کد خبر: ۴۶۷۱۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، از شهروندان این کشور خواست تا ارزهای خارجی خود را از برای حمایت از لیر ترکیه که در اثر اختلافات دیپلماتیک با واشنگتن به پایین ترین حد در برابر دلار آمریکا رسیده است، به فروش برسانند.

به گزارش شفاف، به نقل از Russia Today، مطابق آنچه آسویتد پرس نقل کرده است اردوغان گفت: "یورو ها، دلار  ها و طلا هایی را که زیر بالشت های خود مخفی کرده اید را در بانک های ما به لیر تبدیل کنید. این مبارزه ای داخلی و  ملی است."

اردوغان از مردم ترکیه خواست تا دلار و طلای خود را از زیر بالشت ها در بیاورند و به لیر تبدیل کنند

ارزش پول ترکیه در روز جمعه تقریبا ۲۰ درصد سقوط کرده و هر یک دلار ۶.۶۴ لیر شده است. این ارز در حال حاضر بدترین هفته خود از سال ۲۰۰۱ تجربه می کند.

شروع آخرین نزاع دیپلماتیک بین واشنگتن و آنکارا به دستگیری اندرو برانسون، کشیش آمریکایی به اتهامات تروریستی باز می گردد. برونسون به جرم ارتباط با کودتای نظامی شکست خورده در سال ۲۰۱۶ بازداشت شد. دیدار رسمی هیئت ترکیه ای از واشنگتن، هیچ راه حل آشکاری برای خروج از این بحران برای طرفین به همراه نداشت.

برانسون، یک شهروند آمریکایی که بیش از دو دهه ساکن ترکیه است، در ترکیه به اتهام تروریسم و جاسوسی دستگیر شد. او اگر در رابطه با این اتهام ها مجرم شناخته شود، با مجازات تا ۳۵ سال حبس رو به رو خواهد بود.

به گفته اردوغان، ایالات متحده در حال "جنگ اقتصادی" علیه ترکیه است و از شهروندان این کشور خواسته است که پاسخ دهند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: "ما امروز با حملات اقتصادی مواجه هستیم، و ما باید از کشورمان دفاع کنیم...در حال حاضر حمله اقتصادی علیه ما مشابه تلاش برای کودتا علیه ما است. من از کشورمان خواستار افزایش تولید و افزایش صادرات هستم."

در ماه جولای، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وعده داد که اگر مقامات این کشور از آزاد کردن برونسون اجتناب کنند، "تحریم های بزرگی" را به ترکیه تحمیل کند. پس از آن، کاخ سفید خبر از تحریم وزیر دادگستری و وزیر کشور ترکیه داد که در پی آن شهروندان آمریکایی از انجام تجارت با آنها منع می شوند.