کد خبر: ۴۶۷۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱

دبیرکل اتحادیه عرب مدعی دخالت ایران در یمن و حمایت از انصارلله یمن شد.

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه خبری المشهد العربی، محمود عفیفی، سخنگوی رسمی دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب با عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن و هیات همراه که متشکل از وزرا و مقامات بلندپایه است در مقر دبیرخانه عمومی اتحادیه عرب در قاهره دیدار کرد.

وی افزود که در این دیدار به ابعاد مختلف بحران یمن و آنچه را که نقش تخریبی ایران در ایجاد بی‌ثباتی در این کشور مهم عربی و قاچاق سلاح به انصارالله یمن خواند پرداخته شد.

بر اساس این گزارش ، دبیرکل اتحادیه عرب ضمن تاکید بر تداوم حمایت‌های این اتحادیه از یمن مدعی شد که دخالت‌های ایران در یمن چه از طریق ایجاد هرج و مرج و تقسیم این کشور و چه از طریق تهدید کشتیرانی در یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های بین‌المللی یعنی دریای سرخ بسیار خطرناک است.

به گزارش ایسنا، این ادعا در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و خواستار ایجاد راه حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران یمن است.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می رساند، مدارس و بیمارستان‌های آنان را بمباران می‌کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آن‌ها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

هم‌چنین علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن، گفت: در یمن کشورهای مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است.

آخرین اخبار