کد خبر: ۴۶۸۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

در حالی که بیش از ۵۰۰ هزار کاربر، حداقل یکی از این افزونه‌های فایرفاکس را نصب کرده‌اند، موزیلا برای ریشه‌کن کردن افزونه‌های دارای فعالیت جاسوسی از مرورگر خود، بیش از ۲۰ افزونه را از سایت فایرفاکس حذف کرده است.

موزیلا افزونه‌های جاسوس را حذف کردبه گزارش شفاف، در ماه جولای سال جاری، مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس، افزونه‌ی "Stylish" را به‌دلیل ثبت سابقه‌ی مرورها، از مرورگرهای خود حذف کردند، اما موزیلا تلاش‌های خود را برای ریشه‌کن کردن افزونه‌های دارای فعالیت جاسوسی از مرورگر خود ادامه داد و اکنون بیش از ۲۰ افزونه، از سایت فایرفاکس حذف شده‌اند.

فهرست افزونه‌های مسدودشده شامل «Web Securiy» است. این افزونه‌ی امنیتی فایرفاکس دارای بیش از ۲۲۰ هزار کاربر است که موزیلا آن‌ را به دلیل ارسال تاریخچه‌ی مرور به یک سرور واقع در آلمان، حذف کرد. راب وو، یکی از مهندسین مرورگر موزیلا اعلام کرد که افزونه‌ی "Web Security" در کنار دیگر افزونه‌ها پس از انجام یک بررسی جامع، برداشته شده‌اند. وی اضافه کرد که این افزونه‌ها در AMO (addons.mozilla.org) در دسترس نیستند و در مرورگرهای کاربران غیرفعال شده‌اند.
او با بررسی کد منبع یک افزونه و بازیابی تمامی افزونه‌های فایرفاکس از AMO با استفاده از "webextaware ، ۲۰ افزونه یافت و آن‌ها را بر اساس ویژگی‌هایشان به دو گروه تقسیم کرد؛
گروه اول مشابه افزونه‌ی web Security است که در زمان نصب، درخواستی به سرور دلخواه ارسال می‌کند تا آدرسURL سرور دیگر را دریافت کند. هر بار که کاربر به برگه‌ی (Tab)  جدیدی می‌رود، آدرس آن به این سرور راه دور ارسال می‌شود. پاسخ‌ها در یک فرمت خاص می‌توانند قابلیت اجرای کد از راه دور(RCE)  را فعال کنند. خوشبختانه، نویسندگان در هفت مورد از هر ۱۰ افزونه (از جمله Web Security)، در پیاده‌سازی دچار اشتباه شدند که این اشتباه مانع از انجام RCE شد.
گروه دوم، آدرس‌های برگه را همانند گروه اول جمع‌آوری نمی‌کند، اما می‌تواند کد راه دور را اجرا کند (که اثر بدتری دارد). به‌نظر می‌رسد این گروه، یک نسخه‌ی تکامل‌یافته از گروه اول است، زیرا همان منطق برای RCE مورد استفاده قرار گرفته است.
طبق اطلاعات مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) همه‌ی این افزونه‌ها از پنهان‌سازی کد استفاده می‌کنند که در آن، عملکردهای واقعی فرمت مشروع با کد ظاهرا بی‌ضرر ترکیب شده و روی مکان‌ها و فایل‌های مختلف پخش می‌شوند.
علاوه بر  Web Security، دیگر افزونه‌های ممنوع شامل Browser Security،Browser Privacy  و Browser Safety هستند. همه‌ی این افزونه‌ها داده‌ها را به سرور مشابه Web Security ارسال می‌کردند.
سایر افزونه‌های ممنوع‌شده عبارتند از:
 YouTube Download & Adblocker Smarttube
 Popup-Blocker
 Facebook Bookmark Manager
 Facebook Video Downloader
 YouTube MP۳ Converter & Download
 Simply Search
 Smarttube - Extreme
 Self Destroying Cookies
 Popup Blocker Pro
 YouTube - Adblock
 Auto Destroy Cookies
 Amazon Quick Search
 YouTube Adblocker
 Video Downloader
 Google NoTrack
 Quick AMZ

در مجموع، بیش از ۵۰۰ هزار کاربر، حداقل یکی از این افزونه‌ها را در فایرفاکس خود نصب کرده‌اند. پس از گزارش این افزونه‌ها به موزیلا، این شرکت نه‌تنها آن‌ها را از وب‌سایت موزیلا حذف کرد بلکه در مرورگرهای کاربران نیز غیرفعال کرد.