کد خبر: ۴۶۸۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳

در هر ساختمان ، سیستم های لوله کشی با تمرکز روی اهداف زیر طراحی می شوند : ارسال و هدایت آب به تمامی نقاط ساختمان هدایت فاضلاب خانگی به بیرون از ساختمان

در هر ساختمان ، سیستم های لوله کشی با تمرکز روی اهداف زیر طراحی می شوند :

  • ارسال و هدایت آب به تمامی نقاط ساختمان
  • هدایت فاضلاب خانگی به بیرون از ساختمان

از آنجاکه یکی از مشکلات معمول در ساختمان ها مسائل مربوط به شکستگی و گرفتگی لوله ها و بعد از آن مسائل مربتط با لوله بازکنی می باشد، در انتخاب لوله ها می بایست دقت زیادی نمود.

 

انواع لوله های موجود در بازار برای استفاده در ساختمان به منظور اجرای اهداف بالا :

1_ لوله های چدنی

2_ لوله های پلاستیکی یا PVC

3_ لوله های استیل گالوانیزه (GI)

4_ لوله های Stoneware

5_ لوله های سیمانی آزبست (AC)

6_ لوله های Concrete

 

1_ لوله های چدنی :

این نوع از لوله ها برای سیستم های جمع آوری و هدایت آب باران مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لوله های چدنی از روش اسپینینگ و یا ریخته گری ماسه ای تهیه و تولید می شود.

فلز مذاب شده را در داخل قالب های آماده می ریزند. قبل از ریخته شدن فلز مذاب داخل قالب ، قالب را با ماسه پرکرده و شکل مدل مورد نظر را در داخل آن ایجاد می شود. طول این لوله ها 1.5 ، 1و8 و 2 متر و ضخامت لوله ها می تواند 5 یا 6 میلی متر باشد. لوله ی اسپون با ریختن چدن خاکستری مذاب در داخل مدل چرخان خنک، تهیه شده که به طول 3 متر و ضخامت کمتر از 5 میلی متر تولید می شود.

 

2_ لوله های پلاستیکی یا PVC :

این سه نوع از لوله های پلاستیکی در بازار پرکاربرد هستند :

الف . لوله های UPVC برای مصارف آب سرد

ب . لول های PVC که که با مقداری رابر پلاستیکه شده است. مقاومت حرارتی و استحکامی کمتری نسبت به لوله های UPVC دارد.

ج . لول های PVC کلرینه شده که دماهای بالاتری را تحمل می کنند و برای انتقال آب های با درجه حرارت بالا استفاده می شوند. (بالای 120 سانتیگراد)

این لوله ها از مدل های AC گران تر و از لوله های استیل گالوانیزه ارزان تر هستند. یکی از پرمصرف ترین این نوع لوله ها لوله پنج لایه می باشد.

 

3_ لوله های استیل گالوانیزه (GI) :

این نوع لوله های گالوانیزه از لوله های استیل تهیه می شوند. در فرایند گالوانیزه کردن یک لایه بسیار نازک از فلز روی (zinc) بر لوله پوشش دهی می شود تا مقاومت لوله ها در برابر خوردگی بیشتر شود.

با توجه با ضخامت لوله ها دسته بندی های سبک ، سنگین و متوسط انجام می شوند.

برای لوله های قطر 15 میلیمتر ضخامت این گونه است :

_ لوله های سبک : 2 میلیمتر

_ لوله های متوسط : 2.65 میلیمتر

_ لوله های سنگین : 3.25 میلیمتر

از لوله های دسته متوسط برای لوله کشی داخل ساختمان استفاده می شود. این لوله ها ارزان تر از لوله های پی وی سی هستند.

 

4_ لوله های Stoneware :

این نوع از لوله ها با قطر داخلی 10 تا 600 میلیمتر و ضخامت 12 تا 43 میلیمتر در اختیار کاربران قرار دارد.از این نوع لوله ها برای سیستم های لوله کشی و ساختمان های ارزان قیمت استفاده می شود.

 به کارگیری و استفاده از این نوع لوله ها به تکنسین متخصص نیاز دارد.  البته بسیاری از تکنسین های تاسیساتی استفاده از لوله های PVC را ترجیح می دهند.

5_ لوله های سیمانی آزبست (AC) :

تکنسین های تاسیساتی از این لوله ها برای جمع آوری آب باران از پشت بام ها ، سطح زمین و آب های هدررفته و هم چنین برای تهویه هوا استفاده می کنند.لوله های سیمانی آزبست به دو شیوه WB و WOB مورد استفاده قرار می یگرند که روش WOB پرکاربردتر است.

یکی از نقاط ضعف این نوع لوله ها سنگین بودن آن ها و احتمال بالای شکستگی است. البته لوله های AC نسبت به لوله های پی وی سی ارزانتر هستند.

 

6_ لوله های Concrete :

این نوع لوله ها هم در مدل تقویت شده با قطر بالا و هم مدل معمولی با قطر کوچک در بازار وجود دارد و می توان از آن ها برای اجرای سیستم ها لوله کشی استفاده کرد. لوله های تقویت نشده کوچک برای جمع آوری آب باران مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین لوله های تقویت شده با قطر بالا برای فعالیت های خاص تامین آب به کار گرفته می شوند.

اگر نیاز به خدمات مرتبط با لوله کشی، لوله بازکنی، تشخصی و رفع ترکیدگی، تخلیه چاه و فاضلاب و خدمات مرتبط با تاسیسات ساختمان دارید، به شما پیشنهاد می کنیم با متخصصان گروه تزآچ تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن، بهترین خدمات را با نازلترین قیمت در اختیار شما قرار دهند.