کد خبر: ۴۶۸۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۱

تعدادی از اعضای پارلمان انگلیس متعلق به حزب حاکم محافظه کار این کشور با کمک مالی انگلیس به هند که شامل 52 میلیون پوند برای سال 2018-19 و 46 میلیون پوند برای سال 2019-20 می شود مخالفت کردند.

به گزارش شفاف به نقل از روزنامه 'تایمز او ایندیا' در روز سه شنبه، چند هفته پس از معرفی 'نمایه هند' برای سال های آینده توسط وزارت توسعه بین المللی انگلیس، دیوید دیویس یک نماینده پارلمان انگلیس گفت هند احتیاجی به کمک مالی انگلیس ندارد و در واقع انگلیس از برنامه کره ماه هند حمایت می کند.
سایر اعضای پارلمان انگلیس نیز با اشاره به کمک 95.4 میلیون یورویی این کشور برای برنامه تحقیقات کره ماه هند به نام 'چندرایان 2' با کمک های مالی بیشتر به هند مخالفت کردند.
دیویس افزود: ما در حال کمک به کشوری هستیم که نه تنها دارای خودش برنامه فضایی مفصلی دارد خود است بلکه خود بسته های حمایتی زیادی به سایر کشور ها ارائه می دهد. 
وی از دولت انگلیس خواست به این نکته توجه کند که ارائه کمک مالی به چنین کشوری روش مناسبی برای خرج کردن پول مالیات دهندگان انگلیسی است و تاکید کرد که افکار عمومی از این تصمیم ناراضی است.
این درحالی است که وزارت توسعه بین الملل انگلیس تاکید کرده است که هیچیک از کمک های مالی در نظر گرفته شده از سوی انگلیس به منظور حمایت از برنامه فضایی هند نبوده است.
یک سخنگوی این وزارتخانه انگلیس نیز گفت: وزارت توسعه بین الملل انگلیس در سال 2015 کمک های مالی سنتی خود به هند را قطع کرد. اکنون انگلیس به هند از طریق آموزش های حرفه ای و سرمایه گذاری خصوصی کمک می کند. این اقدامات به رشد، اشتغال زایی و ایجاد بازار های جدید در هند کمک می کنند و همچنین یک درآمد جدید برای انگلیس نیز ایجاد می کنند.
این وزارتخانه همچنین با اشاره به اینکه هند یک همکار مهم برای انگلیس است اعلام کرد هند به دلیل چالش های مهم داخلی نتوانسته است به ظرفیت کامل اقتصادی و سیاسی خود دست یابد. این چالش ها شامل وجود 230 میلیون فقیر در هند، نبود مهارت ها، شهر نشینی برنامه ریزی نشده و کمبود عظیم زیرساخت ها می باشد.
وزارت توسعه بین المللی انگلیس افزود: همکاری ما با هند به افزایش سرمایه گذاری و تجارت، گسترش رشد و مشاغل در هر دو کشور، تحکیم اقدام مشترک در ارتباط با مسائل مهم بین المللی و مورد توافق، گسترش دسترسی به علم و اطلاعات و همچنین کمک به اهداف جهانی انگلیس در سطح جهانی منجر می شود.
اندرو بریجن یک نماینده محافظه کار انگلیس گفت: توضیح کمک مالی انگلیس به کشوری که می تواند بودجه برنامه فضایی خود را تامین کند مشکل است و مردم انگلیس با آن مخالف هستند.
روزنامه 'دیلی اکسپرس' انگلیس اخیرا پویشی به نام ' کمک های خارجی را متوقف کنید' ایجاد کرد که در آن هزاران مخاطب این رسانه از دولت انگلیس درخواست کردند تا کمک های مالی خارجی را کاهش دهد.