کد خبر: ۴۶۷۸۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
دستیار کرانچار تشریح کرد؛

مربی تیم فوتبال امید با تاکید بر اینکه در صورت حمایت این تیم می تواند به بازیهای المپیک ۲۰۲۰ صعود کند، به تشریح دلایل ناکامی این تیم در هجدهمین دوره بازیهای آسیایی پرداخت.

به گزارش شفاف، رضا شاهرودی یکی از دستیاران کرانچار در تیم امید بود که پس از شکست تیم امید کشورمان مقابل کره جنوبی و حذف از گردونه مسابقات بازی های آسیایی حال خوشی نداشت. او قبل از بازی به تعصب و جنگندگی بازیکنان تیم امید زیادی داشت اما بازی کردن مقابل کره جنوبی با تجربه و البته منسجم از امیدهای ایران کار راحتی نبود.

درباره اتفاقات اخیر تیم امید و حذف این تیم از گردونه مسابقات بازی های آسیایی گفت و گویی را با شاهرودی انجام دادیم که در زیرر اظهارات وی را می خوانید؛

* سرانجام تیمی که بیش از یک ماه پیش شکل گرفت و بازیکنان زیادی آمدند و گزینش شدند؛ با شکست مقابل کره جنوبی از گردونه مسابقات بازی های آسیایی کنار رفت. برای تشکیل چنین تیمی چه مشکلاتی وجود داشت؟

شاهرودی: ما برای اینکه بتوانیم تیمی به نام تیم امید بسازیم ۴ تا اردو در داخل و خارج از ایران برگزارکردیم. همه می دانند که ما از همان اول هم تصمیم گرفتیم که با تیم زیر ۲۱ ساله های روانه مسابقات بازی های آسیایی شویم و با همین ۲۱ ساله ۳ بازی تدارکاتی برگزار کردیم و به جاکارتا رسیدیم.

* و در جاکارتا بازی های اصلی تیم زیر ۲۱ ساله ها شروع شد.
- بله، بازی در جاکارتا تجربه خوبی برای بازیکنان جوان ما بود. ابتدا با عربستان بازی کردیم و عملکردمان خوب بود و سپس با کره شمالی و در همان گروهی با میانمار و در مرحله حذفی هم مقابل کره جنوبی که باختیم و حذف شدیم.

* بازی با کره جنوبی چطور بود؟
- متاسفانه ما به کره جنوبی باختیم و حذف شدیم اما حق ما باخت مطلق نبود چرا که در نیمه اول یک فرصت استثنایی داشتیم که اگر به جای تیرک دروازه توپ وارد دروازه می شد سرایط روند بازی کاملا فرق می کرد. به نظر من مقابل کره جنوبی ما اسیر تجربه بازیکنان کره جنوبی شدیم، بالاخره آنها ۳ بازیکن بالای ۲۳ سال داشتند و قطعا تجربه آنها خیلی بیشتر از تیم ما بود.

ما باختیم اما هیچ چیز ار ارزش های این بازیکنان ما کم نمی شود. من به این بازیکنان اعتقاد دارم و این اعتقاد همه اعضای کادرفنی تیم امید است. ما بهترین ها را گلچین کردیم و خدا را شکر می کنیم تاکنون به چیزهایی که می خواستیم رسیده ایم. اما هنوز راه زیادی در پیش داریم و اگر می خواهیم تیم امید قدرتمندی داشته باشیم باید بازی های تدارکاتی خوبی برگزار کنیم و باید حمایت همه جانبه از این تیم وجود داشته باشد.  مثل تیم کره جنوبی باید عمل کنیم، هر چه بیشتر در تورنمنت ها حضور داشته باشیم و بازی های تدارکاتی داشته باشیم تیم ما هم آماده تر و هماهنگ تر خواهد شد.ما به هماهنگی و تجربه کره جنوبی باختیم.

* این تیم توان المپیکی شدن را دارد؟
- بله، به این تیم چند بازیکن دیگر اضافه خواهد شد و تیم قدرتمندی خواهیم ساخت. اگر اردوها و برنامه های ریزی های خوبی صورت بگیرد قطعا این تیم المپیکی خواهد شد.

* حالا که تجربه آسیایی را کسب کرده اید، آیا این تیم با همین نفرات و با همین شرایط واقعا شانس المپیکی شدن دارد؟
- من قبلا هم در تهران گفته ام اگر قرار است این بار تیم امید کشورمان المپیکی شود ما تنها نمی توانیم کاری انجاد دهیم، رسانه ها، مدیران فدراسیون فوتبال ، کمیته المپیک، باشگاه ها و مربیان لیگ برتری و باید در این مسیر کمک حال این تیم باشند. ما به محض برگشت باید همه بازی های لیگ برتر و لیگ دسته اول را تماشا کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود و ما باید بهترین ها را دعوت کنیم. ما نباید از رصد کردن دیگر بازیکنان غافل شویم. برای المپیکی شدن نباید کم کاری وجود داشته باشد و همه باید دست به دست هم بدهیم تا امیدهایمان المپیکی شوند.

* آقای شاهرودی تیم امید ما هرچقدر هم منظم بود اما در جاکارتا اتفاقی افتاد که مردم ما از آن موضوع راضی نبودند.
- منظورتان بازی با میانمار است؟

* بله.
- ببینید کادرفنی بر این باور بود که می خواست کاری کند تا شرایط صعود تیم امید تا فینال هموار شود اما خود ما هم کم کاری کردیم و باید به کرانچار می گفتیم که باید مقابل میانمار با قدرت کار کنیم و شکستش بدهیم. اما توفع من از مردم عزیز این است که حمایت مان کنند تا راحت تر به کارمان ادامه دهیم. بازی با میانمار ناخواسته وارد این قصه شدیم و اصلا دوست هم نداشتیم که بازنده این بازی باشیم. در آن دیدار همه فکر ما به بازی با عربستان بود که آنجا هم عربستانی ها معلوم نیست مقابل کره شمالی چه کار کردند. عربستانی ها استاد چنین کارهایی هستند و طبیعتا آنها هم می خواستند که در مرحله حذفی با حریف آسان تری روبه رو شوند. واقعا نمی خواستیم ببازیم اما به فکر کنترل بازی بودیم.فکر نکنید که مقابل میانمار صرفا برای باختن وارد میدان شدیم بلکه می خواستیم بازی را کنترل کنیم و روی دو اشتباه هم گل خوردیم.

* به هر حال رضا شاهرودی یکی از دستیاران کرانچار است و بعید بود که به باخت مقابل تیمی مثال میانمار به شکست رضایت بدهد؟
ببینید ما از شاگردان علی پروین هستیم و اصلا هیچ وقت علاقه ای به باختن نداشته ایم و مقابل میانمار هم داستان همین بود. باخت را ما دوست نداریم اما عربستان شیطنت اصلی را انجام داد و خواهش من از مردم این است که از ما دلگیر نشوند و آنها بدانند که به زودی همین بازیکنان پیراهن تیم ملی بزرگسالان را برتن خواهند کرد و اینها استعدادهای فوتبال ایران هستند که باید حمایت شوند. امیدوارم مردم از ما دلگیر نباشند.

* در تیم امید که به بازیکنان رنگی نگاه نمی کنید؟
خبر اینجا تیم ملی است . در صفحه مجازی خودم می بینم که عده ای پیام می گذارند و رنگی نگاه می کنند. قسم می خورم برای ما در تیم امید هیچ تفاوتی بین رنگ ها وجود ندارد هر بازیکنی که خوب باشد چه از پرسپولیس، استقلال، ساهان ، تراکتورسازی و ... باشد دعوتش می کنیم چون می خواهیم حق را به حقدار بدهیم. خودمان این روند را طی کرده ایم و دوست نداریم که حقی از کسی ضایع شود.

منبع: مهر