کد خبر: ۴۶۸۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
دیپلمات آلمانی:

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ می‎گوید تداوم حضور ترامپ در قدرت، مقابله با آلمانی‎ها و اروپایی‎هایی که خواستار قطع پیوند دوستی با آمریکا هستند را دشوارتر می‎کند- موضوعی که به نفع چین و روسیه است.

به گزارش شفاف، «ولفگانگ ایشینگر» دیپلمات کهنه‌کار آلمانی که سفیر اسبق این کشور در واشنگتن بوده است و از سال ۲۰۰۸ میلادی، ریاست کنفرانس امنیتی مونیخ را بر عهده دارد، در مصاحبه با رویترز درباره قدرت‌ یابی نیروهای ضد آمریکایی هشدار داد و گفت: ادامه این روند آلمان را به آغوش روسیه و چین می‌اندازد!

وی این مصاحبه را به بهانه انتشار کتابش با عنوان «جهان در خطر است» انجام و به آلمانی‌ها هشدار داد مبادا به خاطر رفتار دونالد ترامپ امید خود به آمریکا را از دست بدهند. وی همچنین برلین را به مسئولیت‌ پذیری بیشتر در عرصه جهانی ترغیب کرد.

ایشینگر هشدار داد: ترامپ هرچه بیشتر در قدرت بماند، مقابله با آلمانی‌ها و اروپایی‌هایی که از بعد از جنگ ویتنام بر قطع طناب دوستی با آمریکا پافشاری می‌کنند؛ بیشتر و دفاع از این رابطه برای دولت آلمان هم دشوارتر می‌شود.

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد تنها ۳۵ درصد آلمانی‌ها به آمریکایی که از سوی ترامپ اداره می‌شود؛ روی خوش نشان می‌دهند.

ایشینگر همچنین از اظهارات آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مبنی بر استقلال هرچه بیشتر (از آمریکا) استقبال کرد و از لزوم عملی کردن این وعده سخن گفت.

اظهارات ایشینگر درحالی مطرح می‌شود که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز از لزوم مشارکت روسیه در تامین مسائل امنیتی اروپا سخن می‌گوید.

بلومبرگ هم در مطلبی نوشت: بعد از اقدامات آمریکا علیه اروپا از تجارت گرفته تا تغییرات اقلیمی، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون نشان دادند که صبرشان در برابر ترامپ به پایان رسیده است.

رهبران آلمان و فرانسه به فاصله ۲۴ ساعت از یکدیگر خواستار استقلال بیشتر اروپا در برابر آمریکا شدند.