کد خبر: ۴۶۸۲۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
ریابکوف:

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: قدرت ‌های اقتصادی نوظهور جهان در قالب بریکس به دنبال پایان دادن به برتری مالی آمریکا هستند.

به گزارش شفاف، سرگئی ریابکوف در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه1 خاطرنشان کرد: روسیه معتقد است که برای مقابله فعالتر با سوء استفاده آمریکا از برتری مالی بر جهان باید کاری کرد و بریکس یکی از ابزارهای مقابله با اقدامات آمریکاست.

به گزارش ایرنا، گروه بریکس از روسیه، چین، آفریقای جنوبی، برزیل و هند تشکیل شده است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌ است این گروه نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و ۲۸٪ قدرت اقتصادی دنیا را در اختیار دارد.

آمریکا آماده حل صادقانه مساله اوکراین نیست

ریابکوف در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که آمریکا آماده نیست تا بطور پیگیر و صادقانه در چارچوب توافق های گروه مینسک برای حل مساله اوکراین اقدام کند.

وی گفت که برای این منظور باید دولت اوکراین را تحت فشار قرار داد نه اینکه دولتمردان اوکراین را تشویق به انتقام گیری از روسیه کرد.

ریابکوف افزود: نادیده گرفتن خصومت طلبی سران اوکراین از سوی آمریکا شانس رسیدن به توافق با مسئولان کی یف را به حداقل می رساند.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.

چند روز پیش، مردم کریمه به مناسبت برگزاری روز ملی پرچم روسیه، پرچم بزرگی از روسیه را در این شهر به اهتزاز درآوردند موضوعی که خشم مقامات کی یف را در پی داشت.

اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تا امروز در تمامی مصاحبه ها گفته است که مسکو در خصوص بازپس دادن کریمه با هیچ کسی مذاکره نمی کند.

 
آخرین اخبار