کد خبر: ۴۶۸۸۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
وقتی هدف وسیله را توجیه می کند

چندروز از بیانات مقام معظم رهبری درباره ی دیوار یک مجتمع رفاهی در شمال تهران که متعلق یه یک بانک است می گذرد برخی از سایتهای خبری هجمه ای را علیه بانک ملی ترتیب دادند.

چندروز از بیانات مقام معظم رهبری درباره ی دیوار یک مجتمع رفاهی در شمال تهران که متعلق یه یک بانک است می گذرد برخی از سایتهای خبری هجمه ای را علیه بانک ملی ترتیب دادند. باید دید این تخریب با چه هدفی صورت گرفته و چرا از بین اینهمه بانکی که در شمال تهران با مجموعه های تفریحی شان بریز و بپاش دارند تنها نام بانک ملی در برخی رسانه ها مطرح شده است

خرد کردن بحث کلان رهبری با چه نیتی صورت می گیرد؟

تأکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت بنگاهداری بانکها مربوط به دیروز و امروز نیست بلکه ایشان سالهاست که در این مورد نظراتشان را بیان کرده و دستورات لازم را به مسئولین ذیربط ابلاغ نموده اند. متأسفانه عده ای که تنها از دلسوزی برای نظام تنها لفظ را آن را یدک می کشند نه تنها گام مؤثری در این زمینه برنداشته اند بلکه با استناد به برخی فعالیتها آنها را مصداق بنگاهداری بانکها ندانسته و به اصطلاح کلاه شرعی سر مردم گذاشتند. در بسیاری از موارد می توان مصداق های عینی آورد که وقتی ایشان درباره ی موضوعی صحبت کرده اند اگر پای منفعت عده ای در میان باشد از عنوان کردن موضوع مورد تأکید فاصله گرفته و با پرداختن به مسائل جانبی سعی در کم اهمیت جلوه دادن اهم موضوعات می کنند. در موضوع چندروز پیش هم دقیقاً همین اتفاق افتاد  و بسیاری از فرمایشات ایشان با برجسته کردن بخشی از سخنانشان نادیده گرفته شد. در حالیکه ضرورت منع بنگاهداری بانکها عطف به ماسبق دارد.

قدمت باشگاه آجودانیه به کجا می رسد؟

شانتاژهای خبری درمورد باشگاه آجودانیه در یکی دو سایت و بخش خبری  آنقدر غیرمنصفانه بود که اگر ابزاری مانند اینترنت وجود نداشت همه باورشان می شد که بانک ملی در چندسال گذشتته این تشکیلات را برای خود تهیه کرده است. واقعیت اینست که از دوره ی پهلوی این مجموعه جزو اموال بانک ملی بوده وبانک ملی نقشی در ایجاد آن نداشته بنابراین مجموعه ی تازه احداث شده ای نیست و تصرفی هم از این  حیث انجام نداده است. جا داشت حالا که در مورد این موضوع قلم فرسایی انجام شده  به همه ی ابعاد آن می پرداختند تا به این وسیله امر بر مخاطب مشتبه نمی شد و اینقدر سیاه نمایی صورت نمی گرفت.

باشگاه آجودانیه در اختیار چه مجموعه ایست؟

پیمانکاری این باشگاه مدتهاست که در اختیار شرکت کوثر قرار داده شده و تنها اختصاص به کارمندان بانک ندارد. شاید با طرح این موضوع اولین مسئله ای که به ذهن متبادر شود این است که بانک در ازای واگذاری پیمانکاری باشگاه به شرکت کوثر اجاره دریافت می کند. در پاسخ به این موضوع باید گفت بانک ملی یک بانک دولتی است و برای هر نوع تغییر و انتقالی درباره ی اموال این بانک مجموعه ی دولت و بانک مرکزی تصمیم گیری می کنند تا امروز هیچ تدبیری در این مورد اندیشیده نشده و نمی توان برای در اختیار داشتن این باشگاه بانک را مؤاخذه کرد زیرا تصمیم گیری در خصوص آن به اراده ای خارج از بانک مربوط می شود.

مصادره به مطلوب فرمایشات رهبری

در  انتخابات ریاست جمهوری وقتی ایشان درباره ی رأی خودشان صحبت می کردند اشاره داشتند که " بنده یک رأی دارم و آن هم محفوظ است و کسی نباید رأی بنده را به نفر خاصی منتسب کند البته برخی گمانه هایی می زنند اما رأی بنده کاملا محفوظ است."

با استناد به سخنان ایشان یک موضوع مهم مطرح می شود. بدون شک اگر ایشان تمایل داشتند در خصوص بانک خاصی صحبت کنند این کار را انجام می دادند اما گویا عده ای تمایل دارند که از رهبری در این زمینه جلو بزنند و در واقع گمانه زنی های خود را در قالب واقعیت به خورد مردم بدهند در حالیکه شمال تهران پر است از باشگاه و تالارهای مختلف که اگر قرار بود رسالت خبری مهم انگاشته شود درباره ی همه ی آنها سخنی به میان می آمد.

چه بانک هایی در شمال تهران مجموعه رفاهی دارند؟

درباره ی باشگاه آجودانیه در چند روز گذشته نوشتند و خواندیم. اما صرفاً جهت اطلاع و تنویر افکار عمومی به دیگر بانکهایی که در شمال تهران مجموعه های مرفهی دارند اشاره کوتاهی می کنیم.

بانک کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن، ملت، رفاه در شمال تهران و در مناطق آجودانیه ، فرمانیه ، الهیه تالار و باشگاههای گران قیمتی دارند که ارزش هرکدامشان چندصد میلیارد برآورد شده است و صد البته باید محل تحصیل بودجه ی مجموعه های رفاهی شان مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد.

کلام آخر

کاغذ و قلم به حکم شئ بودنشان بی طرف هستند پس در نوشتن اصل بی طرفی را رعایت کنیم.