کد خبر: ۴۶۷۴۱۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸

رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به اینکه وزارت کار تمایلی به برگزاری کمیته دستمزد برای بررسی پیشنهاد جبران کاهش قدرت خرید ندارد گفت: معیشت و امنیت شغلی دو مطالبه اصلی کارگران از وزارت کار است.

به گزارش شفاف، فرامرز توفیقی، فعال کارگری و رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار درباره آخرین وضعیت برگزاری جلسه کمیته مزد گفت: وزارت کار اعلام کرده است که نمایندگان کارگران و کارفرمایان پیشنهادات خود را ارائه کنند تا جلسه تشکیل شود، این در حالی است که این موضوع فرار رو به جلو وزارت کار برای برگزاری جلسه است. تا به حال اینچنین نبوده است که کارگران و کارفرمایان پیشنهادات خود را ارائه کنند و پس از بررسی راهکارها، جلسه تشکیل شود.

 وی ادامه داد:  اعضای کارگران به نمایندگی از جامعه کارگری مانند بیماری هستند که به پزشک مراجعه کرده اند تا بیماری خود را درمان کنند. در جلسه شورای عالی کار مشکلات خود را درباره کاهش قدرت خرید و معیشتی جامعه کارگری در نوسانات اقتصادی مطرح کردیم و ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آن جلسه بیان کردند که کل فرآیند بررسی نباید بیشتر از یک ماه طول بکشد. اما مشاهده می کنیم که در حال حاضر بیش از یک ماه از برگزاری آن جلسه گذشته است.

رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار  با انتقاد از اینکه با گذشت بیش از 5 ماه از سال حدود 2جلسه شورای عالی کار برای بررسی مشکلات کارگران تشکیل شده است  افزود:مگر جز این است که وظیفه وزارت کار در جایگاه دولت این است که مشکلات کارگران را بررسی کند.؟! اواخر سال گذشته کمیته دستمزد با 3هدف( بررسی امکان پذیر شدن دستمزد های منطقی،بررسی چگونگی تأثیرگذاری مولفه های دیگر بر سبد معیشت به جز اقلام خوراکی،راهکارهای چگونگی جبران عقب ماندگی مزدی کارگران و نقش پذیری مولفه های تأثیرگذار بر سبد و معیشت کارگران) تشکیل شد. اما هیچ کدام از اهداف عملیاتی نشد. اکنون اواخر مرداد ماه است و مشاهده می کنیم که هیچ رغبتی از سمت وزارت کار برای برگزاری جلسه کمیته مزد وجود ندارد.

 توفیقی بیان کرد: مطالبات جامعه کارگری از شخص مشخص در سمت وزارت کار نیست. جامعه کارگری هم از ربیعی، وزیر سابق کار و هم از بندپی سرپرست جدید وزارت کار دو مطالبه معیشت و امنیت شغلی دارند که طی نوسانات اخیر اقتصادی دستخوش تغییرات منفی شده است.

رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار بیان کرد: افزایش بیش از50 درصدی در پروتئین ها،افزایش 58 درصدی در قیمت میوه،افزایش چشمگیر در قیمت برنج، روغن و افزایش حدود 48 درصدی قیمت مسکن تا پایان خرداد ماه نسبت به سال گذشته مشکلات متعددی را برای جامعه کارگری به وجود آورده است ،امیدواریم وزارت کار با تشکیل کمیته دستمزد به مشکلات کارگران رسیدگی کند.

 توفیقی تأکید کرد: اگر قرار است راهکاری برای جبران  کاهش قدرت خرید بررسی شود باید در کمیته دستمزد صورت گیرد.کارگران مطالبات خود را می خواهند و باید مطالباتشان اجابت شود. کارگران مشکلات خود را مطرح کرده اند ووظیفه وزارت کار است که راهکارهای مختلف را در جلسه مطرح کند و پس از بررسی در کمیته دستمزد برای اجرا تصمیم گیری شود.