کد خبر: ۴۶۶۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: در زمان برداشت میگو از مزارع گواتر چابهار 1200 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به‌کار می‌شوند.

به گزارش شفاف، هدایت‌الله میرمرادزهی اظهار کرد: فصل برداشت میگو از مزارع گواتر دوماهی است آغاز شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود از حدود 700 هکتار مزارع پرورش میگوی گواتر 1500 تن میگو برداشت شود‌.

وی افزود: در مزارع پرورش میگوی گواتر 400 به‌صورت مستقیم مشغول به‌کار هستند و 800 نفرهم به‌صورت غیرمستقیم در صنایع بسته‌بندی و عمل‌آوری فعالیت می‌کنند‌.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: میگوی گواتر از نوع وانامی شیشه‌ای است که بسیار بازارپسند است و عمده آن با قیمت هرکیلو 5 دلار در بازارجهانی عمدتا به کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا صادر می‌شود‌.

وی گفت: به دلیل بازارپسند بودن کشت میگوی وانامی شیشه‌ای در گواتر و قیمت خوب هر کیلو 5 دلار آن در بازار جهانی، در هر مرحله از کشت میگو در سایت گواتر 600 میلیون درآمد به ازای هر 20 هکتار مزرعه به سرمایه‌گذار می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: آب‌وهوای مطلوب و زمین‌های مستعد، بیش‌از 42 هزارهکتار از اراضی ساحلی سواحل مکران محدوده کنارک، چابهار تا گواتر را مستعد پرورش میگو در سه مرحله از سال کرده که در صورتی که زیرساخت‌ها آماده شود، 60 هزارتن میگو بنا به آوردها تولید می‌شود که هم‌ارزآوری عالی برای کشور دارد و هم اشتغال‌زایی منحصربه فردی در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌کند.