کد خبر: ۴۶۸۸۲۳
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: دو سوم زعفرانی که از کشاورزان خریداری کردیم، با قیمت شفاف و منطقی از طریق بورس فروخته شده و خرید توافقی خرما هم از چند روز آینده در آبادان و خرمشهر آغاز می‌شود.

به گزارش شفاف، حسین شیرزاد در جمع خبرنگاران درباره مباحث مطرح شده مبنی بر افزایش قیمت شیر خام به ۲۱۰۰ تومان در بازار گفت: قیمت شیر، سیر فصلی را طی می کند و معمولاً در این فصل به اوج قیمتی خود نزدیک می شود؛ چرا که در این فصل عرضه کاهش می یابد؛ اما تقاضا ثابت می‌ماند اما در اواخر فصل تابستان معمولاً با چنین مسئله ای مواجه می شویم،  چرا مکانیسم نژاد گاوهای هولشتاین که تقریباً نژاد بومی ایران شده به این صورت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد اعلام افزایش قیمت شیرخام از سوی صنایع لبنی اظهار داشت: این موضوع تا حدودی صحیح است اما این افزایش قیمت موقتی است. ضمن اینکه بعد از این فصل مدام با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود و در سالهای گذشته نیز با این مسئله مواجه بوده ایم.

شیرزاد درباره  ضرورت واردات شیر در این فصل نیز گفت: میزان کمبود به قدری نیست که بخواهیم نیازمان را با واردات تامین کنیم، ما در زمینه اصلاح نژاد دام و صنایع لبنی پیشرفت کرده ایم ضمن اینکه نژادهای دومنظوره نیز وارد بازار شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی با اشاره به اینکه مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی در بازار شیر به حداقل رسیده است، گفت: در ۲۵ روز گذشته ما حتی یک لیتر شیر نیز خرید نکرده ایم.و ۹۷ درصد بازار شیر در دست بخش خصوصی است و  تنها زمانی که با مازاد محصول مواجه می شویم و قیمت افت می کند برای حمایت از تولیدکنندگان ما به بازار ورود می کنیم.

پیگیری لغو ممنوعیت صادرات شیر خشک

شیرزاد در پاسخ به اینکه پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی برای لغو ممنوعیت صادرات شیرخشک هم اینگونه توضیح داد: ما همچنان در حال مذاکره با وزارت صنعت برای لغو این ممنوعیت هستیم.

وی با بیان اینکه دفاع وزیر جهاد از صادرات شیر خشک برای حفظ دستاوردهای چندساله صنعت دامپروری است، افزود: ما معتقدیم منع صادرات آسیب جدی به توسعه صنعت دامپروری و صنایع لبنی وارد می کند. کمبود شیرخشک در بازار آنچنان که اعلام می کنند حاد نیست و چنین مشکلی به این شدت وجود ندارد.

وی افزود: در زمینه تولید باید به سمت افزایش کیفیت برویم و وزارت جهاد کشاورزی در طول ۳ ماه گذشته تلاش زیادی کرده تا نهاده ها با قیمت بسیار مناسب به دست تولیدکنندگان برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود خرید تضمینی خرما را غیر منطقی دانست و گفت: ما خرید توافقی این محصول را در دستور کار داریم. وزیر جهاد کشاورزی با این مسئله موافقت کرده و دستورالعمل های آن نیز نوشته شده و قرار است طی دو روز آینده به امضای وزیر برسد.

شیرزاد با اشاره به اجرای این طرح در شهرهای خرمشهر و آبادان، اظهارکرد: ۵ مرکز خرید راه اندازی شده و بعد از امضای وزیر، خرید این محصول آغاز می شود. پیش بینی می شود ۶ تا ۷ هزار تن خرما خریداری شود و با این خرید، قیمت محصول تا حدود ۲۹۰۰ تومان افزایش می یابد و قیمت خرمای درجه ۲ میزان ۱۵ درصد کمتر از این میزان و درجه ۳ نیز ۳۰ درصد کمتر از آن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتقادات صورت گرفته از اقدام این سازمان در زمینه خرید زعفران گفت: ما سال گذشته ۶۸.۵ تن زعفران خرید کردیم که ۴۲ تن آن در بورس با عالی ترین شیوه و کاملاً شفاف با ارائه ضمانتنامه های بانکی به فروش رفته است.

شیرزاد با اشاره به اینکه قیمت زعفران هم اکنون به ۶۰۵ یورو معادل ۸ میلیون و ۱۵ تا ۸ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسیده است، گفت: هرچه قیمت زعفران به بهای منطقی آن نزدیکتر شود به نفع تولیدکنندگانی است که در مناطق کمتربرخوردار زندگی می کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نظر اعضای شورای ملی زعفران در جای خود محترم است اما آنها باید بدانند که عصر مزیت های نسبی به پایان رسیده و عصر مزیت های رقابتی است. بازار باید شفاف باشد و مکانیسم های بورس سبب بهبود و تقویت بازار زعفران می شود. این اقدام باعث تعادل بازار و فراهم سازی بستری برای برندسازی می شود و تجار سنتی باید این امر را بپذیرند و خود را مدرن کنند.

شیرزاد پیش بینی کرد: سال آینده تولید زعفران به ۴۰۰ تن برسد و با این وضعیت قیمت ها دچار نوسان شدید می شود و حضور تعاون روستایی در بازار این نوسانات را کنترل می کند. ضمن اینکه اگر نوسان وجود داشته باشد، تولیدکننده و صادر کننده دچار مشکل خواهد شد.

وی این را هم گفت که ما در ورود بعدی خود به بازار از نظرات انجمن های تخصصی و شورای ملی زعفران استفاده خواهیم کرد.

منبع: فارس