کد خبر: ۴۶۷۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
رئیس سازمان دامپزشکی:

رئیس سازمان دامپزشکی کشور رنگ آمیزی گوشت ماهی قزل آلا را تخلف اعلام کرد و گفت: برای جلوگیری از هرگونه تخلفی مراکز پرورش و عرضه آبزیان به صورت آزمایشی مورد نمونه برداری و پایش قرار می گیرند تا با متخلفان برخورد شود.

به گزارش شفاف، 'علیرضا رفیعی پور' رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رنگ آمیزی ماهی قزل آلای پرورشی و عرضه آن به جای ماهی سالمون افزود: ممکن است در مواردی برای تغییر رنگ در گوشت ماهی از رنگدانه های خوراکی و بی ضرر استفاده شود که موردی ندارد، اما در صورت بکارگیری رنگ دانه های صنعتی و مضر این اقدام تخلف محسوب می شود.

وی اظهارداشت: به همین منظور سازمان دامپزشکی کشور به صورت رندم در مراکز پرورش، عرضه و فروشگاه ها گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ ، تخم مرغ و عسل پایش انجام می دهد که تاکنون گزارشی درخصوص رنگ شدن ماهی قزل آلا و عرضه آن به جای ماهی سالمون نداشته ایم.

وی تصریح کرد: اما ممکن است در برخی مواقع چنین تخلفاتی نیز صورت بگیرد که از مردم انتظار داریم در صورت مشاهده چنین تخلفاتی نام مرکز پرورش و فروشگاه عرضه کننده این محصولات را از طریق سامانه 1512 به دامپزشکی کشور اطلاع دهند تا مورد پیگیری قرار گیرد.

رنگ آمیزی گوشت قزل آلا تخلف است

وی اظهارداشت: مردم می توانند چنین مواردی را به سامانه مذکور اطلاع دهند تا با نمونه برداری و پیگیری سازمان دامپزشکی صحت و سقم این موضوع مشخص شود.

به گزارش ایرنا، در شبکه های مجازی آمده است، ماهی با گوشت قرمز تحت عنوان «سالمون» ایرانی همان قزل آلا است که به گفته یک مقام بهداشتی در استان فارس، رنگ گوشتش را قرمز می کنند تا گران تر فروخته شود.

سالمون شبیه قزل‌آلا است، اما گوشتش قرمز یا نارنجی پررنگ است که فروشندگان سودجو، رنگدانه‌های طبیعی و رنگ های مصنوعی(مضر برای سلامتی) را به خورد قزل‌آلا می ‌دهند تا جای سالمون فروخته شود.

سالمون فقط در آبهای نواحی اقیانوس اطلس و در کشورهایی چون نروژ و دانمارک پرورش می‌ یابد و چیزی با عنوان سالمون ایرانی یا سالمون خزر وجود ندارد.

چند سالی است که نوعی ماهی به صورت فیله و با نام سالمون ایرانی فروخته می‌شود که تقلبی است.

قیمت سالمون آتلانتیک بالاتر از صد هزار تومان در هر کیلوگرم و اکنون کمیاب شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار