کد خبر: ۴۶۸۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷

چگونه می توان از نیروهای موجود در سنگ استفاده کرد تا زندگی راحت تری برای انسان ایجاد کرد؟

 

پشم سنگ که در زبان انگلیسی Rockwool  و در زبان عربی الصوف الصخری نامیده میشود، یک عایق معدنی است که ازمذاب سنگ های آتش فشانی ایجاد می گردد.

همان طور که از اسم این محصول مشخص است برای تولید آن از سنگ طبیعی به همراه مواد طبیعی دیگر استفاده می شود. البته تولید این محصول به آسانی که گفته شد نیست و برای تولید آن باید مواد را در دمای نقطه ذوب حرارت داد. مواد مذاب را تحت شرایط خاصی قرار داده تا به حالت پشم نهایی حاصل شوند سپس این محصول را با ابعاد و شکل های گوناگون با توجه به سفارش های دریافتی برش و بسته بندی می کنند.

به دلیل ساختار ویژه فیزیکی که عایق پشم سنگ دارد به عنوان عایق صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خواص حرارتی که عایق معدنی دارد از هدررفت انرژی جلوگیری می کند یعنی در فصل های گرم سال هوا داخل محیط را خنک و در فصل های سرد آب و هوای فضا را گرم نگه می دارد.

عایق های پشم سنگ در برابر حرارت استحکام بالایی دارند. در صورت بروز حریق در یک ساختمان چند طبقه و یا مجتمع های بزرگ مسکونی عایق معدنی می تواند از گسترش آتش به دیگر طبقات جلوگیری کند. هم چنین استفاده از این عایق های از فروریختن ساختمان های بزرگ در صورت آتش سوزی گسترده جلوگیری می کند.

 برای مثال آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران به دلیل عدم استفاده از عایق ضد حریق و گسترش آتش به همه طبقات رخ داد. هم چنین در صورت آتش سوزی های بزرگ که گسترش حریق حتی در صورت استفاده از عایق اتفاق می افتد به کار برده شدن عایق فرصت لازم برای فرار و نجات جان انسان را فراهم می کند.

نه تنها استفاده از عایق های معدنی در استدیوهای موسیقی پیشنهاد می شود بلکه کارشناسان خرید پشم سنگ را برای استفاده در ساختمان ها به عنوان عایق صوت هم توصیه می کنند. علاوه بر خواص ضد آتش و حرارت عایق ، قابلیت های صوتی آن هم برای ساختمان های مسکونی بسیار کاربردی است. با به کارگیری عایق ها در دیوارهای سرویس های بهداشتی و حمام و یا بین دیوارهای اتاق پذیرایی و اتاق استراحت باعث می شود که صدای هر فضا به محیط دیگر منتقل نشود.

عایق های معدنی در براب رطوبت و نم مقاوم هستند و آب خواص حرارتی عایق را تحت تاثیر نخواهد داد و عایق می تواند برای سال های زیادی قابلیت های ویژه خود را حفظ کند. برای محیط هایی که سازه به طور همیشگی در معرض نم و رطوبت است استفاده از عایق های معدنی پیشنهاد می شود.

به دلیل خواص خاص فیزیکی که عایق معدنی دارد امکان نفوذ و رشد انواع قارچ ها و باکتری ها در آن وجود ندارد. به همین دلیل سازه در گذر زمان مشکلی نخواهد داشت و از این نظر آسیبی نخواهد دید.

با توجه به وجود مواد معدنی مورد نیاز و همچنین ورود تکنولوژی روز دنیا، امکان تولید عایق های معدنی و بخصوص پشم سنگ در ایران وجود دارد. مجموعه کارخانجاتی مانند پوشینگر، پشم سنگ ایران، عایق سپاهان و ... از جمله کارخانجات تولید کننده عایق پشم سنگ در ایران هستند.

آخرین اخبار