کد خبر: ۴۶۸۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶

پیش‌بینی‌ها در زمینه آینده مذاکرات کره شمالی و آمریکا خیلی زود محقق شد، روندی که به‌سرعت و پرهیجان آغاز شده بود به همان سرعت به بن‌بست خورد و اکنون در آستانه شکست کامل قرار گرفته است.

به گزارش شفاف، ترامپ که به ویژه بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران حساب ویژه‌ای روی مذاکراتش با کره شمالی باز کرده بود تا تبحر خود را به رخ رقیبانش در عرصه سیاست داخلی و عرصه بین المللی بکشد، در ارتباط با مساله کره شمالی احتمالا اکنون با شرایطی مواجه شده است که برون رفت از آن بسیار سخت می‌نماید.

اگر چه دونالد ترامپ طی چند هفته گذشته رسانه‌ها را به انتشار اخبار جعلی در زمینه فضای حاکم بر مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ می‌کرد و تلاش کرد نشان دهد مذاکرات از روی ریل خارج نشده است اما طی چند روز گذشته تحولاتی رخ داده است که می‌توان با استناد به آنها قضاوت روشنتری از جریان مذاکرات به دست آورد. 

سازمان ملل متحد اخیرا در گزارشی که به شورای امنیت ارائه کرده است تاکید کرد برخلاف آنچه که میان آمریکا و کره شمالی توافق شده بود پیونگ یانگ فعالیتهای هسته‌ای و موشکی خود را متوقف نکرده است. یک اندیشکده آمریکایی به نام «نورث 38» هم که فعالیتهای اتمی و موشکی کره شمالی را رصد می‌کند با استناد به برخی تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که این کشور روند تخریب سایت آزمایش موتور موشکی که در مذاکرات میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون روی آن توافق شده بود را متوقف کرده است.این اندیشکده می‌گوید تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده از «ایستگاه پرتاب ماهواره سوهائه» در تاریخ 16 اوت (24 مرداد) نشان می‌دهند از 3 اوت (11 مرداد) به بعد «هیچ اقدام محسوسی» در این سایت برای توقف فعالیت‌ها، چه در مرکز آزمایش موتور موشکی و چه در سکوی پرتاب آن، مشاهده نمی‌شود.

از سوی دیگر آمریکا نیز در این مدت، احتمالا به خاطر عدم پیشرفت در مذاکرات با پیونگ یانگ و یا شاید ناامیدی از آن، بیکار نبود و تمام تلاش خود را برای تشدید تحریمها و محاصره اقتصادی این کشور به کار گرفت. ترامپ هفته گذشته طی یک گفتگوی تلفنی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن خواستار ادامه تحریمها علیه کره شمالی شد. براساس بیانیه کاخ سفید درباره این گفتگوی تلفنی، ترامپ و آبه برای ادامه تحریم‌های سرسختانه علیه کره شمالی متعهد شدند. طرفین گفته اند تا زمانی که کره شمالی تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک خود را کاملا کنار نگذارد، تحریم‌های سرسختانه علیه پیونگ یانگ را ادامه دهند. همچنین وزارت دفاع ژاپن نیز در بیانیه‌ای که لحن آن مدتها بود از سوی ژاپن استفاده نمی‌شد تاکید کرد که فعالیتهای اتمی و موشکی کره شمالی همچنان بزرگترین تهدید امنیتی توکیو به شمار می‌رود. این ادبیات همان ادبیاتی است که آمریکا و ژاپن همواره در قبال کره شمالی به کار می‌برند و با نگاهی به آن میتوان متوجه این موضوع شد که از زمان دیدار ترامپ با کیم جونگ اون در سنگاپور هیچی در ارتباط با بحران شبه جزیره کره تغییر نکرده است.

اما یکی از مهمترین اقدامات آمریکا که نشان می‌دهد از روند مذاکرات میان دو طرف به هیچ وجه راضی نیست تصمیم ترامپ مبنی بر لغو سفر مایک پامپئو به پیونگ یانگ ساعاتی قبل از پرواز او به کره شمالی بود.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: از وزیر خارجه مایک پامپئو خواستم که در این زمان به کره شمالی نرود زیرا به نظرم پیشرفت کافی در موضوع خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره انجام نشده است. با این حال وی برای لاپوشانی کردن اشتباهات خود در روند مذاکرات و همچنین برای اینکه همه پُلها را خراب نکرده باشد تقصیر را به گردن طرف ثالث یعنی پکن انداخت و گفت که باور ندارم چینیها مثل قبل به روند مذاکرات میان دو طرف در حال کمک کردن باشند.

یک نشانه دیگر از بازگشت مذاکرات آمریکا و کره شمالی به نقطه صفر، اظهارات جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده است. درحالیکه ترامپ بعد از دیدار با کیم برای نشان دادن حسن نیت خود رزمایشهای نظامی مشترک با کره جنوبی در شبه جزیره کره را به حالت تعلیق درآورد، رئیس پنتاگون روز سه شنبه در تصمیمی که نشان دهنده ناامیدی کامل مقامات آمریکایی از روند مذاکرات با کره شمالی است، اعلام کرد که طرحی برای ادامه تعلیق رزمایشهای مشترک با سئول نداریم.

شبکه سی بی اس در این زمینه نوشت؛ این تصمیم آمریکا نوعی انحراف از توافق مشترک ترامپ و کیم جونگ اون در سنگاپور است و نشان می‌دهد که ترامپ به هیچ وجه مایل نیست قبل از خلع سلاح اتمی امتیازی به کره شمالی بدهد.

در جبهه مقابل دولت کره شمالی نیز به تصمیمات و مواضع واشنگتن واکنش صریح و تندی نشان داده است. رسانه های کره شمالی طی روزهای اخیر در یادداشتها و مقالات خود مواضع و سیاستهای آمریکا در خلال مذاکرات را به باد انتقاد گرفته‌اند.

روزنامه رودان سینمونگ کره شمالی که مواضع حکومت این کشور را بازتاب می‌دهد لغو سفر پامپئو به پیونگ یانگ را اقدامی از روی دورویی و ریاکاری واشنگتن خواند.  این روزنامه همچنین با اشاره به برگزاری رزمایش مخفی آمریکا با ژاپن و کره جنوبی آن را توطئه مجرمانه و اقدامی خصمانه علیه پیونگ یانگ برشمرد.

هفته نامه تانگیل شینبو نیز از مواضع آمریکا انتقاد کرد و نوشت که آمریکا در ظاهر روی خوش نشان می‌دهد اما در عمل طور دیگری رفتار می‌کند. پیش از این(بعد از سومین سفر پامپئو به پیونگ یانگ) نیز وزیر خارجه کره شمالی رفتارها و درخواستهای آمریکا از کره شمالی را گانگستری و توهین آمیز خوانده بود.

علاوه بر اینها، شبکه سی ان ان روز سه شنبه قبل به نقل از چند مقام آگاه گزارش داد که کره شمالی بعد از لغو سفر پامپئو طی نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا در زمینه شکست کامل مذاکرات جاری میان دو طرف هشدار داده است. در این نامه آمده است که حکومت کره شمالی احساس می‌کند، نمی‌توان فرآیند گفت‌وگورا به پیش برد چراکه آمریکا هنوز آماده برآورده کردن انتظارات کره شمالی و برداشتن گام به سوی امضای معاهده صلح نیست.

کره شمالی تلاش می‌کند با ارائه جزئیاتی از روند مذاکرات و مطالبات آمریکا نشان دهد که مقصر اصلی در به وجود آمدن وضع فعلی، رویکرد زیاده خواهانه و یکجانبه واشنگتن است نه پیونگ یانگ. خواسته کره شمالی کاملا صریح و مشخص است؛ پیشبرد گام به گام توافق. اما آمریکا به دنبال خلع سلاح کامل است، بدون اینکه به طرف مقابل امتیازی بدهد!

 با این اوصاف باید گفت که اکنون کره شمالی دست بالا را در اختیار دارد چرا که برخلاف واشنگتن به دنبال شو و نمایش نیست و عجله‌ای برای توافق ندارد. از آن سو، دونالد ترامپ که نشان داده است در سیاست خارجی و مسائل بین المللی بسیار آماتور است و انتظارات بیجایی از مذاکرات با کره شمالی در داخل و خارج به وجود آورده بود اکنون بسیار تحت فشار قرار دارد و ممکن است تصمیمات خلق الساعه‌ای بگیرد که مناسبات میان آمریکا و کره شمالی را از نقط آغاز در سنگاپور به عقبتر بازگرداند.