کد خبر: ۴۶۸۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳

دبیرکل سازمان ملل از طرف‌های مختلف لیبی خواست تا درگیری‌های خشونت آمیز در طرابلس را متوقف کرده و به توافق آتش بس امضا شده با نظارت سازمان ملل پایبند باشند.

به گزارش شفاف به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای تداوم درگیری‌ها در طرابلس و اطراف آن را محکوم کرد.

آمریکا، انگلیس ایتالیا و فرانسه نیز پیشتر در بیانیه‌ای مشترک که در رم منتشر شد، خواستار خاتمه این درگیری‌ها شدند.

براساس آخرین آمار رسمی که شامگاه جمعه منتشر شد، در درگیری‌های طرابلس تا کنون حدود چهل نفر کشته و ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند که بیشتر آنها غیرنظامی هستند.

اخیرا گروه‌های درگیر در طرابلس درباره برقراری آتش‌بس توافق کرده بودند، اما پایبندی آن‌ها به این توافق بیش از چند ساعت دوام نیاورد، طوری که روز جمعه شهر طرابلس شاهد سقوط ۱۶ راکت در مناطق مختلف این شهر بود.

به دنبال این درگیری‌ها و اصابت سه خمپاره به اطراف فرودگاه بین المللی "معیتیقه" مقامات این فرودگاه اعلام کردند که پروازها به این فرودگاه به مدت ۴۸ ساعت متوقف می‌شود.

از سوی دیگر، "المنذر خرطوش" مسئول اطلاع‌رسانی گردان ۲۷۶ تحت امر سرتیپ "علی القطعانی" در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که در حال حاضر ارتش لیبی پناهگاه تروریست‌ها در منطقه "المغار" و شهرک قدیمی واقع در مرکز "درنه" را محاصره کرده است.

درنه تنها شهر در اقلیم "برقه" است که همچنان تحت کنترل "مجلس شورای درنه" قرار دارد که شامل گروه‌های هم‌پیمان با تشکیلات القاعده بوده و توسط سازمان ملل در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده شده است.

بازگشایی گذرگاه "راس جدیر"

از سوی دیگر، وزارت کشور لیبی در بیانیه‌ای از بازگشایی گذرگاه "رأس الجدیر" واقع در مرز تونس خبر داد.

در این بیانیه آمده است که تصمیم دولت لیبی برای بازگشایی این گذرگاه به منظور تسهیل عبور و مرور مسافران دو کشور اتخاذ شده است.

در همین راستا، بیش از ۲۰۰ نفر از ساکنان شهر "بن قردان" تونس که در فاصله ۳۰ کیلومتری گذرگاه مذکور واقع شده است، با آتش زدن لاستیک‌های خودروها، جاده منتهی به گذرگاه را مسدود کرده و خواستار مذاکره مسئولان لیبی با مردم بن قردان در خصوص شروط بازگشایی گذرگاه، به جای مذاکره با دولت تونس شدند.

تعطیلی گذرگاه رأس الجدیر به منظور مقابله با قاچاق کالا بویژه سوخت، باعث ایجاد تنش در منطقه مرزی تونس و لیبی شده است.

از سوی دیگر، شبکه اسکای نیوز به نقل از منابع مطلع اعلام کرد که افراد ناشناسی با یک خودروی بمب گذاری شده دفتر مرکزی یک گردان ارتش لیبی در "سبها" را هدف قرار دادند.

تا بدین لحظه هیچ اخباری درباره جزئیات این انفجار مطرح نشده است.

آخرین اخبار