کد خبر: ۴۶۷۳۹۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
نامه سرگشاده مدیران 40 مرکز دیالیز کشور به مسئولان:

جمعی از مراکز دیالیز کشور طی نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند در صورت تداوم مشکلات کنونی، شاهد تعطیلی مراکز دیالیز خواهیم بود که زیان آن متوجه بیماران خواهد شد.

به گزارش شفاف، متن کامل این نامه که خطاب به وزیر بهداشت و رییس شورای عالی بیمه سلامت دکتر قاضی زاده‌ هاشمی، سرپرست وزارت تعاون، دبیر و اعضاء شورای عالی بیمه سلامت کشور و روسای بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح منتشر شده بدین شرح است:

احتراماً همانطور که مستحضر هستید یکی از اهداف بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی حداکثر نمودن بهره‌مندی آحاد مختلف جامعه از خدمات مراقبت سلامت باکیفیت و سهل الوصول می‌باشد. به منظور دستیابی به این هدف استفاده از امکانات بخش غیر دولتی، ضرورتی انکار ناپذیر است که با تقویت، حمایت و نظارت بر عملکرد آن این مهم برقرار می‌گردد. از طرفی علاوه بر سایر عوامل مؤثر بر کیفیت خدمات سلامت، عامل حیاتی و بسیار مهم تأمین مالی و اقتصاد این بخش است که قسمت مهمی از فسلفه وجودی این نوع فعالیت محسوب می‌گردد.
در این میان بخش‌های دیالیز غیر دولتی که اقتصاد آنها متکی به تعرفه‌گذاری مناسب و پرداخت به موقع از طرف سازمان‌های بیمه‌گر است، مسائلی خاص‌تر دارند. بدین صورت که بخش عمده‌ای از هزینه آنها مربوط به اقلام ضروری است که در یک بازه زمانی کوتاه باید وجه آن پرداخت و بکار گرفته شود. همچنین معمولاً هزینه‌های درمان بیمار در تمام این بخش‌ها رقمی مشابه است ولی با تعرفه‌های متفاوت و غیر واقعی روبرو هستند، علاوه بر این مجاز به دریافت وجه از بیمار نبوده و تمام درآمدشان در تعهد سازمان‌های بیمه‌گر است. و در 3 سال اخیر با تأخیر بی سابقه پرداخت بیمه‌ها مواجه شده اند.

این تأخیر (حدوداً 8 ماهه) نزدیک به 400 هزار ریال هزینه‌های یک بار دیالیز را افزایش داده و سایر هزینه‌های دیالیز افزایش 10 تا 40 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه نموده‌اند.

جنابان مسئولین فوق؛ جهت تنویر و توجه بیشتر تأکید می‌نماید از اواسط سال 95 تا کنون قیمت تمام شده یکبار دیالیز در یک روند صعودی پر شتاب بالغ بر 330 هزار تومان گردیده (در بعضی مراکز دیالیز تا 380 هزار تومان) ولی در مقابل تعرفه دیالیز با رشد 2 الی 4 درصدی بین 255 تا 291 هزار تومان با 8 ماه تأخیر پرداخت می‌شود. مراکز دیالیز که خصوصاً در ماه‌های اخیر با فشار مالی غیر متعارف و بی سابقه روبرو بودند، این عدم تناسب هزینه و تعرفه را با این امید تحمل نمودند تا بلکه دست اندرکاران با اتخاذ تصمیم مناسب ضمن واقعی نمودن تعرفه، بخشی از زیان انباشته سالیان گذشته مراکز را جبران نموده و به استمرار خدمت رسانی این مراکز کمک نمایند، لیکن متأسفانه انتشار اخباری مبنی بر عدم افزایش تعرفه دیالیز از سوی شورای عالی بیمه، امیدها را به یأس بدل نمود و یک پیام مهم و روشن داشت؛ «فعالیت بخش دیالیز غیر اقتصادی است».

جنابان مسئولین فوق؛ ما مراکز دیالیز زیر که تاکنون با درک شرایط سخت کشور عزیزمان، صبورانه از ارائه خدمات درمانی باکیفیت به بیماران دریغ ننموده‌ایم، اکنون گمان می‌بریم بیش از هر زمان جای کارشناسان خبره و با تجربه در زمینه دیالیز،‌ در بخش‌های تصمیم‌گیر این عرصه خالی است. و متأسفانه احساس میشود عامدانه چشم‌ها بر واقعیات و رویدادهای ناخوشایند بعدی بسته شده است و وضعیت دیالیز کشور که طی سالیان متمادی با زحمات و خون دل شیفتگان خدمت به مردم عزیزمان به ثبات نسبی رسیده بود در ورطه مشکلات لاینحل قرار گرفته است.

لذا براساس محاسبات کارشناسی و شرایط واقعی اقتصاد بخش دیالیز اعلام می‌کنیم در صورتیکه مشکلات پیش گفته در فضای کارشناسی با حضور نمایندگان مراکز درمانی دیالیز غیر دولتی بررسی و حل و فصل نگردد، ظرف هفته‌های آتی شاهد کاهش کمی و کیفی خدمات و حتی تعطیلی این بخش‌ها خواهیم بود که ضرر آن متوجه بیماران بوده و عواقب آنرا بر عهده مسوولین امر می‌دانیم.

آخرین اخبار