کد خبر: ۴۶۷۰۰۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷

در حالی که تا ساعتی دیگر مجلس قرار است، «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را استیضاح کند؛ آخرین یافته های یکی از مراکز معتبر نظرسنجی نشان می دهد که «استیضاح» از نظر مردم و جامعه آماری یک نظرسنجی کشوری در رده پنجم اقداماتی است که باید برای برون رفت از شرایط فعلی کشور بکار گرفته شود؛ ضمن اینکه مطابق با نظرات مردمی حداقل در بین پنج گزینه اولی که باید استیضاح شوند، نامی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برده نشده است.

به گزارش شفاف به نقل از تابناک، روز گذشته نتایج نظرسنجی انجام شده در خصوص اولویت استیضاح و برکناری اعضای کابینه از سوی سایت تابناک منتشر شد که یک جامعه آماری حدود 31 هزار نفری در آن مشارکت پیدا کرده بودند و اولویت برکناری و استیضاح را با درصدهای بالایی از بین 4 گزینه ذکر شده به «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی دادند.

البته در بین گزینه های نظرسنجی تابناک، نام «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی نیز آمده بود که او نیز 16 درصد آراء شرکت کنندگان را به خود اختصاص داد و در اولویت سوم اعضای دولت برای استیضاح و برکناری قرار گرفت. نکته قابل توجه اینجا بود که «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که امروز از سوی مجلس استیضاح می شود، تنها از نظر 4 درصد مردم و شرکت کنندگان باید مورد استیضاح مجلسی ها قرار بگیرد؛ برای همین هم در بسیاری از تحلیل های این روزها این استیضاح را آدرس غلط دادن مجلس درباره مقصران وضعیت و شرایط اقتصادی نامناسب کشور عنوان کرده اند.

حالا «ایسپا» که یکی از مراکز معتبر نظرسنجی کشور شناخته می شود، یافته های نظرسنجی اخیر خود را پیرامون 4 محور مهم «راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی کشور»، «اقدام مجلس برای استیضاح وزیران در شرایط فعلی»، «چگونگی تاثیرگذاری مسئولان در شرایط فعلی و تلاش برای بهبود آن» و «معرفی مقصران وضعیت فعلی کشور» منتشر کرده است که نزدیکی زیادی به نظرات مخاطبان تابناک در جریان نظرسنجی اخیر و مورد اشاره دارد.

بر اساس یافته های نظرسنجی اخیر «ایسپا» که مرداد ماه 1397 انجام شده است، «مردم ایران برای برون رفت از شرایط فعلی کشور، سه راهکار اصلی را توصیه می کنند. 40 درصد معتقد به برخورد با متخلفان برای برون رفت از این شرایط هستند، 34 درصد اعتقاد دارند کنترل نوسانات ارزی و قیمت کالا مناسب ترین راهکار است، 20 درصد مردم تداوم مذاکرات بین المللی را بهترین راهکار برای گذر از این شرایط می خوانند و 17 درصد مردم معتقدند که همدلی و اتحاد مسئولان می تواند راهکار اصلی برای برون رفت از شرایط فعلی کشور باشد.»

جالب اینجاست که تنها 12.3 درصد از مردم کشور بر این باورند که «تغییر اعضای کابینه» می تواند راهکار مناسبی در جهت برون رفت از شرایط فعلی کشور باشد و بر همین اساس این مساله را به عنوان پنجمین راهکار پیش روی کشور قلمداد کرده اند. نکته مهم اینکه با وجود باز گذاشتن دست شرکت کنندگان برای انتخاب سه گزینه به عنوان راهکارهای عبور از شرایط فعلی، بازهم استیضاح جایی در بین 4 گزینه اول مورد نظر مردم قرار نداشته است.

بر همین اساس، 52 درصد از مردم ایران اعتقاد جدی دارند که «اقدام مجلس برای استیضاح وزیران در شرایط فعلی کشور» در برون رفت از ضعیت موجود «کم و خیلی کم» موثر است. این در حالی است که حدود 33 درصد باور دارند که این اقدام مجلس «زیاد و خیلی زیاد» در بهبود اوضاع کشور مثمر ثمر است.

نکته حائز اهمیت که شباهت زیادی به نتایج به دست آمده از نظرسنجی سایت تابناک دارد، این است که از دیدگاه مردم کشورمان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول وضعیت کنونی کشور و یا ایجاد شرایطی که منجر به تشدید موقعیت کنونی شود، معرفی نشده است. بر همین اساس از دیدگاه مردم این وزارتخانه در بین 5 گزینه اول مقصر وضعیت کنونی کشور قرار ندارد و در حقیقت حداقل 5 گزینه باید قبل از وزیر کار به دلیل تقصیری که در ایجاد شرایط فعلی کشور دارند، باید مورد بازخواست یا استیضاح قرار بگیرند.

در این میان البته 64 درصد از مرم باور دارند که «ارتباط نزدیک تر وزیران یا مسئولان با مردم» می تواند «زیاد و خیلی زیاد» در آرامش فضای روانی جامعه تاثیر بگذارد. این در حالی است که 27 درصد مردم اعتقاد دارند که این تاثیر «کم و خیلی کم» است.

پیام نظرسنجی های اینچنینی برای مسئولان این است که در هرگونه تصمیم گیری و تصمیم سازی برای کشور، علاوه بر توجه به جهات علمی و تخصصی، بهتر است به نظرات مردمی مراجعه کرده و از این حیث که مردم چه می خواهند هم به موضوعاتی که قرار است درباره آن تصمیمی بگیرند به مساله نگاه کنند. نتایج این نظرسنجی به خوبی نشان می دهد که جامعه به آنچه در کشور جریان دارد آگاه است و البته بهترین راهکارها را هم برای برون رفت از مشکلات ارائه می کند.

بر همین اساس توصیه های مردمی در این نظرسنجی را می توان به قوای سه گانه مربوط دانست؛ چه آنجایی که 40 درصد برخورد با متخلفان را بهترین راهکار برای برون رفت از این شرایط کشور می دانند و نگاه شان به عملکرد قوه قضائیه است، چه آنجایی که 34 درصد مردم اعتقاد دارند کنترل نوسانات ارزی و قیمت کالا مناسب ترین راهکار برای برون رفت از وضعیت فعلی است و 20 درصد مردم تداوم مذاکرات بین المللی را بهترین راهکار برای گذر از این شرایط می خوانند که خطاب شان به قوه مجریه است و چه آنجایی که 52 درصد از مردم ایران اعتقاد جدی دارند که «اقدام مجلس برای استیضاح وزیران در شرایط فعلی کشور» در برون رفت از ضعیت موجود «کم و خیلی کم» موثر است و خطاب شان به قوه مجریه است که باید تاکیدش بر لزوم تغییر تفکر در دولت باشد نه افراد که این مساله یکی از راه هایش قانون گذاری های روشن، شفاف و سفت و محکم است.

آخرین اخبار