کد خبر: ۴۶۸۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹

یک زن مسلمان آمریکایی که اطلاعات آیفون وی در زمان ورود به خاک این کشور توسط پلیس مرزی بدون جلب رضایت وی کپی شده، نیروهای پلیس را مورد پیگرد قضایی قرار داده است.

به گزارش شفاف، وی تلاش پلیس برای حفظ و نگهداری اطلاعات خصوصی خود و عدم پاکسازی این داده‌ها را یک تخلف آشکار دانسته و از دادگاه خواسته پلیس مرزی را مجبور به بازگرداندن این اطلاعات و پاک کردن آنها کند.

از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، جستجوی لوازم الکترونیک شخصی و بررسی داده‌های ذخیره شده در آنها روز به روز گسترده تر و بیشتر می شود و همین مساله موجب نقض گسترده حریم شخصی و امنیت شهروندان آمریکایی نیز شده است.

پلیس مرزی آمریکا با جستجوی گسترده گوشی ها و لپ تاپ های مسافران تلاش می کند تا اطلاعات شخصی ذخیره شده در آنها را کپی کند. در این مورد خاص Rejhane Lazoja و وکلای وی در حین بازگشت به آمریکا از زوریخ در 26 فوریه سال جاری میلادی با این مشکل مواجه شدند.

این زن مسلمان ابتدا مورد بازپرسی قرار گرفت و پلیس مرزی وی را مدتی معطل کرد و سپس خواستار دریافت وسایل الکترونیکی او شد. سپس آیفون این زن ضبط شد و از وی خواسته شد قفل آن را باز کند. اما وی به علت وجود عکس های بدون حجاب از خود در گوشی و همین طور داده هایی در مورد مکالمات شخصی با وکلایش از این کار اجتناب کرد.

از همین رو پلیس مرزی آیفون این زن را به مدت 120 روز توقیف کرد و پس از دریافت گوشی با پیگیری وکلای این زن مشخص شد که پلیس آن را هک کرده و داده های ذخیره شده در گوشی را کپی نموده است. باتوجه به غیرقانونی بودن کل این فرایند قرار است تا شکایتی در این زمینه در دادگاه های آمریکا اقامه شود.