کد خبر: ۴۶۸۵۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰

نگاهی به سایت رسمی شورای المپیک آسیا نشان می‌دهد اظهار نظر نصرالله سجادی سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ به دور از واقعیت بوده است.

به گزارش شفاف، با پایان هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی در اندونزی، پرونده کاروان کشورمان با کسب 20 طلا، 20 نقره و 22 برنز و حضور در جایگاه ششم جدول توزیع مدال‌ها بسته شد. دستاوردی که با وجود کسب بیشترین مدال تاریخ ورزش ایران بعد از انقلاب اسلامی باعث نشد کاروان ایران نه تنها به جایگاه چهارم بازی‌های آسیایی 2010 گوانگژو بازگردد بلکه یک پله نیز نسبت به جایگاه پنجمی در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون سقوط کرد.

مسئولان ورزشی کشورمان در روزهای گذشته در واکنش به سقوط جایگاه کشورمان به نقش رشته پنچاک‌سیلات اشاره کرده و کسب 14 مدال طلا توسط اندونزی در این رشته را هدیه شورای المپیک آسیا به این کشور دانستند. رشته‌ای که در کنار پاراگلایدر و جوجیتسو با درخواست اندونزی و موافقت شورای المپیک آسیا وارد بازی‌های آسیایی 2018 و از سوی مقامات ورزش کشورمان «هدیه» و «بلا» نام گرفت.

این موضوع که مسئولان ورزش ایران از آن به عنوان هدیه و بلا یاد می‌کنند، برای میزبان رویدادهای آسیایی و المپیک در دوره‌های گذشته وجود داشته و در آینده نیز همین‌گونه خواهد بود و کشور میزبان حق دارد 2 تا 5 رشته را به بازی‌های آسیایی و المپیک اضافه کند. این موضوع حتی با تایید مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش مواجه شد. وزیر ورزش هفته گذشته در بازدید از اردوی ورزشکاران جانباز و معلول ضمن اشاره به نقش رشته پنچاک‌سیلات به عنوان یک «بلا» برای کاروان ایران؛ به حضور رشته کشتی فرنگی در بازی‌های آسیایی تهران اشاره و این مسئله را یک اقدام طبیعی از سوی شورای المپیک آسیا عنوان کرد.

با این حال آنچه اکنون بیش از هر چیز دیگری مورد سؤال است عدم حضور نماینده کشورمان در جلسات کمیته هماهنگی مسابقات برای اعتراض به این موضوع است. نصرالله سجادی نماینده ایران در این کمیته و سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی 2018 چند روز پیش به خبرنگار تسنیم گفته بود: «من عضو کمیته هماهنگی بازی‌های آسیایی 2018 هستم. وظیفه این کمیته نظارت بر اجرای رشته‌هاست نه تصویب رشته‌های ورزشی. رشته‌هایی که در هر دوره بازی‌های آسیایی حضور دارند با مصوبه هیئت اجرایی شورای المپیک آسیا در بازی‌ها شرکت می‌کنند و حضور و یا عدم حضور رشته‌ای اصلاً در اختیار کمیته هماهنگی نیست.»

 بررسی سایت شورای المپیک آسیا اما خلاف ادعای سجادی را اثبات می‌کند و از غفلت مسئولان ورزش کشورمان پرده برمی‌دارد. این سایت در تاریخ 6 مارس 2017 (اسفندماه 1396)  در خبری از قول تسونکازو تاکدا، رئیس کمیته هماهنگی شورای المپیک آسیا نوشت: شورای المپیک آسیا حداکثر تعداد ورزش‌ها و مسابقات ورزشی هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی که قرار است در سال 2018 به میزبانی جاکارتا و پالمبانگ برگزار شود، اعلام کرد. تسونکازو تاکدا، رئیس کمیته هماهنگی شورای المپیک آسیا پس از ششمین نشست اعضای این کمیته برای بازی‌های آسیایی 2018 که روز دوشنبه در هتل فیرمونت جاکارتا برگزار شد، با حضور در کنفرانس خبری رسانه‌ها را در جریان تصمیمات کلیدی که در این نشست گرفته شد، قرار دارد.

تاکدا، عضو کمیته بین‌‌المللی المپیک (IOC) و رئیس کمیته المپیک ژاپن در این باره گفت: «امروز ما تعداد ورزش‌های بازی‌های آسیایی را در 42 رشته ورزشی با تعداد 484 مسابقه نهایی کردیم. این حداکثر تعداد رشته و تعداد مسابقه است و هیچ یک از آنها از این تعداد هم فراتر نخواهد رفت. تعداد رشته‌های ورزشی و تعداد مسابقات ممکن است کاهش یابد و طی یک ماه آینده نیز این موضوع را بررسی خواهیم کرد.»

این اظهار نظر نشان می‌دهد چیزی که نصرالله سجادی به آن اشاره کرده بود، خلاف واقعیت بود. این درست که این رشته باید در هیئت اجرایی شورای المپیک آسیا تصویب می‌شده اما بحث درباره رشته‌ها در کمیته هماهنگی صورت گرفته همانگونه که در تصویر و اظهار نظر بالا کاملاً مشخص است. در واقع سجادی چون در برخی از این جلسات حضور نداشته از ماجرا بی‌خبر بوده و جالب اینکه با وجود اعلام رسمی این موضوع از سوی رئیس کمیته هماهنگی، سجادی حرفی دیگر بر زبان آورده است.

نکته دیگر اینکه اگر ایران به حضور پنچاک‌سیلات در این بازی‌ها اعتراض داشته چرا در این رشته 9 ورزشکار اعزام کرده است؟ اگر حضور این رشته در اندونزی، بلا بوده چرا ما هم این بلا را پذیرفتیم؟ ضمن اینکه اگر اندونزی را هم کنار بگذاریم باز هم به قول مسئولان ورزش کشور نمی‌توانیم بگوییم که چهارمی حق‌مان بوده چرا که ازبکستان پنجم شد و عنوانی که برخی مسئولان آن را برای ایران «قطعی» می‌دانستند از چنگ کشورمان خارج شد و در نهایت کاروان ایران در رده ششم ایستاد.