کد خبر: ۴۶۸۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
نیویورک تایمز :

' نیویورک تایمز ' در گزارشی نوشت: کودکان یتیم عراقی؛ قربانیان از یاد رفته 'داعش' اند و دولت عراق فاقد امکانات کافی برای توجه و مراقبت از این کودکان است.

به گزارش شفاف، در این گزارش به قلم ' مارگارت کوکر' آمده است: دهها هزار کودک عراقی؛پدر ؛مادر و یاهر دو آنها را زیر ظلم و ستم گروه تروریستی 'داعش' از دست داده اند. سربازان عراقی که در جنگ با داعش کشته شده اند ؛ بطور معمول در شهرهای مختلف عراق مورد تکریم واقع می شوند؛ اما این کودکان، قربانیان فراموش شده جنگ با داعش هستند.کودکانی که بعضا در مقابل دیدگان خود شاهد کشته شدن والدین شان بوده اند.
در این گزارش آمده است : دولت عراق منابع کافی برای حمایت از این کودکان ندارد . بازسازی شهرهای ویران شده از جنگ و برقرار ساختن خدمات اولیه نظیر آب ؛ برق و بهداشت و درمان به سختی انجام می شود. در یک چنین شرایطی بدیهی است که برآورده ساختن نیازهای اولیه کودکان مصیبت دیده از جنگ با داعش مطلقا در اولویت نیست. هیچکدام از سازمان های دولتی عراق و یا گروه های بین المللی ارائه دهنده خدمات بشردوستانه آماری صحیح از این کودکان یتیم شده عراقی ندارند. 
شورای شهر 'موصل' آمار کودکان یتیم شده این شهر بدست داعش را 13 هزار نفر اعلام کرده است که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
نیروهای امدادرسان می گویند که هزاران کودک یتیم دیگر نیز در سایر شهرها و روستاهای آزاد شده از چنگال داعش، وجود دارند. این نیروها در آماری کاملا محتاطانه مجموع کودکان یتیم عراقی در اثر مبارزه با داعش را 20 هزار تن اعلام کرده اند. 
اکثر این کودکان نزد اقوام و خویشاوندانشان نگهداری می شوند. اغلب این خانواده ها امکانات مالی و ابزار کافی برای نگهداری از این کودکان ندارند. اغلب این کودکان دچار آسیب های عاطفی فراوان اند و خانواده هایی هم که از این کودکان نگهداری می کنند خود؛ بازمانده جنگ اند و آنها هم به نوعی مبتلا به همین آسیب های روحی اند.
یک مددکار اجتماعی در مورد این کودکان گفت:' تک تک این کودکان به عنوان قربانیان داعش نیازمند ابراز عشق و محبت ما هستند'.
کودکان یتیمی که توسط خانواده های مجازی شان نگهداری می شوند به راحتی تحت حمایت های روانی قرار نمی گیرند. آنها از بسیاری از خدمات اولیه از جمله امکان تحصیل و دریافت مراقبت های درمانی محروم اند .
'داعش' از تابستان 2014 جنایت خود را در عراق اغاز کرد و بتدریج یک سوم خاک این کشور را به تصرف خود درآورد. در دسامبر 2017 دولت عراق موفق شد شهرهای بزرگ را از چنگال این گروه شورشی آزاد کند.