کد خبر: ۴۶۸۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲

نمایندگان با کلیات طرح دو فوریتی تامین کالاهای اساسی مخالفت کردند و این طرح از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شد.

به گزارش شفاف، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس به بررسی کلیات طرح دو فوریتی تامین کالاهای اساسی پرداختند اما به آن رای منفی دادند.

کلیات این طرح تنها 86 رای موافق از مجموع 200 نماینده حاضر در جلسه را کسب کرد و به تصویب نرسید.

در این رای گیری 96 نماینده رای مخالف و هشت نمایده رای ممتنع دادند.

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه وبودجه در این جلسه مخالفت دولت را با این طرح اعلام کرد.

براساس ماده واحده این طرح، دولت موظف بود حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، شبکه توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها را با استفاده از تعاونی های مصرف کارگری، کارمندی و روستایی، فروشگاه های زنجیره ای، واحدهای صنفی منتخب و اتحادیه های

مربوط، به گونه ای ساماندهی کند که نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بر اساس نرخ ارز ترجیحی در اختیار آنها قرار دهد، اولویت با تامین کالا از محل تولیدات داخلی بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکشنبه این هفته با دو فوریت این طرح موافقت کردند.

حمیده زرآبادی نماینده قزوین در موافقت با کلیات طرح تامین کالاهای اساسی گفت: اقشار کم درآمد و ثابت درآمد مانند کارگران و معلمین آسیب پذیر هستند اما دولت برنامه ای برای تامین کالاهای اساسی آنها ندارد بنابراین مجلس باید در این زمینه ورود کند.

وی افزود: در ماه های گذشته نمایندگان بسیار درخصوص نوسانات نرخ ارز، خودرو، مسکن و سکه سخن گفتند اما درخصوص کالاهای اساسی صحبتی نشده و شرایط توزیع کالا در جامعه قابل قبول نیست و مدیریت ها ناکارآمد است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت نیز در مخالفت با کلیات این طرح گفت: باید بستر لازم برای ارائه برنامه‌های دولت فراهم شود، اگر در این راستا دولت کوتاهی کرده مجلس باید از ابزارهای قانونی خود استفاده کند.

وی تصریح کرد: ارائه چنین طرح‌هایی قانون‌نویسی نیست، توزیع کالاهای اساسی چه ربطی به مجلس دارد، ما قانون به اندازه کافی داریم از این رو نباید فساد دیگری در جامعه ایجاد کنیم.

با رای منفی نمایندگان به کلیات، این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.