارزش ترین بورس جهان قرار دارد.  

شاخص‌های بورسی در چین پس از آن کاهشی شده‌اند که جنگ تجاری بین  چین و آمریکا، اقتصاد این کشور را که وابستگی زیادی به صادرات دارد، تحت تاثیر قرار داده است. شاخص " شانگهای کامپوزیت" چین از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ درصد ارزش خود را از دست داده است و ۲۷ درصد پایین‌تر از قله خود که ۵۲ هفته پیش به ثبت رساند قرار دارد.  

این در حالی است که به گفته صندوق بین‌المللی پول، هرچند که تمامی کشورهای جهان از این منازعات آسیب خواهند دید اما احتمالا خود آمریکا یکی از قربانیان اصلی این سیاست‌ها خواهد بود چراکه اکثر کشورهای جهان دست به اعمال مالیات‌های بیشتر بر صادرات آمریکایی خواهند زد و این باعث افزایش احتمال نوسان در اقتصاد آمریکا خواهد بود.