کد خبر: ۴۶۷۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲

رییس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور گفت: شهریه دانشگاه های غیر دولتی در سال تحصیلی جدید 10 تا 15 درصد افزایش می یابد.

به گزارش شفاف، علی آهون منش امروز یکشنبه افزود: البته هیات های امنای دانشگاه ها می توانند شهریه های بالاتری نیز دریافت کنند؛ اما این توصیه را با توجه به رقابت های موجود در جامعه دانشگاهی نمی کنیم.

به گفته وی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعیین شهریه را بر عهده هیات امناء موسسات غیرانتفاعی قرار داده است.

رئیس اتحادیه دانشگاه های غیر انتفاعی در ادامه با بیان این که برای دانشجویان ورودی جدید کل شهریه افزایش داشته است اظهارداشت: برای دانشجویان سال های قبل شهریه ثابت افزایش پیدا نکرده و فقط شهریه متغیر نسبت افزایش می یابد.

** آمار ثبت نام کنندگان

رییس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور افزود: هنوز داوطلبان مجاز به انتخاب رشته برای ثبت نام اقدام نکرده اند و بر همین اساس برآورد دقیقی از میزان افراد ثبت نام کننده برای سال تحصیلی جدید در دانشگاه های غیرانتفاعی را نداریم.

وی گفت: با توجه به اینکه تعداد ثبت نام کنندگان کنکور امسال نسبت به سال گذشته تغییری نکرده بود؛ برآورد می شود که آمار ثبت نام افراد در دانشگاه های غیرانتفاعی نیز تغییر چندانی نداشته باشد.

**حامی نداشتن دانشگاه های غیرانتفاعی

آهون منش افزود: اغلب سیاست های حمایتی و تشویقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مربوط به دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور و جامع، علمی کاربردی است و دانشگاه های غیرانتفاعی بدون حامی و پشتیبان هستند.

رییس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور ادامه داد: غیرانتفاعی ها به سبب عدم پشتیبانی و حمایت مسوولان و نمایندگان استانی مجلس شورای اسلامی تحت فشار هستند، در حالی که به اذعان سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه های غیرانتفاعی بالاترین رتبه در فرستادن دانشجویان مقطع کارشناسی به ارشد در کل کشور را کسب کرده اند.

وی یادآور شد: همچنین جایگاه دانشگاه های غیرانتفاعی در نزد والدین و مردم عادی نیز هنوز ناشناخته مانده است.

** دستور دولت مبنی بر یکسان بودن ارزش تمامی گواهی نامه های تحصیلی

وی اظهار داشت: متاسفانه شاهد بودیم که برخی از اداره های دولتی در پذیرش فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی دانشگاه های غیرانتفاعی دچار تردید شده بودند که این موضوع از طریق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری شد.

این مسئول گفت: خوشبختانه معاون رییس جمهوری، اطلاعیه ای ابلاغ کرد که گواهی تمامی دانشگاه هایی که مجوز فعالیت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را دارند؛ برابر بوده و نبایستی هیچ تفاوت و تبعیضی بین آنان ایجاد شود.

** شرایط انصراف از تحصیل

رییس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور افزود: اگر دانشجوی مقطع کارشناسی پس از ثبت نام تمایل به انصراف از تحصیل داشته باشد؛ باید شهریه یک ترم که معادل 18 واحد درسی می شود را پرداخت کند.

آهون منش در ادامه یادآور شد: اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد پس از ثبت نام تمایل به انصراف از تحصیل داشته باشد؛ باید شهریه یک ترم که معادل 8 واحد درسی می شود را پرداخت کند.

وی اظهار کرد: بخشنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه بسیار صریح و شفاف است و در صورت عدم پرداخت شهریه اعلام شده، مدارکی که در زمان ثبت نام ارائه داده و مربوط به مقاطع قبلی است به دانشجو ارائه نمی شود.

رییس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کشور خاطرنشان کرد: دانشجویانی که قصد انصراف دارند؛ برای تسویه حساب با دانشگاه حتما باید شهریه مذکور را پرداخت کنند.

بیش از 350 دانشگاه غیر انتفاعی در سراسر کشور فعالیت دارند.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار