کد خبر: ۴۶۷۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

جلسۀ کمیسیون ویژۀ حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی به فولاد اختصاص داشت. این جلسه با حضور نمایندگان مجلس، مدیران کارخانه‌های بزرگ فولاد، انجمن فولاد، ایمیدرو، بورس کالا و سندیکای لوله و پروفیل و نیز معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شد.

دکتر سبحانی در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی جنگ اقتصادی دنیا، جنگ فولاد است

به گزارش چیلان، جلسۀ کمیسیون ویژۀ حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی به فولاد اختصاص داشت. این جلسه با حضور نمایندگان مجلس، مدیران کارخانه‌های بزرگ فولاد، انجمن فولاد، ایمیدرو، بورس کالا و سندیکای لوله و پروفیل و نیز معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شد.
عرضه ورق فولاد مبارکه در بهار ۹۷، ۲۳درصد رشد داشته است
دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکۀ اصفهان با اشاره به شرایط حاکم بر صنعت فولاد در سطح جهانی گفت: جنگ دنیا، جنگ فولاد است و سلاح دفاعی کشورها در این جنگ، تعرفه است که در ایران در حداقل ممکن قرار دارد.
وی ادامه داد: قیمتهای داخلی در همۀ جای دنیا بالاتر از قیمتهای جهانی است، اما در ایران برعکس است.
مدیرعامل فولاد مبارکۀ اصفهان گفت: برخی تصمیمات اخیر به جای توسعۀ صادرات و ارزآوری فولاد در شرایط تحریم، منجر به محدودیت صادرات فولاد می‌شود.
وی همچنین گفت: اینکه سهمیه‌ای برای عرضۀ داخلی فولادسازان تعیین شود و اسم آن را «تعهد» بگذارند و صادرات را هم منوط به انجام این عرضه‌ها کنند با هیچ اصل اقتصادی سازگار نیست. وی در ادامه تأکید کرد: فولاد مبارکه کل تولید خود را در تالار اصلی بورس یا به صورت مچینگ عرضه می کند و به واسطه نمی فروشد.
سبحانی ادامه داد: عرضۀ ورق فولاد مبارکه در بهار ۹۷ در بورس کالا ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت.
انبار خریداران محصولات فولادی رصد می شود
حمیدرضا فولادگر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص نشست کمیسیون ویژۀ حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی با حضور فعالان بخش فولاد، اظهار داشت: در این نشست، دلیل افزایش قیمت پیگیری شد و تولیدکنندگان فولاد مطالبی را ارائه کردند.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی می توانند علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی، صادرات نیز داشته باشند، تصریح کرد: در حال حاضر سیاست جدید ارزی ابلاغ شده و باید صادرکنندگان و واردکنندگان به نرخ توافقی ارز دست پیدا کنند و مبنا دیگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیست.
فولادگر با بیان اینکه رصد موجودی انبار خریداران محصولات فولادی آغاز شده و باید تداوم داشته باشد تا احتکار صورت نگیرد، گفت: از سامانه‌های بهین یاب یا سامانه های ارزش افزوده استفاده کنند تا تقاضای واقعی تولیدکنندگان رصد شود و تقاضای کاذب نداشته باشیم؛ زیرا احتمال دارد موجب حرکت نقدینگی مخرب به سمت فولاد شود.
وی با اشاره به اینکه بورس کالا باید ممنوعیت بازفروش محصولات خریداری شده در بورس را اعمال کند، اضافه کرد: در بحث تحریم‌ها باید به دنبال حل مشکلات احتمالی حمل ونقل دریایی، بیمه و صادرات شرکتها باشیم.
نرخ‌های دستوری به فساد اقتصادی منجر می شود
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانۀ ملت، محمدرضا پورابراهیمی گفت: باید در شرایط تحریم به تولیدکنندگان کمک کرد تا بتوانند به موضوع تولید و صادرات توجه جدی کنند؛ اما در این مسیر باید از هرگونه رانت و فساد اقتصادی جلوگیری شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید همزمان به میزان میانگین صادرات سالانه در بخش فولاد در شرایط تحریم افزود و به عرضۀداخل نیز توجه شود؛ بنابراین در این راستا باید برنامه ریزی‌ها و اقدامات لازم انجام شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اصلاح قیمت ارز در بازار ثانویه و اینکه شرکتهای تولیدی بخشی از محصول خود را صادر می کنند، نباید از این موضوع غافل شد که زمانی قیمت دستوری در داخل پذیرفته می شود که مصرف کنندۀ نهایی از نرخ دستوری محصولات منتفع شود؛ به عبارتی عدم انتفاع مصرف کنندۀ نهایی از نرخ دستوری برای محصولات بیانگر وجود رانت و فساد در اقتصاد است.
پورابراهیمی گفت : عرضه محصولات فولادی با قیمت دستوری رانت و فساد اقتصادی در پی دارد و علاوه بر اینکه مانعی بر سر راه صادرات محسوب می شود، به افزایش هزینه شرکتها منجر می شود؛ این در حالی است که در شرایط تحریم نباید بخش تولید و صادرات با مانع روبه رو شود.
سندیکای لوله و پروفیل گرانفروشی می کند
نادر قاضی پور نیز در خصوص ادعاهای مطرح شده از سوی سندیکای لوله و پروفیل به عملکرد فولاد مبارکه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در جلسه‌ای که اخیراً با حضور مسئولان وزارت صنعت، مدیرعامل فولاد مبارکه، سندیکاهای لوله و پروفیل و بورس کالا در مجلس برگزار شد، موضوع بازار ورق و لوله و پروفیل کاملاً بررسی و مشخص شد که سندیکای لوله و پروفیل در این میان هم اضافه سود بردند و هم اضافه اعتراض می کنند؛ زیرا تعدادی از پروفیل سازان ورق را از بورس کالا با قیمت بسیار پایینی خریداری می کنند و بدون فاکتور به فروشندگان و توزیع کنندگان پروفیل با قیمت بالایی می فروشند.
وی افزود: این در حالی است که من همان روز پروفیل را به قیمت کیلویی ۷ هزار تومان از بازار خریداری کردم؛ درصورتیکه در بورس کالا ورق فولاد با قیمت بسیار ارزانتر به فروش رفته بود؛ بنابراین کسانی که ورق خریداری کرده و لوله پروفیل تولید کردند، باید اعلام کنند به چه قیمتی محصول را می خرند و می فروشند؛ زیرا من از کسانی هستم که به عینه پروفیل را به قیمت کیلویی ۷ هزار تومان خریدم.
این نماینده مجلس اضافه کرد: اعضای سندیکای لوله و پروفیل، ورق را از فولاد مبارکه خریداری می کنند و بعد از تبدیل کردن به لوله و پروفیل با سود هنگفتی محصولاتشان را می فروشند؛ بنابراین اعضای سندیکا هم توزیعشان خارج از شبکه است و هم گرانفروشی می کنند.
به گفتۀ این نمایندۀ مجلس، هدف سندیکای لوله و پروفیل از این شلوغ کاریها این است که می خواهند گرانفروشی خودشان مشخص نشود؛ این در حالی است که بر اساس قوانین تعزیرات حکومتی، جرائم سنگینی برای آنها وضع می شود.