کد خبر: ۴۶۷۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷

بازار طلای تهران امروز (یکشنبه) به سنت هر ساله در روز شهادت امام محمدتقی(ع) تعطیل بود اما معامله گران غیررسمی فعال بودند و نرخ ها روند نزولی خود را طی کرد.

به گزارش شفاف، فعالان صنف طلا به رسم ادب، در ایام رحلت اهل بیت و ائمه اطهار علیهم السلام کسب و کار خود را تعطیل می کنند؛ امروز نیز با وجود تعطیلی بازار طلافروشان بازار بزرگ تهران و نیمه تعطیل بودن این صنف، معاملات سکه به صورت نیمه رسمی و در صرافی هایی که مجوز فروش سکه دارند، صورت می گرفت.
بر اساس نرخ های غیررسمی، بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با 120 هزار تومان کاهش نسبت به پایان معاملات دیروز سه میلیون و 720 هزار تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 60 هزار تومان عقبگرد سه میلیون و 526 هزار تومان و هر نیم سکه با کاهش 70 هزار تومانی یک میلیون و 816 هزار تومان بود.
امروز همچنین هر ربع سکه 932 هزار تومان به خریداران عرضه شد که نسبت به دیروز 10 هزار تومان کاهش یافت اما هر سکه گرمی 521 هزار تومان قیمت داشت و تغییری ثبت نکرد.
بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز به دلیل تعطیلی روز یکشنبه در رقم 1211 دلار و 41 سنت ثابت ماند.
در سامانه نظارت ارز (سنا) که میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز را بر مبنای معاملات ثبت شده در صرافی های مجاز کل کشور نشان می دهد، میانگین هر یورو 92 هزار و 895 ریال، هر دلار آمریکا 92 هزار و 182 ریال و درهم امارات 21 هزار و 594 ریال است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، قیمت ارز به دست آمده از مجموع معاملات صرافی ها به صورت برخط در سامانه سنا اعلام می شود و از این رو نرخ سایت، قیمت داد و ستد آزادانه ارز توسط بازیگران اصلی بازار است. 
تجربه چند روز گذشته و میزان معاملات انجام شده که توسط بانک مرکزی رصد می شود، نشان می‌دهد تفاوت معناداری بین نرخ ناشی از این تقاضا و نرخ های ثبت شده در سامانه سنا وجود ندارد. 
در عین حال نرخ سنا به دلیل آنکه برآمده از معاملات بسیار بیشتر و با عمق بالا بوده، ثبات قیمتی بیشتری را تجربه کرده است.