کد خبر: ۴۶۶۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴

یک گروه وابسته به شورشیان سوریه تحت عنوان "گردان ابو عمارة" مسئولیت ترور عزیز اسبر،‌ دانشمند سوری و مدیر مرکز پژوهش‌های علمی المصیاف در حومه حماة را برعهده گرفت.

به گزارش شفاف به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، این گروه در بیانیه خود اعلام کرد: نیروهای ما توانستند با کارگذاری مواد منفجره در خودروی اسبر او و راننده شخصی‌اش را از پای درآورند.

در ادامه این بیانیه نیروهای دولت سوریه و هم‌پیمانانش به عملیات نظامی جدید در عمق مناطق تحت کنترل دمشق تهدید شدند.

طبق گزارش سایت‌های وابسته به دمشق، اسبر نظارت بر پروژه توسعه تعدادی از موشک‌ها و تجهیز انبارهای سلاح حزب‌الله لبنان را برعهده داشت.

یک مسئول در تل‌آویو در گفتگو با خبرگزاری رویترز از اظهارنظر درباره ترور اسبر خودداری کرد.

مرکز پژوهش‌های علمی شهر المصیاف در حومه حماة است. کشورهای غربی مدعی‌اند که این مرکز از تاسیسات محرمانه دمشق برای توسعه سلاح‌های شیمیایی‌اش است.

این مرکز طبق آنچه که دولت سوریه اعلام کرده در ژوئیه و نیز سپتامبر سال گذشته هدف حملات هوایی رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی مدعی شدند، ترور این دانشمند سوری حامل این پیام برای دمشق است که نیروهای فعال در مراکز پژوهشی نیز با خطر مواجه هستند.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی این مرکز را بارها هدف حملات خود قرار دادند و آخرین این حملات در ۲۲ ژوئیه گذشته انجام شد.

جنگنده‌های اسرائیلی با پرواز بر فراز این مرکز چهار موشک را شلیک کردند که سه موشک توسط سامانه‌های دفاع هوایی سوریه دفع شده و چهارمین آنها در نزدیکی المصیاف اصابت کرد.

روزنامه عبری زبان اورشلیم پست نوشت: ترور این دانشمند سوری عملیات ترور دیگر مسئولان حماس و حزب‌الله را به یاد می‌آورد که از جمله آنها ترور عماد مغنیه، رهبر حزب‌الله لبنان بود که در انفجار خودرویش در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شد و یک مسئول عالی‌رتبه حماس نیز در عملیات مشابهی در ژانویه ۲۰۱۸ در لبنان کشته شد.