کد خبر: ۴۶۶۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱

نخست وزیر اسرائیل با خشم نشست با سران دروزی‌ها را ترک کرد، در این نشست یک فعال برجسته دروزی و ژنرال سابق این طایفه در ارتش اسرائیل انتقادهای تندی را به "قانون کشور یهود" داشتند.

نتانیاهو جلسه پرتنش با دروزی‌ها را ترک کرد

به گزارش شفاف به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، امل اسعد، ژنرال سابق دروزی‌ها در ارتش اسرائیل به بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل در این دیدار گفت: آنچه برای دروزی‌ها اهمیت دارد بسته خدماتی جدید نیست بلکه احساس آنها مبنی بر اینکه بخشی از اسرائیل هستند، مهم است.

نتانیاهو هم در پاسخ به او گفت: اجازه نخواهم داد به نخست وزیر یا دولت اسرائیل اهانت شود.

وی پیشنهاد داد این دیدارها در دفترش با حضور شیخ موفق طریف، رهبر معنوی دروزی‌ها و شهردارهای شهرک‌های آنها به جز اسعد و افسران سابق دیگر در ارتش ادامه داشته باشد که کمپینی علیه قانون "کشور یهود" به راه انداخته‌اند.

طبق اعلام اسعد در نشست خبری، طریف دیدار در دفتر را رد کرده و این امر موجب شده نتانیاهو با خشم این نشست را ترک کند.

رسانه‌های اسرائیل خشم نتانیاهو را به بیانیه اخیر اسعد ربط داده‌اند که در آن نخست وزیر را به تلاش برای تبدیل اسرائیل به "کشوری آپارتاید" متهم کرد و قانون کشور یهود را نژادپرستانه خوانده است.

گزارش‌های اولیه در دفتر نخست وزیر حاکی از آن است که اسعد اتهام کشور آپارتاید را در نشست مذکور با نتانیاهو هم تکرار کرده است اما ژنرال سابق صحت این گزارش‌ها را رد و در بیانیه‌ جدیدی اعلام کرد: حل بحران در دستان نخست وزیر است و من اطمینان دارم که او اگر بخواهد می‌تواند آن را حل کند.

پیشتر اسعد حمایت خود را از حزب لیکود اعلام کرده بود. او در تعدادی از جنگ‌ها شرکت داشته و برادرش را در درگیری در غزه از دست داده است.

دیدار نتانیاهو با دروزی‌ها دو روز قبل از تظاهرات در تل‌آویو انجام شد که فعالان دروزی و دیگر مخالفان قانون "کشور یهود" آن را ترتیب داده بودند. تصویب این قانون در کنست (پارلمان اسرائیل) موجی از خشم مردم عرب اراضی اشغالی را به همراه داشته است.

همچنین دروزی‌ها مواضع خود علیه قانون "کشور یهود" را تشدید کرده و آوی دیچر، عضو حزب لیکود را نازیسم خوانده و اسرائیل را کشوری نژادپرستانه توصیف کردند.

در شمال اراضی اشغالی در شهر کرمیل، محل سکونت دروزی‌ها، تعدادی از جوانان این طایفه به آوی دیچر، عضو حزب لیکود و رئیس سابق سازمان اطلاعات اسرائیل (شاباک) حمله کرده و او را از جایگاه سخنرانی پایین کشیده و علیه او شعارهایی مانند "تو نژادپرستی" و "تو یک نازی هستی" را سر دادند درحالیکه رسانه‌های اسرائیلی برای کاهش خشم دروزی‌ها در اقداماتی سعی کردند بر "پیمان خونی" احتمالی میان دروزی‌ها و اسرائیل تاکید کنند.

این اقدام در جریان سخنرانی دیچر در مراسم جشن بورس تحصیلی به دانشجویان دروزی‌ها صورت گرفت. او یکی از مهمترین افراد در ارائه طرح قانون کشور یهود بود.

در این راستا، روزنامه "یدیعوت آحارونوت" اسرائیل به نقل از رهبر معنوی دروزی‌ها نوشت: "در تله نیفت، به وعده‌ها اعتماد نکن، نتانیاهو استاد وعده دادن و عملی نکردن آنهاست".

وی در عین حال تاکید کرد، وعده‌های مربوط به دروزی‌ها به قانون کشور یهود ربطی ندارد و آنها باید بدون این قانون به وعده‌های خود عمل می‌کردند.

تعداد دروزی‌ها در اسرائیل به ۱۴۰ هزار تن می‌رسد که در روستاهای کرمیل و جلیل ساکن هستند. دولت اسرائیل به دنبال بیرون کردن آنهاست و به بهانه اینکه دروزی‌ها یهودی نیستند، رفتار نژادپرستانه‌ خود با آنها را ادامه می‌دهد و وضعیت آنها مانند دیگر فلسطینیانی است که در کشور خود فلسطین و نه در اسرائیل زندگی می‌کنند.

آخرین اخبار