کد خبر: ۴۶۸۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸
سئول:

کره جنوبی امروز (دوشنبه) گفت، لغو سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کره شمالی بر گشایش دفتر نمایندگی دو کره که قرار است ماه جاری میلادی صورت بگیرد، اثر می‌گذارد.

 به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به صورت ناگهانی روز جمعه سفر مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به کره شمالی را لغو کرد و علتش را عدم پیشرفت در خلع سلاح اتمی کره شمالی دانست.

در این راستا سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی امروز (دوشنبه) گفت که لغو این سفر را نمی‌توان بدون تاثیر بر برنامه گشایش این دفتر نمایندگی دانست.

وی ادامه داد: ما فکر می‌کردیم که افتتاح این دفتر بخشی از برنامه‌های سفر پامپئو به کره شمالی است اما حالا با این اوضاع جدید، باید تصمیم گیری دیگری کنیم.

کره جنوبی در مرز با کره شمالی دفتر نمایندگی ایجاد کرده که بخشی از اقدامات مورد حمایت مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی برای بهبود روابط بین دو کره است.

این دفتر که به گفته مقام‌های سئول قرار بود در اوت افتتاح شود، نگرانی‌هایی را در میان قانونگذاران اپوزیسیون، تحلیلگران و رسانه‌های محلی به وجود آورده مبنی بر اینکه انتقال مصالح برای ساخت این دفتر نقض کننده تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا علیه کره شمالی است.

سخنگوی وزارت اتحاد مجدد کره جنوبی امروز بار دیگر بر موضعش درباره اینکه تمامی این مصالح ساختمانی برای این دفتر است و برای پیشرفت اقتصادی در کره شمالی نیست، تاکید کرد.

وی همچنین گفت که دو کره درباره مسائلی چون زمان بندی افتتاح این دفتر پس از توافق بر سر آن به گفت‌وگو می‌پردازند.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی همچنین گفت:‌ این مساله چیزی نیست که دولت ما شخصا بتواند درباره آن تصمیم گیری کند اما باید با کره شمالی درباره آن گفت‌وگو کند.

روزنامه دولتی کره شمالی روز یکشنبه دولت آمریکا را به رویکرد دوگانه و برنامه ریزی یک توطئه جنایی علیه پیونگ یانگ متهم کرد اما به سفر لغو شده پامپئو اشاره‌ای نکرد.

از نشست ژوئن، دو طرف تلاش کرده‌اند تا اختلافات را بر سر برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی کمتر کنند.

نشست ماه سپتامبر دو کره همچنان سر جای خود قرار دارد و نقش رئیس جمهوری کره جنوبی به عنوان میانجی‌گر میان آمریکا و کره شمالی به نظر پس از لغو سفر پامپئو بیشتر هم شده است.

آخرین اخبار