کد خبر: ۴۶۷۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷

مرکز آمار با انتشار تازه ترین گزارش از روند قیمت هاو نرخ تورم، از رشد سریع قیمت ها در مرداد ماه خبر داد. براساس این گزارش، نرخ تورم سالانه با یک درصد رشد به 9.7 درصد رسید.

به گزارش شفاف، با این حال تورم نقطه به نقطه با رشد 5.5 درصدی طی یک ماه به 19.3 درصد رسید. در این میان قیمت خوراکی ها رشد قابل توجهی از خود نشان داد و در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل 26.3 درصد افزایش یافت.

تورم نقطه به نقطه به 19.3 درصد رسید

به گزارش مرکز آمار ایران، در مرداد ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل نسبت به ماه قبل 5.2 درصد افزایش یافت. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 19.3 درصد اعلام شد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 19.3 درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به همین شاخص در ماه قبل که 13.8 درصد بود، 5.5 واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم 12 ماهه منتهی به مرداد ماه ١٣٩٧ به 9.7 درصد رسید که نسبت به همین شاخص در ماه قبل که 8.7 درصد بود، یک واحد درصد افزایش را نشان می دهد.

در این میان رشد سریع قیمت کالاهای خوراکی قابل توجه است که نشان می دهد قیمت این کالاها در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل 26.3 درصد افزایش یافته است.