کد خبر: ۴۶۷۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷

روسای جمهوری فرانسه و روسیه در یک تماس تلفنی بر بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی سوریه و بازگرداندن آوارگان به این کشور با کمک‌ جامعه بین‌الملل تاکید کردند.

ماکرون و پوتین

به گزارش شفاف به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم،‌ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تماس تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود پیرامون تحولات بحران سوریه و پرونده انسانی در این کشور بحث و تبادل نظر کرد.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد: ماکرون و پوتین در این تماس تلفنی روندی که مسکو و پاریس برای رساندن کمک‌های انسانی به غوطه شرقی اجرایی کرده‌اند را مورد بررسی قرار دادند.

به دنبال مذاکرات روسیه و فرانسه پیرامون پرونده انسانی در سوریه، مسکو ۲۳ ماه میلادی گذشته به تسهیل رساندن کمک‌های انسانی فرانسه به ساکنان غوطه شرقی در حومه دمشق اقدام کرد. این منطقه توسط ارتش سوریه از دست تروریست‌ها آزاد شده است.

طبق این بیانیه، دو طرف بر اهمیت ادامه کمک‌های جامعه بین‌الملل به بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی سوریه و بازگرداندن آوارگان و پناهجویان سوریه به کشورشان تاکید کردند.

این مذاکرات همزمان با بهبود اوضاع امنیتی در بسیاری از مناطق سوریه به دنبال بازپس‌گیری آنها توسط ارتش این کشور انجام شد.

روسیه به دنبال همکاری با تعدادی از کشورها درباره روند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان است و در این راستا کارگروه‌هایی را برای حل مساله بازگشت آوارگان به اردن، ‌لبنان و ترکیه فرستاده است.

همچنین کمیته اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل متحد (اسکوا) روز چهارشنبه میزان خسارت‌های اقتصادی سوریه در طول هفت سال جنگ را حدود ۴۰۰ میلیارد دلار تخمین زد.

مسکو به تعدادی از کشورها پیشنهاد داد، درخصوص بهبودی اوضاع سوریه اقدام کنند. این در حالی است که تعدادی از کشورهای غربی مشارکت خود در بازسازی سوریه را به انتقال سیاسی مشروط می‌کنند، اما دولت این کشور مشارکت کشورهای متجاوز علیه سوریه را رد کرده و اولویت را در این باره کشورهای هم‌پیمان در مبارزه با تروریسم مانند روسیه و ایران دانسته است.

در این گفت‌وگوی تلفنی برخی مسائل دیگر مانند روابط دوجانبه و دستورکارهای بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت.

پیشتر دولت سوریه بر ایجاد هیئت هماهنگی برای بازگشت آوارگان به کشورشان از طریق افزایش همکاری با کشورهای دوست برای ارائه تسهیلات و اتخاذ اقدامات جهت بازگشت آنها و بازگرداندن آنها به زندگی پیش از جنگ موافقت کرده بود.

آخرین اخبار