کد خبر: ۴۶۸۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵

دو خبرنگار بازداشت شده یک رسانه خارجی در میانمار که وقایع مرتبط با کشتار مسلمانان روهینگیایی را پوشش خبری می دادند، در دادگاهی در یانگون به اتهام انتشار اسناد دولتی مجرم شناخته شده و احتمال دارد طبق قوانین این کشور هر یک با 14 سال زندان مواجه شوند.

به گزارش شفاف، از رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا، این دو خبرنگار که از 9 ماه پیش در زندان به سر می برند، قرار بود حکم آنها امروز صادر شود اما به دلیل بیماری قاضی به تاخیر افتاده است.
تاکنون بسیاری از کشورهای جهان ، دیپلمات های خارجی حاضر دراین کشور و از جمله سازمان ها و نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی این دو خبرنگار شده اند.
ناظران سیاسی معتقدند ، مسئولان قضایی میانمار عامدانه صدور رای را به تعویق انداخته اند تا این موضوع با سالگرد کشتار و سرکوب میانمار (25 آگوست 2017- شهریور سال گذشته) همزمان نباشد.
قاضی پرونده پیشتر این دو خبرنگار را که برای خبرگزاری رویترز در میانمار فعالیت داشتند، به جرم دسترسی و انتشار اسناد دولتی گناهکار شناخته بود اما اعلام کرد که رای خود را در این زمینه امروز اعلام می کند.
'ون لون' 32 ساله و 'کیاو سوئی اوو' 27 ساله دو خبرنگار جوانی هستند که از ماه دسامبر 2017 (سال گذشته ) به اتهام نقض قانون حفظ اطلاعات کشور در مورد عملیات نظامی ارتش میانمار در ایالت راخین بازداشت شده و در 9 ماهه گذشته در زندان به سرمی برند. 
نظامیان و بودائیان افراطی میانمار پس از کشتار هزاران نفر از روهینگیایی ها و آواره کردن بیش از 700 هزار نفر از آنها در25 ماه اوت 2017(شهریور96) با محکومیت افکار عمومی جهانی درارتباط با نسل کشی ، پاکسازی قومی و قتل های گروهی روبه رو شده اند.
دو خبرنگار میانماری که برای رسانه خارجی کار می کردند، گزارش هایی از کشتار یک گروه 10 نفره از مردم روهینگیا در روستای 'ایندین' راخین در روز دوم سپتامبر 2017 توسط نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی این کشور منتشر کرده بودند. 
این گزارشگران فیلم های متعددی در مورد این جنایت را پس از گفت و گو با روستائیان و خانواده های این قربانیان فاش تهیه کردند.
میانمار قانونی به نام «حفاظت اطلاعات» برجای مانده از دوران استعمار بریتانیا در این کشور دارد و دو خبرنگار مذکور براساس همین قانون محاکمه شدند. 
این خبرنگاران در طول 9 ماه گذشته هنگامی که در جلسات متعدد دادگاه خود حاضر می شدند خود را بیگناه دانسته و خواستار آزادی خود بودند.
آنها اظهار کردند که فقط براساس شغل خود اخبار جنایات میانمار را برای مردم جهان ارسال کردند و به همین علت مورد غضب دولت و نظامیان میانمار قرار گرفتند.
آن ها پیشتر به خانواده های خود گفته بودند پس از آن که دو افسر پلیس میانمار در سال گذشته به صورت ناشناس در رستورانی در یانگون به آن ها اطلاعات مستندی را ارائه کردند، بازداشت شدند.
ارتش میانمار در سالهای اخیر با استفاده از قانون جلوگیری از نشر اطلاعات امنیتی رسانه های داخلی این کشور را از پوشش وقایع مرتبط با سرکوب روهینگیایی ها باز داشته است. از این رو خبرنگاران و گزارشگران به ویژه افرادی که کشتار و سرکوب روهینگیایی ها توسط ارتش و گروههای افراطی را فاش سازند، هدف حمله نظامیان قرار می گیرند.
سرکوب گسترده رسانه ها در دو دهه اخیر سبب شده تا رسانه های داخلی در مورد جنایات ارتش میانمار سکوت کنند.
این درحالی است که براساس گزارش سازمان های جهانی اقلیت روهینگیایی همچنان دراین کشور تحت شکنجه و سرکوب قرار دارد و روند فرار آنها از ایالت راخین به بنگلادش به رغم گذشت یکسال از این بحران همچنان ادامه دارد.