کد خبر: ۴۶۷۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶

منابع سوری مدعی هماهنگی میان نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای وابسته به دمشق در عملیات نظامی قریب‌الوقوع در ادلب شدند؛‌ ادعایی که خود کردها تکذیب کرده‌اند.

کردهای سوریه

به گزارش شفاف، منابع سوری گفتند، نیروهای نظام سوریه و افراد مسلح کرد تجهیزات نظامی را به مناطق تماس با گروه‌های مسلح شورشی در حومه حلب منتقل کرده‌اند.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، به لحاظ میدانی بعد از سلسله حملات جنگنده‌های ارتش سوریه به حومه جنوبی ادلب اکنون آرامش شکننده به این استان بازگشته است. حال آنکه تا ساعات پایانی شب جمعه مناطقی از حومه حماة، حلب و ادلب که تحت کنترل شورشیان است در معرض حملات سنگین ارتش سوریه قرار داشتند.

فعالان و منابع محلی در منطقه گفتند، ده‌ها حمله هوایی مناطق حومه شمال غربی حماة، حومه جنوبی ادلب و حومه غربی حلب را هدف گرفتند. این همزمان با حضور گسترده ارتش سوریه و هم‌پیمانانش در اطراف ادلب است.

به گزارش اسکای نیوز، به ادعای منابع سوری، مرحله آینده احتمالا شامل ائتلافی نظامی بین نیروهای نظام سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه (نیروهایی متشکل از اعراب و غالبا کرد) در چارچوب عملیات شمال غرب سوریه خواهد بود.

ناظران معتقدند، این تحرکات و انتقال نیروها و تجهیزات برای آغاز حمله نظامی علیه نیروهای شورشی در حومه غربی حلب و دور ساختن آنها از مرکز شهر حلب و مقدمه‌چینی برای عملیات ادلب و احتمالا بعد از آن عفرین است. عفرین اکنون در کنترل ارتش ترکیه و هم‌پیمانانش یعنی مخالفان مسلح "ارتش آزاد سوریه" است.

ائتلاف بین کردها و نظام سوریه خیلی‌ها را متعجب نکرده چراکه این اتفاق بعد از مذاکرات بین دو طرف در دمشق با هدف هماهنگی مواضع در مرحله آینده بود.

این مرحله به گونه‌ای است که هر طرفی به رغم اختلافات سیاسی به دنبال اجرایی کردن اهداف خود است.

منابع سوری از تضمین‌های نظام سوریه به کردها صحبت می‌کنند که شامل مشارکت کردها در اداره مناطق در شمال و شرق سوریه مقابل بازگشت ارتش سوریه به این مناطق و قرار گرفتن این مناطق تحت نظارت و کنترل دمشق است.

این در حالی است که یک منبع رهبری در شورای دموکراتیک سوریه اعلام کرد، هیئتی جدید از اداره خودمختاری در شمال سوریه ظرف روزهای آینده به دمشق می‌رود.

وی در عین حال تکذیب کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه با نظام درباره عملیات ادلب هماهنگی کرده باشند.

این مقام برجسته کرد تصریح کرد: مذاکرات از چارچوب کلی خود عدول نخواهد کرد و مهم‌ترین اختلافات دو طرف اصلاحات قانون اساسی است که نیاز به جرات، توافق و رضایت دارد. 

دیهانوک دیبو، مشاور ریاست مشترک حزب اتحاد دموکراتیک سوریه اظهار داشت: هیئتی از اداره خودمختاری کردها که اخیرا به دمشق سفر کرده بود اختلاف زیادی با مذاکره‌کنندگان در دمشق احساس کرد و همین موضوع دستیابی به توافق نهایی درباره مسائل مربوط به اداره محلی این مناطق را متوقف کرد.

وی تاکید کرد: هیچ نشانه مشخصی مبنی بر توافق وجود ندارد، زیرا دو هیئت تا حد زیادی اختلاف دیدگاه دارند و تشکیل کمیته مشترک برای بررسی مشکلات اجتماعی اداره خودمختاری و قانون اداره محلی در چارچوب اجرای عملی نتایج سفر هیئت شورا به دمشق خلاصه می‌شود.