کد خبر: ۴۶۷۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵

ترکیه دونالد ترامپ را متهم به رهبری حمله به ارز ملی خود کرده است. لیر ترکیه تقریبا ۴۰ درصد از ارزش خود در برابر دلار آمریکا را در سال جاری از دست داده است و، به منظور کاهش نوسانات ارزی، آنکارا برنامه ای برای اقدام فوری آماده کرده است.

به گزارش شفاف، به نقل از Russia Today، برات البایراک، وزیر دارایی ترکیه، به روزنامه حریت گفت: "ارز کشور ما به طور مستقیم توسط رئیس جمهور آمریکا مورد هدف قرار گرفته است...این حمله که توسط بزرگترین بازیگر سیستم مالی جهانی آغاز شده، وضعیت مشابهی را در همه کشورهای در حال توسعه نشان می دهد."

ترکیه ترامپ را متهم به حمله به لیر کرد و گفت که به زانو در نمی آید و آمادهٔ اقدام متقابل است

در روز جمعه پس از تصمیم ترامپ برای دو برابر کردن تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد از ترکیه و افزایش آن به ۲۰ و ۵۰ درصد، ارزش لیر ترکیه به شدت کاهش یافت. در مجموع، در سال جاری، ارزش پول ملی ترکیه تقریبا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

برای آرام کردن بازار ها، در روز دوشنبه دولت نهاد های خود را موظف به اجرای یک سری اقدامات کرد و البایراک بدون هیچ توضیح بیشتری گفت: "همه برنامه های عملیاتی و اقدامات ما آماده هستند.”

وزیر دارایی ترکیه گفت: "ما برنامه عملیاتی خود را برای این وضعیت به همراه بانک هایمان و با بخش اقتصاد واقعی، من جمله بنگاه های کوچک و متوسط، که بخش هایی هستند که بیشتر تحت تاثیر این نوسانات قرار دارند، آماده کرده ایم." این وزیر افزود:”ما با همکاری بانک هایمان و اداره تنظیم و نظارت بر بانکداری، اقدامات لازم را به سرعت انجام خواهیم داد."

در همین حال، رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، تصمیم ایالات متحده برای اعمال تعرفه های جدید در واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

اردوغان در روز یکشنبه در ترابزون گفت: «این عملیاتی علیه ترکیه است ... هدف آن است که ترکیه را مجبور به تسلیم در تمام زمینه ها، از مالی گرفته تا سیاسی، کنند و ترکیه و ملت ترکیه را به زانو درآورند...ما بازی شما را دیده ایم و شما را به چالش می کشیم."

شروع آخرین نزاع دیپلماتیک بین واشنگتن و آنکارا به دستگیری اندرو برانسون، کشیش آمریکایی به اتهامات تروریستی باز می گردد. برونسون به جرم ارتباط با کودتای نظامی شکست خورده در سال ۲۰۱۶ بازداشت شد. دیدار رسمی هیئت ترکیه ای از واشنگتن، هیچ راه حل آشکاری برای خروج از این بحران برای طرفین به همراه نداشت.

برانسون، یک شهروند آمریکایی که بیش از دو دهه ساکن ترکیه است، در ترکیه به اتهام تروریسم و جاسوسی دستگیر شد. او اگر در رابطه با این اتهام ها مجرم شناخته شود، با مجازات تا ۳۵ سال حبس رو به رو خواهد بود.

آخرین اخبار